Sieć współpracy i samokształcenia „Angielski na start!”

W obliczu utrudnień spowodowanych zawieszeniem stacjonarnych zajęć edukacyjnych,  nauczyciele prowadzący zajęcia z języka angielskiego na etapie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej znaleźli wsparcie w ramach sieci współpracy i samokształcenia „Nauczyciel na starcie”.

Uczestnicy sieci w przeprowadzonej diagnozie potrzeb podkreślali przede wszystkim konieczność uatrakcyjnienia nauczania zdalnego dla dzieci na etapie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz zaprezentowania możliwości oferowanych przez narzędzia stosowane w ramach tego typu edukacji.

Za podstawę, na której oparta jest sieć, uznano wymianę doświadczeń, opinii i poglądów na tematy związane z dydaktyką języka angielskiego w specyficznych warunkach nauczania zdalnego.

Nauczyciele, biorąc udział w forach dyskusyjnych oraz chatroomach (w oparciu o MS Teams), poruszali bieżące problemy związane z nauczaniem zdalnym oraz zachęcaniem swoich uczniów i wychowanków do pracy nad określonymi umiejętnościami językowymi. Istotną kwestią była również potrzeba nawiązania kontaktu, bliższej współpracy z rodzicami.

Rezultatem ich pracy były techniki oraz konkretne ćwiczenia opracowane m.in. w oparciu o zasoby do nauczania języka angielskiego na poziomie początkowym w pracy z dziećmi do 10. roku życia (prezentowane poniżej):