04.12.2020

Doradztwo metodyczne w zakresie szkolnictwa branżowego

24 listopada odbyła się konferencja „Innowacyjność w realizacji zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy wynikających z podstaw programowych szkolnictwa branżowego”.

Konferencja zorganizowana przez naszego doradcę metodycznego Zbigniewa Poradę to jedna z propozycji wsparcia kształcenia branżowego, promowania wśród uczniów zdobywania dodatkowych umiejętności zawodowych, a także pozyskiwania partnerów do współpracy w realizacji treści objętych podstawą programową.

Podczas konferencji Innowacyjne podejście do rozwoju świadomości uczniów w zakresie BHP przedstawił Piotr Motłoch z Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie, specjalizujący się w kontrolach z obszaru prawa pracy i BHP oraz działaniach prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy. Omówił m.in. znaczenie kształtowania odpowiednich postaw uczniowskich oraz wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zwracając uwagę na statystykę dotyczącą ciężkich i śmiertelnych wypadków przy pracy, których ofiarami w głównej mierze są młodzi ludzie z bardzo niewielkim stażem pracy.

Urząd Dozoru Technicznego reprezentował Jerzy Koza, kierownik Działu Oceny Zgodności, który podzielił się z uczestnikami wiedzą na temat kontroli i dozoru stanu technicznego szerokiego spektrum maszyn i urządzeń oraz zbiorników ciśnieniowych, mających zastosowanie w przemyśle, transporcie, budownictwie, mechanice oraz w instalacjach budynkowych. W temacie swojego wystąpienia, którym było Znaczenie kontroli stanu BHP maszyn i urządzeń do wykorzystania w działaniach innowacyjnych, zawarł szereg przykładów realnie zaistniałych sytuacji, które dały wyobrażenie ogromu odpowiedzialności nauczycieli realizujących podstawy programowe nauczania w zawodzie w zakresie tematyki BHP.

Zagadnienia z zakresu BHP na egzaminach z kwalifikacji zawodowych w ramach nowatorskich działań w pracy nauczyciela w swoim wystąpieniu zarysował dr Andrzej Drwal z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Uczestnicy konferencji analizowali zagadnienia BHP w zadaniach egzaminacyjnych z wybranych branż. Nasz gość podzielił się wnioskami opracowanymi na podstawie wieloletnich obserwacji przebiegu egzaminów zawodowych i udzielił cennych wskazówek przydatnych nauczycielom przygotowującym uczniów do potwierdzenia kwalifikacji zawodowych.

Temat dotyczący Rozwijania kompetencji w zakresie BHP w ramach nowatorskiego podejścia w nauczaniu rozwinął Damian Czoik – doktor nauk prawnych, ekspert i praktyk w obszarze Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, pracownik naukowy Akademii WSB. W trakcie swojego wykładu przedstawił kontekst prawny zagadnień BHP oraz możliwości rozwoju zawodowego nauczycieli w tym obszarze. Była to okazja do poznania innowacyjnych metod realizacji szkoleń pracowników przy użyciu symulatorów, które mają zastosowanie w wielu niebezpiecznych obszarach i branżach, w tym na stanowiskach pracy w górnictwie. Nasz ekspert zwrócił także uwagę na traktowanie w kategorii szans edukacyjnych nauczania zdalnego jako możliwości zindywidualizowanego podejścia w kształceniu przyszłych pracowników oraz powiązania realizacji materiału nauczania w zakresie zagadnień BHP do konkretnego stanowiska i zawodu robotniczego.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube