Tajemnica Enigmy czyli szyfrołamacze na start!

Jesteś agentem dwójki – polskiego wywiadu wojskowego…, nasłuch radiowy przechwycił zaszyfrowaną depeszę…, ktoś zdradził…, złamanie wiadomości to szansa na zdemaskowanie zdrajcy…

Co wspólnego miała zaszyfrowana depesza z grzebieniem i weselem? Steganografia – brzmi tajemniczo? Kryptolog – kto to taki ? Szyfr Cezara? Kod? Klucz? Jak działała Enigma? Dlaczego to właśnie Poznań stał się centrum kryptologii? Jak w kryptologii i kryptoanalizie szukać inspiracji do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania uczniów?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nasi niezwykli goście: Szymon Dąbrowski i Tomasz Orłowski – kuratorzy powstającego w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma i autorzy wystawy Pogromcy Enigmy oraz Gabriela Dolińska – nauczyciel doradca metodyczny ds. matematyki w Ośrodku w Oświęcimiu w trakcie konferencji pod hasłem „Tajemnica Enigmy czyli szyfrołamacze na start!”. Rzecz będzie o tym jak Nauczycielka Życia może pod rękę z Królową Nauk pomóc zaktywizować współczesnych uczniów oraz pomóc w kształceniu kompetencji kluczowych.

Zapraszamy w niezwykłą podróż przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi. Dla najaktywniejszych szyfrołamaczy – uczestników konferencji przewidziane są nagrody rzeczowe!

Zapraszamy zdalnie 16 marca o godzinie 16:00 – spotkajmy się w bazie asów wywiadu!