Turniej sportowy jako efekt pracy metodą projektu

Uczestnicy turnieju

W ramach doradztwa metodycznego dla nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowany został turniej, polegający na zaprezentowaniu efektów pracy metodą projektu edukacyjnego z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

Organizacja turnieju towarzyskiego w piłce siatkowej drużyn mieszanych była możliwa dzięki współpracy kilku instytucji: Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodka w Tarnowie, Wydziału Sportu Urzędu Miasta Tarnowa, Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenia Malta Oddział w Tarnowie. Turniej odbył się w hali Domu Sportu Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W rywalizacji sportowej wzięły udział reprezentacje tarnowskich szkół.

Metody aktywizujące dają możliwość wprowadzenia elementów edukacji klasycznej na lekcjach wychowania fizycznego w myśl hasła ,,szybciej, wyżej, mocniej” i z poszanowaniem zasady fair play.

Dzięki spotkaniu nauczyciele mogli zapoznać się z metodą na konkretnym przykładzie, skorzystać ze wsparcia doradcy metodycznego oraz wymienić doświadczenia. Zaobserwowano, że w wyniku pracy metodą projektu uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności planowania oraz współorganizowania rozgrywek sportowych, zdobywają motywację do aktywności fizycznej, a także rozwijają kompetencje społeczne.

Drużyny zostały nagrodzone dyplomami i pucharami oraz statuetką ,,najlepszego zawodnika drużyny”, a także pucharami ,,fair play”, które wręczyła Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenie Nauczycieli Ośrodka w Tarnowie Ewa Sojat.