Uczeń ofiarą, uczeń sprawcą – prawny obowiązek reakcji szkoły na przestępstwo

Jakie kroki prawne podjąć gdy podejrzewa się występowanie przemocy w rodzinie ucznia? Co zrobić gdy to uczeń dopuści się czynu zabronionego? Czy od razu zawiadamiać organy ścigania? Czy wdrażać procedurę Niebieskiej Karty? A może wystarczający będzie wniosek do Sądu Rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka?

To główne tematy warsztatów online dotyczących prawnego obowiązku reakcji szkoły na występowanie przestępstw.

W dzisiejszych czasach uczniowie stają się ofiarami tak często jak i sprawcami przestępstw. Szkoła musi zatem zdawać sobie sprawę z przysługujących jej możliwości prawnych, jaki i obowiązków na niej ciążących, w sytuacji podejrzenia wystąpienia przestępstwa. Aby prawidłowo środki te stosować należy poznać ich specyfikę i skuteczność.

Podczas warsztatów wyjaśnione zostaną przysługujące szkole możliwości prawne oraz ustawowe obowiązki w przypadku gdy uczeń jest pokrzywdzonym przestępstwem, jak i w sytuacji gdy to uczeń dopuszcza się przestępstwa. Zaprezentowane zostaną przykładowe stany faktyczne, ich prawne rozwiązania, oraz wzory wniosków i formularzy stosowane w procedurze Niebieskiej Karty, w postępowaniu przed Sądem Rodzinnym z wniosku szkoły o wgląd w sytuację dziecka, oraz w razie konieczności sporządzenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Objaśnione zostaną także zasady odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół w sytuacji braku reakcji z ich strony na przestępstwo.

Na warsztaty online Uczeń ofiarą, uczeń sprawcą – prawny obowiązek reakcji szkoły na przestępstwo, które odbędą się w dniu 28 lutego 2022 r. w godz. 15:30 – 18:30 zapraszamy dyrektorów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, pedagogów szkolnych oraz nauczycieli.

Spotkanie poprowadzi Anna Sojat – adwokat, specjalista z zakresu prawa rodzinnego i prawa pracy, reprezentująca małoletnich pokrzywdzonych w postępowaniach karnych związanych z występowaniem przemocy w rodzinie.

Szczegóły warsztatu znajdą Państwo na stronie: Uczeń ofiarą, uczeń sprawcą – prawny obowiązek reakcji szkoły na przestępstwo