04.04.2019

VIII Salon Wydawców – Edukacja XXI wieku Jak być twórczym, kreatywnym i innowacyjnym nauczycielem?

Dnia 26 marca 2019 roku Centrum Konferencyjne Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie stało się miejscem spotkania nauczycieli z małopolskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.  Okazją była kolejna (już ósma) konferencja  z cyklu Salon Wydawców – Edukacja XXI wieku.  Tym razem temat brzmiał: Jak być twórczym, kreatywnym i innowacyjnym nauczycielem?  Tematyka oraz prelegenci wzbudzili duże zainteresowanie, o czym świadczy liczba 220 uczestników. Wśród nich byli przede wszystkim nauczyciele szkół i przedszkoli oraz pedagodzy i dyrektorzy z innych typów szkół i placówek oświatowych.

Partnerami VIII Salonu Wydawców była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, wydawnictwa multimedialne: Edu Expert, MAT, Earnetic, Moje Bambino oraz Hejnał Oświatowy.

Gości powitali:  dr Łukasz Cieślik p.o. Dyrektor MCDN, Dariusz Styrna Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego, oraz Małgorzata Dutka-Mucha Wicedyrektor MCDN ds. ODN w Krakowie.

Podczas konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z uczestnikami wyjątkowi prelegenci. Prof. dr hab. Krzysztof. J. Szmidt  z Uniwersytetu Łódzkiego, wybitny specjalista z zakresu pedagogiki twórczości, autor pierwszego podręcznika i licznych publikacji o tej tematyce, wygłosił wykład Twórczość i kreatywność w szkole oraz ich wrogowie. Pani Anna Majewska-Owczarek podzieliła się doświadczeniami z wdrażania w praktyce założeń szkoły twórczej w Szkole Podstawowej „Pracownia” w Łodzi. Pani Elżbieta Curyło, trener myślenia wizualnego, zaprezentowała sposoby wspierania edukacji poprzez wykorzystanie notowania graficznego. Pani Izabela Suckiel, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, zaprezentowała prawne aspekty innowacyjności.

Wykładom towarzyszyła sesja posterowa, na której małopolscy nauczyciele z różnych typów szkół i placówek zaprezentowali przykłady dobrych praktyk w zakresie innowacyjnych działań z dziećmi i młodzieżą.

Tematyka konferencji, dobór prelegentów, praktyczne przykłady nowatorskich działań oraz organizacja całego przedsięwzięcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem uczestników.