08.04.2025

W cieniu Zagłady. Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej

Szacuje się, że na ziemiach polskich w okresie okupacji niemieckiej, w dzieło pomocy ludności żydowskiej zaangażowanych było od 30 tys. do 300 tys. Polaków. Tylko niewielka część z nich została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

 Formy pomocy były zróżnicowane, począwszy od udzielenia jednorazowego wsparcia przez dostarczanie żywności do gett, wyrabianie fałszywych dokumentów, udzielanie noclegu i zapewnianie wyżywienia, na stałym zaangażowaniu w ukrywanie skończywszy. Każdego schwytanego Żyda traktowano jako wyjętego spod prawa i natychmiast mordowano. Represjonowano również Polaków, którzy udzielali pomocy. Obowiązywała kara śmierci za pomoc Żydom. Egzekucje przeprowadzano z wyroków sądów niemieckich czy w postaci zwykłego brutalnego mordu, dokonanego na miejscu „przestępstwa”.  Decyzja o udzielaniu pomocy wymagała bardzo dużej odwagi.

MCDN Ośrodek w Nowym Sączu zaprasza nauczycieli historii, języka polskiego, WOS, nauczycieli bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych tematem na bezpłatne seminarium  pt. „W cieniu Zagłady. Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej”,  które odbędzie się online 24 kwietnia 2025 r. o godzinie 16.00. Prelegenci z Instytutu Pamięci Narodowej: dr Roman Gieroń oraz dr Paweł Naleźniak przybliżą tematykę z uwzględnieniem terytorium dystryktu krakowskiego i miasta Lwowa. Na zakończenie zostaną przedstawione materiały edukacyjne IPN w nauczaniu o Polakach ratujących Żydów w latach II wojny światowej, które zaprezentuje Dariusz Gorajczyk.

 Zapraszamy serdecznie do rejestracji i udziału w tym ciekawym wydarzeniu.

Data: 24 kwietnia 2025 r. 16.00-18.15

Miejsce: MCDN Ośrodek w Nowym Sączu – online

ZAPISZ SIĘ

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube