Wsparcie dla nauczycieli z Ukrainy w subregionie sądeckim

Ośrodek MCDN w Nowym Sączu podjął współpracę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie – Zespołem Zamiejscowym w Nowym Sączu oraz Miastem Nowy Sącz w celu udzielenia wsparcia czynnym zawodowo nauczycielom z Ukrainy na terenie subregionu sądeckiego.

Ośrodek w Nowym Sączu 20 kwietnia zorganizował spotkanie robocze poświęcone współpracy i zdiagnozowaniu oczekiwań i potrzeb czynnych zawodowo nauczycieli z Ukrainy przybyłych do subregionu sądeckiego z powodu wojny.

W spotkaniu z udziałem Magdaleny Majki – zastępcy prezydenta Nowego Sącza, Miłosza Drożdża – kierownika Zespołu Zamiejscowego WUP w Nowym Sączu, dr. Łukasza Cieślika – dyrektora MCDN, Zygmunta Fryczka – wicedyrektora MCDN ds. Ośrodka w Nowym Sączu uczestniczyło około 30 nauczycieli z Ukrainy.  Podczas spotkania zaprezentowano informacje na temat możliwości zatrudniania obcokrajowców w polskiej szkole. Przybliżono rozwiązania związane z tworzeniem oddziałów przygotowawczych w szkołach dla uczniów z Ukrainy. Omówiono również zasady współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie – Zespołem Zamiejscowym w Nowym Sączu.

MCDN Ośrodek w Nowym Sączu od maja do września br. otwiera punkt konsultacyjno-doradczy, w którym zatrudniony zostanie prawnik z Ukrainy władający językiem polskim.