23.03.2022

22 marca odbyła się online zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Ośrodek w Krakowie konferencja dydaktyczna. XI Salon Edukacyjny „Jak zrozumieć i pomóc – dzieci i młodzież w sytuacjach traumatycznych i kryzysowych” zgromadził ponad 300 osób zainteresowanych wyzwaniami stojącymi przed współczesną edukacją.

Po krótkim powitaniu uczestników przez Panią Małgorzatę Dutkę – Muchę, wicedyrektora MCDN ds. Ośrodka w Krakowie prelegenci rozpoczęli swoje wystąpienia.

Merytorycznie konferencja koncentrowała się na tematyce udzielania wsparcia uczniom uchodźcom z Ukrainy oraz ich polskim koleżankom i kolegom w sytuacjach traumatycznych i kryzysowych. Pierwsze wystąpienie dotyczyło sytuacji dziecka cudzoziemskiego w szkole w kontekście przepisów prawa. Izabela Suckiel, ekspertka w zakresie prawa oświatowego, udzieliła szczegółowych informacji dotyczącej sytuacji prawnej dzieci cudzoziemskich odwołując się do najnowszych aktów prawnych oraz porównując systemy oświatowe.

Autorem kolejnego wystąpienia „Współczesna psychologia wobec wyzwań związanych z traumą i kryzysem psychologicznym” był dr Krzysztof Gerc, który rzeczowy i naukowy charakter wykładu po mistrzowsku połączył z humanistycznym przesłaniem pomocy dzieciom w sytuacji kryzysowej. Znaczenie zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa biorąc pod uwagę obecną sytuację to kwestia kluczowa i podstawowe wyzwanie pedagogiczne naszych czasów.

Kolejne wystąpienie dr Joanny Grzymały- Moszczyńskiej poświęconemu było temu jak przyjąć dzieci uchodźcze w nowym środowisku, klasie lub szkole. Uczestnicy mogli poznać wiele źródeł informacji o tym jak pomóc dzieciom z Ukrainy. Zaprezentowanie modeli integracji pozwoliło zrozumieć sposób postępowanie dzieci znajdujących się nagle w nowym i obcym środowisku.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również ogłoszony na koniec quiz dotyczący treści zaprezentowanych w ramach XI Salonu Edukacyjnego. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.