Z myślą o edukacji zdalnej

Szukając możliwości wsparcia przygotowaliśmy projekt, który przewiduje zakup sprzętu umożliwiającego realizację zadań statutowych w trybie edukacji zdalnej i doskonalenia zawodowego nauczycieli na odległość.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i związaną z tym potrzebą zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, wprowadzone zostały przepisy zobowiązujące jednostki systemu oświaty do prowadzenia zajęć w formie zdalnej.
Sytuacja ta stanowi wyjątkowe wyzwanie dla całego systemu oświaty.

W tym czasie nauczyciele i dyrektorzy szkół potrzebują natychmiastowego, profesjonalnego wsparcia placówek do tego powołanych, takich jak Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. By móc to wsparcie zrealizować, potrzebny jest zakup niezbędnego sprzętu, który umożliwi realizację zadań w formie zdalnej, w oparciu o aplikacje i narzędzia cyfrowe – wyjaśnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przygotowaliśmy projekt na zakup sprzętu do e-learningu w ramach konkursu ogłoszonego przez Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w porozumieniu z państwami członkowskimi IŚE. Celem konkursu jest wspieranie społeczności i terytoriów państw członkowskich IŚE w obliczu sytuacji kryzysowej, jaką jest epidemia. Przedmiotem konkursu jest m.in. dofinansowanie projektów, w obszarze Edukacja i e-learning/uczenie się na odległość (EDU), w ramach którego istnieje możliwość zakupu sprzętu do celów e-learningu, w tym sprzętu komputerowego (szkolne tablice cyfrowe, komputery, laptopy, tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowania (narzędzia online, platformy do obsługi na odległość nauki itp.).

Realizacja projektu w dużym stopniu wspomoże przeprowadzenie zaplanowanych szkoleń, konferencji i warsztatów oraz umożliwi poszerzenie grupy odbiorców poprzez ułatwienie dostępu nauczycieli do oferty przygotowanej przez MCDN. Budżet projektu to niemal 40 000 euro – wskazuje dr Łukasz Cieślik, dyrektor MCDN.