Zakończyło się II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty

panel dyskusyjny

31 maja odbyła się w Rzeszowie konferencja podsumowująca II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty pn. „Edukacja wobec wyzwań przyszłości”.

W ramach trwającego od 17 maja forum w czterech partnerskich województwach − świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim odbyły się liczne wydarzenia, konferencje, warsztaty, webinaria poświęcone nowoczesnemu nauczaniu i efektywnemu uczeniu się na miarę potrzeb systemu oświaty i wyzwań przyszłości.

Forum – organizowane we współpracy Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zgromadziło – w trakcie wydarzeń realizowanych stacjonarnie i online – setki nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, pracowników kuratoriów oświaty oraz jednostek samorządów terytorialnych, przedstawili placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, pedagogicznych bibliotek wojewódzkich.

W trakcie konferencji podsumowującej forum w Rzeszowie wykłady na temat projektowania edukacji w kontekście wyzwań sztucznej inteligencji wygłosili znamienici goście: prof. dr hab. Wodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. dr hab. Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. O edukacji klasycznej w XXI wieku mówił dr Krzysztof Budzyń z PCEN Rzeszów, natomiast w panelu dyskusyjnym pn. „Czy szkoła ma przyszłość?” wzięli udział dyrektorzy ŚCDN – Jacek Wołowiec, LSCDN – Krzysztof Staruch, MCDN – Łukasz Cieślik, PCEN – Krystyna Wróblewska.

Wydarzenie objęte zostało patronatami honorowymi przez: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg, Wojewodę Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart, Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzatę Rauch, Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbarę Nowak, Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresę Misiuk, a także Ośrodek Rozwoju Edukacji, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ochotnicze Hufce Pracy. Patronat medialny udzieliły: TVP3 Kielce, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Echo Dnia. Partnerami II forum są: Nowa Szkoła oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.