„Wyspiański. Widziane z okna”

Zapraszamy serdecznie młodzież i nauczycieli na kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu „Wyspiański. Widziane z okna”.

4 listopada o godzinie 12.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha w ramach projektu odbędzie się wykład pt.: „Wyspiański abstrakcjonista?” oraz panel dyskusyjny prowadzony przez dr Annę Król, historyka sztuki, wykładowcę krakowskiej ASP oraz Akademii Sztuk Teatralnych, znawcę polskiej i obcej sztuki XIX i XX wieku, dawnej sztuki japońskiej, autorkę wielu publikacji poświęconych sztuce, m. in. „Manggha Boznańskiej”, „Japonizm polski”, „Kacho-ga, „Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu”.

Celem panelu dyskusyjnego jest uzmysłowienie współczesnym fenomenu Wyspiańskiego jako artysty totalnego, mocno osadzonego w kulturze światowej. Ma przełamać skostniały wizerunek artysty tym samym przywracając jego artystyczne wizje do aktualnego dyskursu o współczesności. Przekroczenie, transgresja czy po prostu pytanie: Co by było gdyby… pewien wyczuwalny w twórczości Wyspiańskiego ostatnich lat potencjał, to nowy kontekst spojrzenia na Wyspiańskiego. To swego rodzaju „art fiction”, które ma rzucić nowe światło na twórczość artysty.