06.05.2020

Zdalna pomoc psychologiczno-pedagogiczna – w czasie pandemii jest możliwa!

W związku z zaistniałą w kraju i na świecie sytuacją epidemiczną oraz koniecznością prowadzenia nauczania zdalnego dla pedagogów, psychologów i terapeutów pracujących w szkołach pojawiły się nowe wyzwania.

Krakowski ośrodek MCDN w ramach funkcjonującej od września 2019 roku sieci pedagogów szkolnych oraz nowo powstałych trzech grup sieci zdalnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej służy pomocą i wsparciem dla niemal stu nauczycieli.

W ramach współpracy dzielimy się doświadczeniem, pomysłami, udostępniamy ciekawe scenariusze i materiały, które służą pomocą dla rodziców, uczniów i nauczycieli (np. Interwencja na rzecz dziecka krzywdzonego – poradnik dla profesjonalistów).

Przytoczone poniżej przykłady wypowiedzi konkretnych osób świadczą, w jaki sposób w czasie pandemii pracuje pedagog czy psycholog szkolny:

  • założyłam grupę na Messenger, dla każdej klasy osobno, staram się codziennie napisać do nich choćby „życzę Wam miłego dnia” i wysłać wirtualny uśmiech;
  • pełnię dyżur pedagoga online, poinformowałam o tym na stronie szkoły, na profilu Facebook, w wiadomościach wysłanych przez dziennik do wszystkich uczniów i rodziców, żeby wiedzieli, że dalej jestem dla Nich i z Nimi;
  • z klasą i rodzicami kontaktuję się codziennie przez emaila, telefonicznie albo WhatsApp;
  • często piszę przez dłuższy czas, po zdalnych lekcjach, bo wtedy mają czas;
  • rozmawiam przez telefon, pytam jak sytuacja w domu, jak sobie radzą?;
  • głównie to słucham i pokazuję pozytywne aspekty życia, bo tego potrzebują najbardziej.

 W naszej pracy w ramach sieci współpracy i samokształcenia staramy się zwrócić szczególną uwagę na sferę psychiczną, emocjonalną i społeczną osoby, która w istniejącej rzeczywistości nabiera wyjątkowego znaczenia. Upowszechniamy również wykaz placówek, poradni, fundacji i innych instytucji zewnętrznych świadczących pomoc psychologiczno-terapeutyczną online.

W odpowiedzi na zgłaszane potrzeby zapraszamy 12 maja do udziału w konferencji online Jak pomóc sobie i uczniom w kryzysie?, którą poprowadzi dr  Wiesław Poleszak – psycholog, psychoterapeuta, ekspert MEN i ORE specjalizujący się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, współautor publikacji Edukacja w czasach  pandemii wirusa COVID-19.

Przygotowaliśmy również specjalną ofertę w formie e-learningowej w zakresie Wychowania, profilaktyki i opieki:

Zapraszamy do zapisów online.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube