11.12.2020

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – wyzwania i możliwości

„Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy dopóki się nie wyczerpią” – to myśl przewodnia wczorajszej konferencji edukacyjnej.

Prof. dr hab. Barbara Józefik wprowadziła uczestników w tematykę wszechobecnej pandemii, zwracając szczególną uwagę na wynikające z aktualnej sytuacji problemy i zagrożenia dla dzieci i młodzieży. Ograniczenia w kontaktach z ludźmi oraz sposobie spędzania wolnego czasu z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo, z drugiej jednak pogarszają stan psychiczny. Szczególnie mocno doświadczają tego dzieci i adolescenci. Lęk, brak kontaktu z rówieśnikami, ograniczone możliwości regulowania stresu, samotność, poczucie izolacji, a także ryzyko uzależnień to podstawowe wyzwania, przed jakimi stoi dzisiejsza rodzina i szkoła.

Trwające od dłuższego czasu nauczanie zdalne powoduje stan wyczerpania psychicznego zarówno u uczniów jak i prowadzących je nauczycieli. Jak wspierać uczniów w czasie pandemii i nauki zdalnej oraz jakie konkretne działania może podjąć nauczyciel, wychowawca pedagog lub psycholog szkolny, aby budować pozytywne relacje z uczniami – to tematyka wykładu dr Ewy Dziewońskiej. Postawa nauczyciela: „Jestem z Tobą i troszczę się o Ciebie” – w aktualnym czasie nabiera szczególnego znaczenia.

„Szkoła osobliwa” czyli Zespół Szkół Specjalnych Nr 2 w Krakowie to jedyna w Małopolsce szkoła, obejmująca nauczaniem i leczeniem dzieci z zaburzeniami psychicznymi od wieku przedszkolnego aż do czasu pełnoletności. Dyrektor szkoły Małgorzata Brzeska z ogromnym ciepłem i troską prezentowała swoich pacjentów, dla których miejsce to stało się centrum procesu zdrowienia, a życie i zdrowie dziecka – pacjenta – są tutaj realnymi priorytetami.

Wnioski płynące z konferencji można ująć w następującym przesłaniu: człowiek zdrowy psychicznie to ten, który odznacza się umiejętnością „odbijania” od porażek i zaistniałych ograniczeń, potrafi wyrażać swoje potrzeby, posiada pozytywne więzi z ludźmi oraz prezentuje optymizm, poczucie humoru, a nade wszystko pozytywne nastawienie do życia.

 Zorganizowana przez Ośrodek w Krakowie konferencja online „One są wśród nas – o zaburzeniach psychicznych dzieci i młodzieży” zakończyła się dużym sukcesem, uczestniczyło w niej blisko 200 osób. Aktywna postawa nauczycieli, pytania do prowadzących, własne refleksje, ale przede wszystkim pozytywne oceny i informacje zwrotne są dowodem na to, że po raz kolejny byliśmy w stanie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania szkół – wskazuje dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube