Małopolska lekcjaenter
Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych poprzez przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń z wykorzystywania nowych technologii, e-zasobów i aktywizujących metod nauczania w edukacji dzieci i młodzieży.
Działania projektowe zostały zaplanowane w okresie od 1 marca 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.
Adresaci: nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących.
W projekcie zastosowany został podział na 4 grupy przedmiotowe:
oraz grupę informatyczną.
Każda osoba uczestnicząca w projekcie:
Uczestnictwo w projekcie potwierdzone zostanie zaświadczeniem.
Realizacja szkoleń:
Szkolenia podzielone są na 8 modułów:
Uczestnicy szkoleń będą mieli dostęp do specjalnej platformy edukacyjnej, skorzystają
z webinariów oraz tutoriali, które przybliżą im sposoby wykorzystania różnych narzędzi i aplikacji w codziennej pracy z uczniami.
Nauczyciele będą szkoleni w swoich grupach przedmiotowych na odpowiednim poziomie kompetencji cyfrowych: podstawowym lub zaawansowanym w zależności od potrzeb i umiejętności. Grupy szkoleniowe będą liczyły ok. 11 osób.
Podczas szkoleń uczestnicy m.in:
W ramach szkolenia nauczyciele przygotują po 2 własne scenariusze zajęć (każdy na 45 minut lekcji), w czym będą ich wspierać trenerzy lokalnie prowadzący szkolenie. Trenerzy będą także wspierać nauczycieli podczas konsultacji online po szkoleniu w ramach mentoringu. Opracowane scenariusze, po akceptacji przez trenerów, będą dostępne dla wszystkich nauczycieli uczestniczących w projekcie na platformie projektu.
Zasady rekrutacji:
Do projektu szkołę zgłasza dyrektor placówki. W szkoleniach powinni wziąć udział zarówno nauczyciele reprezentujący wszystkie grupy przedmiotowe (edukacja wczesnoszkolna, humanistyczna, matematyczno-przyrodnicza, artystyczna, informatyczna), jak i kadra kierownicza szkół.
Minimalna liczba zgłoszonych nauczycieli jest zależna od wielkości szkoły:
Proces rekrutacji uwzględnia potrzeby osób z różnymi typami niepełnosprawności oraz zgodność z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacji ze względu na rasę, pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, wiek, orientację seksualną.
Na etapie rekrutacji nauczycieli do projektu – dyrektorzy szkół zostaną zobowiązani do podpisania zobowiązania dotyczącego trwałości projektu i przygotowania sprawozdania dotyczącego trwałości. Nauczyciele po szkoleniu powinni mieć możliwość wykorzystania i doskonalenia zdobytej wiedzy, a TIK powinien być stałym i częstym elementem każdej lekcji. Dyrektorzy szkół uczestniczących w projekcie będą dodatkowo zaproszeni do udziału w module on-line „Aktywna lekcja z TIK”. Jego celem jest pomoc w przygotowaniu planu wdrożenia w szkole cyfrowych metod nauczania.
Na realizację działań przeznaczono kwotę: 313 827,00 zł
Więcej informacji na stronie: www.lekcjaenter.pl
Osoby do kontaktu:
Anna Samborska-Milewska, a.samborska@mcdn.edu.pl, tel. 519 849 814
Mariusz Gdowski, m.gdowski@mcdn.edu.pl, tel. 500 084 157
Dariusz Iwaszko, d.iwaszko@mcdn.edu.pl, tel. 789 076 782