29.02.2024

IV Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego – zapowiedź wydarzenia

W tym roku stawiamy na KOMPETENCJE! O kompetencjach miękkich i twardych, ich roli w procesie kształcenia uczniów i przyszłych pracowników będziemy mówić na sesjach IV Małopolskiego Kongresu Szkolnego Doradztwa Zawodowego.

Czytaj więcej
kosz z owocami
28.02.2024

Zasady prawidłowego komponowania posiłków w diecie dzieci i młodzieży oraz wpływ aktywności fizycznej na rozwój chorób cywilizacyjnych wśród dzieci — konferencja

W żywieniu dzieci i młodzieży jedną z najważniejszych zasad jest regularne spożywanie posiłków, które prawidłowo skomponowane pod względem odżywczym są niezbędne do właściwego rozwoju organizmu oraz aktywności w szkole.

Czytaj więcej
grafika z informacjami o wydarzeniu
28.02.2024

Ucz się, jak to łatwo powiedzieć – konferencja w ramach XIII Salonu Edukacyjnego

We współczesnym świecie nauka staje się wyzwaniem, z którym uczniowie często muszą zmierzyć się samodzielnie. Łatwo powiedzieć „ucz się”, zapominając, że proces uczenia się to nieustanna podróż wymagająca zaangażowania, cierpliwości i elastyczności.

Czytaj więcej
Grafika promująca konferencję z jej nazwą, zdjęciem szkoły oraz zdjęciem Anny Dymnej
23.02.2024

Edukacja bez barier – dobre praktyki w szkole – zapowiedź konferencja

Konferencja „Edukacja bez barier – dobre praktyki w szkole” jest wydarzeniem poświęconym tematyce dostępności edukacji dla wszystkich osób, niezależnie od ich potrzeb i niepełnosprawności. Stworzymy przestrzeń do poszerzenia i uaktualnienia posiadanej wiedzy oraz wymiany doświadczeń z możliwością przekazania konkretnych wskazówek metodycznych, edukacyjnych i wychowawczych dla osób pracujących w polskiej oświacie.

Czytaj więcej
Grafika promująca grupy wsparcia poszukiwacze sensu
21.02.2024

Poszukiwacze sensu — edycja projektu 2024

Profesjonalny, a zarazem skuteczny monitoring kondycji psychicznej młodzieży to nie tylko możliwość poszerzenia pola profilaktycznego przeciwdziałającego kryzysom egzystencjalnym, ale także inwestycja w przyszłość zdrowego społeczeństwa.

Czytaj więcej
grafika promująca warsztaty
21.02.2024

Breviarium Kanonu Kultury pomysłem na ciekawą lekcję — warsztaty

Wzorce antyczne stanowią fundament kultury zachodniej, dlatego ich znajomość jest kluczowa dla zrozumienia współczesnego świata — również w dziedzinie estetyki i sztuki. Jednym z ważnych zadań szkoły jest zatem prowadzenie działań popularyzujących źródła cywilizacyjnego dziedzictwa Europy.

Czytaj więcej
grafika promujaca
21.02.2024

Nabór wniosków o przyznanie stypendium dla najzdolniejszych uczniów z Małopolski – ruszył nowy projekt pn. „Małopolski program wspierania uczniów”!

W dniu 15 lutego br. rozpoczęła się pierwsza edycja nowego programu wsparcia stypendialnego pn. „Małopolski program wspierania uczniów” wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytetu FEMP.06 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i wyłączenia społecznego w ramach Programu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027.

Czytaj więcej
Ewa Sojat - wicedyrektor ds. Ośrodka MCDN w Tarnowie
21.02.2024

Struktura emerytur nauczycielskich – podsumowanie seminarium

Jakie są aktualne przepisy prawne, regulujące możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską? Czy można przejść na emeryturę w trakcie roku szkolnego? Jakie dokumenty należy złożyć, by przejść na emeryturę?  – odpowiedzi na te i inne pytania mogli poznać uczestnicy szkolenia, które odbyło się w Małopolskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie we współpracy z ZUS Oddział w […]

Czytaj więcej
21.02.2024

Wyzwania w nauczaniu przedmiotu biznes i zarządzanie – konferencja

28 lutego br. w MCDN Ośrodek w Oświęcimiu odbędzie się bezpłatna konferencja „Wyzwania w nauczaniu przedmiotu biznes i zarządzanie” realizowana w formule hybrydowej, adresowana do kadry kierowniczej szkół ponadpodstawowych, nauczycieli biznesu i zarządzania, przedsiębiorczości oraz innych zainteresowanych nauczycieli, a także uczniów i studentów.

Czytaj więcej
Obrazek przedstawia zestaw starożytnych, greckich przedmiotów
21.02.2024

Antyczne wariacje – konkurs na projekt graficzny

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w MIĘDZYPOWIATOWYM KONKURSIE NA PROJEKT EDUKACYJNY „Antyczne wariacje” organizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, przy współudziale Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn.

Czytaj więcej
Uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie współpracy MCDN Oraz Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie
20.02.2024

O edukacji przedszkolnej inaczej – podsumowanie konferencji

17 lutego 2024 roku nauczyciele wychowania przedszkolnego mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, jakim była konferencja „Inaczej, czyli jak? O alternatywnej edukacji, która sprzyja relacji”. Wydarzenie to było organizowane przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN) Ośrodek w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Ignatianum w Krakowie.

Czytaj więcej
Obrazek przedstawia scenę teatralną
19.02.2024

Wirtualne zbiory i archiwa wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli – warsztaty

Archiwa i zbiory stanowią wyjątkową przestrzeń zawierająca bogactwo wiedzy. Sposoby pozyskiwania informacji i nowoczesne technologie to kluczowe umiejętności ułatwiające optymalne korzystanie z zasobów kultury.

Czytaj więcej
hasła i terminy dysfunkcji psychicznych i społecznych
14.02.2024

Przeciwdziałanie kryzysom egzystencjalnym i zaburzeniom psychicznym uczniów i nauczycieli – raport z badań

Krakowski Instytut Logoterapii w roku 2023 we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli przeprowadził badania ankietowe dotyczące kondycji psychicznej dzieci i młodzieży oraz nauczycieli.

Czytaj więcej
Teresa Król, Katarzyna Świerzewska i Agnieszka Stec
14.02.2024

Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Odpowiedź badawcza i praktyczna profilaktyki zintegrowanej” – publikacja pokonferencyjna

Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? To przewodnie pytanie, które 11 stycznia br. postawili sobie uczestnicy konferencji profilaktycznej zorganizowanej we współpracy Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie oraz Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej wraz z siecią współpracujących organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej
kolaż zdjęć uczestników konkursu
13.02.2024

Znamy laureatów II edycji konkursu „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie!”

Małopolscy uczniowie szkół ponadpodstawowych będący finalistami II etapu konkursu „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie!” przekonali, że ich zmysł przedsiębiorczości i kreatywna wizja zaowocuje w przyszłości wymiernymi sukcesami w prowadzeniu własnego biznesu. Natomiast na laureatów konkursu już teraz czeka wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli!

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
07.02.2024

Inauguracja wrażliwej przestrzeni dla książek – zaproszenie na spotkanie

Książki nie tylko uczą, mają także dobroczynny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny wszystkich, którzy mają z nimi kontakt. Obcowanie z książką szczególnie pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dzieci. Wszystkich miłośników książek już 15 lutego br. zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie pt. „Inauguracja wrażliwej przestrzeni dla książek”.

Czytaj więcej
06.02.2024

Wsparcie Rodziny w sytuacji zagrożenia uzależnieniem – konferencja

Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji z zakresu profilaktyki uzależnień, która odbędzie się 28 lutego br. w Nowym Sączu.

Czytaj więcej
01.02.2024

Inaczej, czyli jak? O alternatywnej edukacji, która sprzyja relacji – zaproszenie na konferencję

Współczesne dzieci żyją w niezwykle szybko zmieniającym się świecie a co za tym idzie nauczyciel wychowania przedszkolnego podążając za dzieckiem musi poszukiwać takich metod pracy, które będą wychodzić naprzeciw potrzebom dzieci, ich możliwościom i zainteresowaniom. Słowa klucze, które otwierają drzwi konferencji i powinny otwierać drzwi każdego przedszkola? Na pewno ZABAWA, NATURA, RELACJE.

Czytaj więcej
grafika AI
31.01.2024

Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie! – wyniki I etapu konkursu

Uczniowie tworzą start-upy. Mają innowacyjne pomysły. Wiedzą jakich rozwiązań brakuje w najbliższym otoczeniu, ich małej ojczyźnie. Lubią wyzwania i pracę zespołową.

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
31.01.2024

AI Ekspres. Podróż do przyszłości edukacji — cykl szkoleń

Aby nadążyć za dynamicznymi zmianami w edukacji i wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji w nauczaniu Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprasza dyrektorów, nauczycieli i wychowawców do udziału w cyklu szkoleniowym “AI Ekspres. Podróż do przyszłości edukacji”. Poznanie narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI) pozwoli na świadome i bezpieczne stosowanie nowoczesnych technologii w edukacji, minimalizując ryzyka związane z prywatnością danych i […]

Czytaj więcej
Dziewczynka z zasłoniętymi rękami i porozrzucane paragrafy
31.01.2024

„Stop krzywdzeniu dzieci – standardy ochrony małoletnich w przedszkolu, szkole i placówce oświatowej” – konferencja online

Wdrożenie standardów ochrony małoletnich oraz opracowanie polityki ochrony małoletnich to jedno z ważniejszych zadań stojących przed dyrektorami przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w nowym roku. Aby wesprzeć Państwa w tym zadaniu, zapraszamy na konferencję online pt. „Stop krzywdzeniu dzieci – standardy ochrony małoletnich w przedszkolu, szkole i placówce oświatowej”.

Czytaj więcej
małopolski program wspierania uczniów
30.01.2024

Małopolski Program Wspierania uczniów – nabór Partnerów

Rozpoczynamy konkurs i nabór na partnerów do realizacji projektu Małopolski Program Wspierania Uczniów, Komponent 2: Przygotowanie rozwiązań programowych oraz narzędzi diagnostycznych dotyczących uczniów zdolnych z syndromem nieadekwatnych osiągnięć, a także wsparcie w tym zakresie kadry szkół podstawowych i uczniów tych szkół  oraz ich rodziców.

Czytaj więcej
grafika akademia zarzadzania konkurs na stanowisko dyrektora seminarium
29.01.2024

Przygotowanie do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej – seminarium

Już 1 lutego br. odbędzie się seminarium online pn. „Jak się przygotować do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej?” Spotkanie organizowane jest ramach Akademii Zarządzania.

Czytaj więcej
płaczące dziecko
29.01.2024

Standardy ochrony małoletnich w ofercie MCDN — II edycja warsztatów

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszym seminarium pt. „Standardy ochrony małoletnich w przedszkolu i szkole”, na które zapraszaliśmy w terminie 21 stycznia br., rozszerzyliśmy naszą ofertę o dodatkowy termin i 30 stycznia br. realizujemy II edycję warsztatów poświęconych tej tematyce. 

Czytaj więcej
Obrazek przedstawia paragrafy jako symbole regulacji prawnych
23.01.2024

Emerytury nauczycielskie – seminarium z cyklu Dyrektor w Sieci

Jak pomóc dyrektorom i nauczycielom, przed którymi stoją nowe wyzwania związane z możliwością przejścia na emeryturę nauczycielską? Jakie są aktualne przepisy prawne, które regulują te kwestie? Jakie warunki trzeba spełnić? Czy można przejść na emeryturę w trakcie roku szkolnego?  Jakie dokumenty należy złożyć, by przejść na emeryturę. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych […]

Czytaj więcej
Agata Wdowik, Paulina Włodarz, Małgorzata Dutka-Mucha, Tomasz Kulawik
18.01.2024

PIŁKA NOŻNA – JAK ODNIEŚĆ SUKCES? — publikacja pokonferencyjna

W piłce nożnej także można osiągnąć wymierny sukces — przekonywali prelegenci konferencji metodycznej, która odbyła się 17 stycznia br.

Czytaj więcej
Wyciągnięta dłoń z trzema emotikonami
16.01.2024

Już 16 stycznia 2024 r. konferencja online! – „Trudna sztuka oceniania”

Podczas konferencji online porozmawiamy z kadrą kierowniczą szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycielami na temat sztuki oceniania.

Czytaj więcej
Uczestnicy wydarzenia w MCDN Ośrodek w Krakowie
08.01.2024

Konkurs na kalendarz adwentowy rozstrzygnięty

Przed Świętami Bożego Narodzenia 20.12.2023 w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ośrodku w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie na kalendarz adwentowy „Adventskalender 2023” organizowanym przez sieć współpracy nauczycieli języka niemieckiego szkół podstawowych Krakowa.

Czytaj więcej
filiżanka z kawą, logo MCDN
02.01.2024

Mamy nowe logo!

Długo pracowaliśmy nad udoskonaleniem naszego logo, ponieważ naszą ambicją jest ciągły i wszechstronny rozwój, którego wyrazem jest także dbałość o wizerunek.

Czytaj więcej
grafika AI
28.12.2023

Bądź nowoczesnym Przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie! – II edycja konkursu dla uczniów

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa małopolskiego do wzięcia udziału w II edycji Konkursu „Bądź nowoczesnym Przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie!”

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
28.12.2023

Polonistyczny przekładaniec dla polonistów i nie tylko … — konferencja

Tworzymy przestrzeń, w której spotkają się nauczyciele języka polskiego, geografii, języków obcych oraz wszyscy zainteresowani innowacyjnymi i kreatywnymi działaniami oraz promowaniem ciekawych rozwiązań dydaktycznych.

Czytaj więcej
dłonie z puzzlami
28.12.2023

Porozmawiajmy o wartościach – cykl konferencji

MCDN Ośrodek w Nowym Sączu zaprasza dyrektorów szkół i nauczycieli do udziału w konferencji „Świat wartości szkoły – wyzwania i dylematy” inaugurującej cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o wartościach”.

Czytaj więcej
młodzi ludzie wspinający się po skałach
28.12.2023

Profilaktyka zintegrowana: psychologiczne i społeczne wsparcie uczniów – konferencja

Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? – to przewodnie pytanie kolejnej konferencji poświęconej zagadnieniom profilaktycznym. Jej celem jest refleksja nad wyzwaniami wychowawczymi w aspekcie dynamicznych zmian współczesnego świata, przed którymi stoją rodzice i nauczyciele.

Czytaj więcej
sprzęt do treningu sportowego
21.12.2023

Rozwijamy formę podczas treningu CrossFit na lekcjach WF — warsztaty

MCDN Ośrodek w Tarnowie zaprasza nauczycieli wychowania fizycznego szkół ponadpodstawowych w powiatach: tarnowskim, dąbrowskim i miasto Tarnów na warsztaty online ,, Elementy treningu CrossFit na lekcjach WF.”

Czytaj więcej
Kartka bożonarodzeniowa
20.12.2023

„Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie …”

Czytaj więcej
Konferencja Trzymaj Formę!
18.12.2023

Trzymaj formę — publikacja pokonferencyjna

14 grudnia br. ponad 300 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego wzięło udział w konferencji „Trzymaj formę” zorganizowanej przez MCDN Ośrodek w Krakowie.

Czytaj więcej
18.12.2023

Cyberświadomi — debata oksfordzka i gala konkursu

Jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu „Cyberświadomi” była, zorganizowana przez MCDN Ośrodek w Tarnowie, debata oksfordzka połączoną z galą konkursową.

Czytaj więcej
małopolski program wspierania uczniów
14.12.2023

Małopolski program Wspierania Uczniów – zaproszenie do udziału w projekcie

Zapraszamy do udziału w projekcie „Małopolski Program Wspierania Uczniów”, Komponent 2: „Przygotowanie rozwiązań programowych oraz narzędzi diagnostycznych dotyczących uczniów zdolnych z syndromem nieadekwatnych osiągnięć a także wsparcie w tym zakresie kadry szkół podstawowych i uczniów tych szkół oraz ich rodziców.”

Czytaj więcej
dr Stefan Nowicki, prelegent
13.12.2023

Przygotuj uczniów na przyszłość: Gamifikacja, STEAM i Kompetencje XXI wieku – publikacja pokonferencyjna

5 grudnia br. MCDN Ośrodek w Nowym Sączu gościł nauczycieli kształcenia ogólnego oraz kadrę zarządzającą szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego podczas – realizowanej w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna – konferencji pt. „Przygotuj uczniów na przyszłość: Gamifikacja, STEAM i Kompetencje XXI wieku”.

Czytaj więcej
Baner infografika
12.12.2023

Media społecznościowe w komunikacji między ludźmi — najlepsze infografiki w konkursie

Dziękujemy za Państwa wsparcie dla naszych uzdolnionych uczniów-uczestników konkursu na infografikę. Liczymy na Państwa obecność podczas uroczystej gali honorującej laureatów.

Czytaj więcej
grafika promująca konferencję
11.12.2023

Building Resilience. Strategie radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi — konferencja

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Fundacją Auxilium mają zaszczyt zaprosić na inspirującą konferencję „Building Resilience. Strategie radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi”, która odbędzie się 14 grudnia br. w Auli im. Profesora Andrzeja Bałandy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, al. Wolności 40, w godz. 9.30 – 15.30.

Czytaj więcej
tłum ludzi na Rynku, mały robocik
05.12.2023

Start-upy, innowacje, nowe technologie – jak pobudzać postawy przedsiębiorcze uczniów?

Biznes i zarządzanie to przedmiot, podczas którego uczniowie m.in. rozwijają kompetencje przyszłości: współpracę, komunikację, kreatywność oraz innowacyjne podejście do wyzwań gospodarczych oraz społecznych.

Czytaj więcej
kosz z owocami
04.12.2023

Prawidłowe komponowanie posiłków w diecie dzieci i młodzieży oraz wpływ aktywności fizycznej na rozwój chorób cywilizacyjnych

Odpowiednio przygotowane posiłki i codzienna dawka ruchu fizycznego to podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia naszych uczniów. Zadbajmy o prawidłowe odżywianie dzieci i młodzieży, poznając zasady racjonalnej i zbilansowanej pod względem odżywczym diety, by wesprzeć optymalny rozwój organizmu młodego człowieka.

Czytaj więcej
plakat promujący wydarzenie
28.11.2023

Trzymaj formę! — konferencja

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie zapraszają na konferencję online „Trzymaj Formę!”, której celem jest wzmocnienia edukacji zdrowotnej w szkole.

Czytaj więcej
28.11.2023

Wirtualne zbiory i archiwa wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli – warsztaty online

Archiwa i zbiory stanowią wyjątkową przestrzeń, zawierającą bogactwo wiedzy i kultury. Korzystanie z nich w celu pozyskiwania informacji ułatwiają kluczowe umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii. 

Czytaj więcej
27.11.2023

Konferencja „Przygotuj uczniów na przyszłość: Gamifikacja, STEAM i Kompetencje XXI wieku”

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek w Nowym Sączu zaprasza nauczycieli kształcenia ogólnego i kadrę zarządzającą szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego do udziału w realizowanej w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna konferencji pt. „Przygotuj uczniów na przyszłość: Gamifikacja, STEAM i Kompetencje XXI wieku”, która zostanie zrealizowana stacjonarnie 5 grudnia 2023 r.

Czytaj więcej
budowa, widok miasta z dźwigu
23.11.2023

Nie ryzykuję, nie biorę – konferencja w Oświęcimiu, Nowym Sączu i Tarnowie

„Nie ryzykuję, nie biorę” – to ostrzeżenie kierowane do młodych ludzi jest hasłem kampanii dotyczącej ryzykownego przyjmowania substancji psychoaktywnych – Konferencja w Oświęcimiu, Nowym Sączu i Tarnowie

Czytaj więcej
kolaż zrzutów ekranu z konferencji Nauka to przygoda
23.11.2023

Nauka to przygoda. Niekonwencjonalne rozwiązania pedagogiczne w szkole – publikacja pokonferencyjna

Reagujemy na zmieniające się potrzeby środowiska edukacyjnego. 4 grudnia br. w MCDN Ośrodek w Tarnowie odbyła się konferencja „Nauka to przygoda. Niekonwencjonalne rozwiązania pedagogiczne w szkole”.

Czytaj więcej
grafika zapraszająca na dwa spotkania z cyklu Akademii Oceniania MCDN
23.11.2023

Akademia Oceniania zaprasza

Akademia Oceniania, w ramach doskonalenia  zawodowego nauczycieli, zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w dwóch nowych, bezpłatnych, inspirujących szkoleniach online.

Czytaj więcej
dzieci siedzące w koło
23.11.2023

Nauka to przygoda. Niekonwencjonalne rozwiązania pedagogiczne w szkole — konferencja

Innowacje pedagogiczne, eksperymenty edukacyjne — to hasła, które są bliskie każdemu nauczycielowi. Pragnąc odpowiedzieć na współczesne wyzwania edukacji, poszukujemy nowych pomysłów wzbogacających nauczycielski warsztat pracy.

Czytaj więcej
23.11.2023

„Motywacja jako determinant kompleksowego i zrównoważonego rozwoju aktywności fizycznej dzieci i młodzieży” – publikacja pokonferencyjna

Trenuj psychikę jak ciało ( Blecharz , 2001). Motywacja determinuje do wysiłku fizycznego i aktywności sportowej dając jednocześnie wiele korzystnych zmian w organizmie człowieka. Dzięki zróżnicowanym formom ruchowym po prostu czujemy się lepiej.

Czytaj więcej
Kolaż zdjęć
20.11.2023

„Nie ryzykuję, nie biorę”- publikacja pokonferencyjna

W ubiegły piątek 17 listopada, w siedzibie MCDN Ośrodek w Krakowie zainaugurowana została kolejna odsłona kampanii społecznej, z zakresu profilaktyki uzależnień, „Nie daj się wciągnąć, to ryzyko się nie opłaca”.

Czytaj więcej
grafika promująca warsztaty z psychologiem
18.11.2023

Nauczyciel wobec asertywności i krytyki – warsztaty z psychologiem

Zawód nauczyciela wymaga od osób, które go wykonują dużej odpowiedzialności. Obiektywizm i obrona zawodowych oraz prywatnych granic to kluczowe umiejętności.

Czytaj więcej
Plakat promujacy
17.11.2023

III Forum Edukacji Obywatelskiej i Prawnej

Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce przy współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli serdecznie zaprasza do udziału w III Forum Edukacji Obywatelskiej i Prawnej, które odbędzie się 24 listopada 2023 roku, przy ul. ul. Garbarskiej 1 w Krakowie (budynek MCDN). Forum jest skierowane do wszystkich, którzy na co dzień przekazują wiedzę z zakresu edukacji obywatelskiej i prawnej, […]

Czytaj więcej
Dziewczynki ćwiczące na sali gimnastycznej
17.11.2023

„Motywacja jako determinant kompleksowego i zrównoważonego rozwoju aktywności fizycznej dzieci i młodzieży” – konferencja online

Ruch, wysiłek fizyczny daje wiele korzystnych zmian w organizmie człowieka. Badania pokazują, że im dłużej zachowujemy sprawność fizyczną, tym bardziej usprawniamy pamięć, koncentrację i budujemy odporność na stres. Dzięki aktywności fizycznej po prostu czujemy się lepiej.

Czytaj więcej
polska flaga na tle mapy świata
15.11.2023

Polskie ślady na różnych kontynentach – konferencja z cyklu Polskie Dziedzictwo

Popularyzujemy osiągnięcia wybitnych polskich badaczy i podróżników! Zapraszamy nauczycieli geografii i historii na interdyscyplinarną konferencję online „Polskie ślady na różnych kontynentach”, organizowaną przez MCDN Ośrodek w Krakowie w dniu 22 listopada br.

Czytaj więcej
obraz trzy statki papierowe
14.11.2023

Dyrektor szkoły jako kreator jej autorskiego modelu – warsztaty

Spostrzeżenie Heraklita, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” sprawdza się także w dziedzinie zarządzania współczesną szkołą – środowiskiem, w którym dynamika zmian utrzymuje się zwykle na bardzo wysokim poziomie.

Czytaj więcej
roślina w dłoniach
13.11.2023

Dyrektor wobec wyzwań współczesności i przyszłości – konferencja

Zarządzanie może być satysfakcjonujące, ale stanowi także duże wyzwanie, wymagające szybkich decyzji i kreatywności. Jest również okazją do tego, by rozwijać się i uczyć…

Czytaj więcej
ekspozycja książek
10.11.2023

Przeciwdziałanie kryzysom egzystencjalnym młodzieży – publikacja pokonferencyjna

„Wspaniała konferencja!”, „super wykłady”, „bardzo potrzebna i inspirująca” – oto niektóre wypowiedzi uczestników opisujące konferencję zatytułowaną „Po co? i dlaczego? – przeciwdziałanie kryzysom egzystencjalnym młodzieży w oparciu o koncepcję logoterapii i logoprofilaktyki”, która w dniu 9 listopada br. zgromadziła ponad 200 nauczycieli.

Czytaj więcej
Albert Einstein
10.11.2023

Konkurs dla uczniów i program edukacyjny dla szkół z zakresu fizyki

Wspieramy „orłów fizyki” zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i szkolnym. Dzięki zaangażowaniu wiodących ośrodków naukowych i badawczych w Polsce, promujemy zainteresowania i pasje fizyczne uczniów, realizujemy projekty mające na celu popularyzację badań laboratoryjnych w szkołach. Idąc z duchem czasu, zależy nam na rozwijaniu uzdolnień naukowych i inżynierskich młodzieży.

Czytaj więcej
Arkadiusz Nalepka
10.11.2023

Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona Edukacja i Innowacje – publikacja pokonferencyjna

Konferencja „Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona Edukacja i Innowacje”, która odbyła się 7 listopada 2023 r. w tarnowskim Ośrodku MCDN, zgromadziła prawie pół tysiąca uczestników.  

Czytaj więcej
prelegenci seminarium
07.11.2023

I wuefista jest doradcą zawodowym! – publikacja po seminarium

Jak zachęcić do ruchu i jak promować zdrowy styl życia? Jak często i jak długo się ruszać, by być zdrowym i utrzymywać dobrą kondycję? W jaki sposób zachęcić do aktywności użytkowników laptopów i dzieci, których rodzice nie uprawiają żadnego sportu? Wychowanie fizyczne jako szkolny przedmiot może przyczynić się popularyzacji zdrowego stylu życia, dbałości o zbilansowaną […]

Czytaj więcej
06.11.2023

Cyberświadomi w domu i szkole – kampania informacyjna

Współczesny świat jest jednocześnie światem wirtualnym i od tego nie ma już ucieczki. Jedyne, co nam – dorosłym pozostaje do zrobienia, to mądre korzystanie ze współczesnych technologii, tak by dzieci i młodzież mogły rozwijać się nowocześnie i bezpiecznie zarazem.

Czytaj więcej
Grafika promująca konferencję
06.11.2023

„Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona, Edukacja i Innowacje”

Jakie są formy cybermanipulacji? Ile zapłacisz za kryształowy miecz zagłady? Jak twórcy gier komputerowych wykorzystują zachowanie człowieka?  Czy AI to spisek czy potencjalne narzędzie edukacyjne? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi prelegenci podczas konferencji pt. „Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona, Edukacja i Innowacje”, która odbędzie się w formie hybrydowej 7 listopada br. 

Czytaj więcej
piramida z poduszką w chmurach
06.11.2023

Przeciwdziałanie kryzysom egzystencjalnym młodzieży w oparciu o koncepcję logoterapii i logoprofilaktyki – konferencja

„Współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – ma środki, ale nie ma sensu.” Victor Frankl

Czytaj więcej
06.11.2023

Zapraszamy na cykl spotkań „Odczarowujemy doradztwo zawodowe”

Odpowiednie metodologiczne przygotowanie nauczycieli do prowadzenia lekcji może zachęcić uczniów do realnego wykorzystania wiedzy płynącej z przedmiotu szkolnego do zaprojektowania wizji swojej przyszłości zawodowej i budowania ścieżki kariery. Tej problematyce będzie poświęcony cykl spotkań „Odczarowujemy doradztwo zawodowe” zorganizowany przez MCDN wspólnie z MARR-em oraz Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Krakowski Ośrodek Kariery”.

Czytaj więcej
Baner infografika
30.10.2023

Czy media społecznościowe SZKODZĄ czy POMAGAJĄ komunikacji między ludźmi? – konkurs na najlepszą infografikę

MCDN Ośrodek w Tarnowie zaprasza uczniów klas 7 – 8 szkół podstawowych województwa małopolskiego wraz z nauczycielami do uczestnictwa w konkursie: „Czy media społecznościowe SZKODZĄ czy POMAGAJĄ komunikacji między ludźmi? Konkurs na najlepszą infografikę”.

Czytaj więcej
prof.Katarzyna Karpińska-Szaj
29.10.2023

Języki z misją – publikacja pokonferencyjna

26 października br. w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodku w Nowym Sączu odbyła się realizowana we współpracy z czasopismem „Języki Obce w Szkole” konferencja pt. „Języki z misją. Różne potrzeby edukacyjne”.

Czytaj więcej
prof. Maciej Pilecki
28.10.2023

Uczeń w depresji – publikacja pokonferencyjna

Blisko 500 nauczycieli wzięło udział w konferencji „Uwaga! Uczeń w depresji”. Ten prosty, a zarazem wymowny tytuł odsłania jednakże skalę niepokojącego zjawiska, ukazując złożoność problemu. Pomoc młodym ludziom cierpiącym na depresję czy zaburzenia lękowe jest niezbędna. By była ona profesjonalna i skuteczna, należy mieć wiedzę o depresji i wykazywać się empatią.

Czytaj więcej
Dziewczynka i chłopiec obserwujący wahadło Newtona
26.10.2023

„Fizyka da się lubić!”

Fizyka to przedmiot, którego najłatwiej uczyć się na bazie doświadczeń i praktyki! Jak prowadzić ciekawe lekcje fizyki i jednocześnie zachęcić dzieci do uczenia się tego trudnego przedmiotu?

Czytaj więcej
wyklejanka-projekt lapbooka
18.10.2023

Ja i moja klasa tworzymy lapbooki – warsztaty

Lapbook jako jedna z metod aktywizujących, sprzyjających uczeniu się, rozwijająca kreatywność i różnorodne zainteresowania ucznia to forma zajęć proponowana w ramach warsztatów organizowanych przez MCDN.

Czytaj więcej
hasła i terminy dysfunkcji psychicznych i społecznych
17.10.2023

Kondycja psychiczna uczniów i nauczycieli – zapraszamy do udziału w badaniach

Serdecznie zapraszamy małopolskie szkoły do udziału w badaniach kondycji psychicznej młodzieży i nauczycieli. Badania realizowane są przez Krakowski Instytut Logoterapii we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
13.10.2023

Języki z misją – konferencja

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek w Nowym Sączu zaprasza nauczycieli języków obcych do udziału w realizowanej we współpracy z czasopismem „Języki Obce w Szkole” konferencji pt. „Języki z misją. Różne potrzeby edukacyjne”, która odbędzie się w formie hybrydowej 26 października br.

Czytaj więcej
ceramika przedstawiająca kurczaki w otoczeniu liści
10.10.2023

Od okazu do obrazu – warsztaty

Zajęcia terenowe to obowiązkowa forma pracy z uczniami na lekcjach biologii i przyrody. Przeprowadzenie ich może jednak sprawiać nauczycielom trudność związaną z organizacją czasu pracy i z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Czytaj więcej
tekst łaciński
09.10.2023

Edukacja klasyczna – cykl szkoleń dla dyrektorów, nauczycieli i wychowawców

W roku szkolnym 2023/2024 dalsze działania na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, zostało uznane przez Ministra Edukacji i Nauki za ważny kierunek polityki oświatowej państwa.

Czytaj więcej
02.10.2023

Świętujemy razem Dzień Edukacji Narodowej

Czytaj więcej
grafika, biblioteka, nauczycielka czytająca książkę
30.09.2023

Biblioteka szkolna miejscem dla kreatywnych – szkolenie

Biblioteka szkolna to nie tylko czytelnia, ale także miejsce, w którym rozwijamy wyobraźnię, szukamy inspiracji do rozwoju pasji i zainteresowań. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprasza na szkolenie rozwijające w sposób praktyczny warsztat pracy nauczyciela bibliotekarza.

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
30.09.2023

Uwaga! Uczeń w depresji – konferencja

Gdy dusza dziecka cierpi, a lęk paraliżuje każdą cząstkę jego ciała, dziecko pogrąża się w bezgranicznym smutku i przygnębieniu… – czy ten proces można jakoś zatrzymać?

Czytaj więcej
30.09.2023

Ja, mój uczeń i matematyka – publikacja pokonferencyjna

Proces uczenia się matematyki to interakcja między uczniem a nauczycielem. Uczeń naśladuje nauczyciela, a nauczyciel doskonali się wraz z uczniem – działają razem. Kiedy nauczyciel lubi zajmować się matematyką, to jego uczeń też to polubi.

Czytaj więcej
plan biznesowy, telefon, ręka z pisakiem
30.09.2023

Przedsiębiorczy uczeń – zaproszenie do udziału w konkursie dla szkół

Zostań młodym przedsiębiorcą i poznaj tajniki zarządzania firmą! Zapraszamy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do wzięcia udziału w konkursie drużynowym dla uczniów pragnących sprawdzić się na polu biznesu i przedsiębiorczości.

Czytaj więcej
dwie półkule mózgu
30.09.2023

Diagnoza specyficznych trudności w uczeniu się: ICD-11, DSM-5, ICF, nowe narzędzia, nowe perspektywy – konferencja

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Diagnoza specyficznych trudności w uczeniu się: ICD-11, DSM-5, ICF, nowe narzędzia, nowe perspektywy” organizowaną w dniu w dniu 12 października br. przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie wraz z Oddziałem Krakowskim Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Czytaj więcej
kolorowe kredy
28.09.2023

Uczeń i jego SPEcjalne potrzeby – publikacja pokonferencyjna

Konferencja „Uczeń i jego SPEcjalne potrzeby” zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu w dniu 3 października br. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek – w spotkaniu uczestniczyło około 200 osób.

Czytaj więcej
28.09.2023

Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II – nabór wniosków

W dniu 28 września rozpoczął się nabór wniosków do Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji – programu stypendialnego Województwa Małopolskiego finansowanego ze środków własnych dla najzdolniejszych małopolskich uczniów oraz studentów. Nabór potrwa do 27 października.

Czytaj więcej
plakat promujący konferencję
25.09.2023

Wdrażanie nowej podstawy programowej przedmiotu biznes i zarządzanie – konferencja

Nowy przedmiot w programie szkół ponadpodstawowych „Biznes i zarządzanie” stanowi wyzwanie dla nauczycieli pragnących sprostać wymogom podstawy programowej, a jednocześnie uczynić z tego przedmiotu żywy element współczesnego świata. Temu zagadnieniu poświęcona jest bezpłatna konferencja szkoleniowa dla nauczycieli nt. „Wdrażanie nowej podstawy programowej przedmiotu biznes i zarządzanie”, która odbędzie się 30 września – 1 października br., […]

Czytaj więcej
plakat
18.09.2023

Rusza IV edycja „Małopolskiego Carolusa”

Województwo Małopolskie wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, pragną w sposób szczególny nagrodzić uczniów, którzy wzorując się na osobie św. Jana Pawła II – Człowieka wielu pasji, rozwijają swoje zainteresowania, talenty i pasje.

Czytaj więcej
prelegentki konferencji
16.09.2023

Ocenianie w szkole – publikacja pokonferencyjna

Konferencja na temat „Ocenianie jako element procesu nauczania i wychowania” zorganizowana przez Ośrodek w Krakowie, w dniu 19 września br., cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W spotkaniu uczestniczyło blisko 800 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Czytaj więcej
prelegentki konferencji
14.09.2023

Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju – upowszechnianie najlepszych praktyk – pokonferencyjnie

Wystąpienie dr Kingi Wierzbickiej, naszego doradcy metodycznego ds. biologii i przyrody podczas międzynarodowej konferencji „Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju – promowanie dobrych praktyk” (“Education for sustainable development – dissemination of the best practices”).

Czytaj więcej
kolorowe kredy
12.09.2023

Uczeń i jego SPEcjalne potrzeby – konferencja

Uczenie, wychowanie i opieka nad uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wymagają spersonalizowanego podejścia do edukacji. Ważne jest, aby szkoły i społeczności były otwarte na różnorodność i zapewniały wsparcie pozwalające każdemu uczniowi na wszechstronny rozwój.

Czytaj więcej
07.09.2023

„Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” edycja 2023/2024

Do 9 października szkoły z Małopolski mogą rejestrować się do XVII edycji projektu organizowanego corocznie przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Czytaj więcej
zdjęcie główne wektorów życia
06.09.2023

Wektory Życia – szkolenie

Trwają zapisy na bezpłatne szkolenia dla nauczycieli zainteresowanych rolą realizatora programu profilaktycznego „Wektory Życia” adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Program rekomendowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Czytaj więcej
grafika promująca konferencję nt. przedsiębiorczości
05.09.2023

Problematyka przedsiębiorczości lokalnej – konferencja

Do 25 września br. trwa rejestracja uczestników 20. Jubileuszowej Konferencji Naukowej „Problematyka przedsiębiorczości lokalnej” oraz 16. Zjazdu Nauczycieli Przedsiębiorczości i Przedmiotów Ekonomicznych. Wpływ przedsiębiorczości na rozwój gospodarczy nowoczesnych społeczeństw będzie stanowił kanwę dwudniowych eksperckich sesji prelekcyjnych i debat podczas wydarzenia, które odbędzie się 9-10 października br., w siedzibie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Czytaj więcej
leżące na stole kredki, pisaki, kartki z dziecięcymi rysunkami
05.09.2023

Wrzesień jesień rozpoczyna i czarować już zaczyna – zabawy czytelniczo-plastyczne związane z jesienią

Inspirujmy się jesienną aurą oraz kolorystyką  i rozwijajmy kreatywność słowną, plastyczną i ruchową na warsztatach dla nauczycieli organizowanych przez MCDN Ośrodek w Nowym Sączu.

Czytaj więcej
Grafika promująca Akademię Oceniania
04.09.2023

Akademia Oceniania

Systemy oceniania stosowane w szkołach nieraz budzą wiele wątpliwości zarówno wśród uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli. Wszyscy są jednak zgodni, że ocenianie jest integralną częścią procesu uczenia się i nauczania, zarówno w sensie dydaktycznym jak i wychowawczym.

Czytaj więcej
nowy rok szkolny
04.09.2023

Inaugurujemy nowy rok szkolny!

Każdego roku wrzesień przynosi wiele emocji i nadziei związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W tym roku także zarówno uczniowie, jak i ich nauczyciele z pozytywną energią do pracy i nauki rozpoczynają nowy etap edukacyjny.

Czytaj więcej
kadr z filmu "Nad Niemnem"
03.09.2023

Narodowe czytanie polskiej literatury

Dawne i współczesne arcydzieła polskiej literatury stanowią nie tylko dobro narodowe, ale czytelnikom – zarówno młodszym, jak i starszym przynoszą radość obcowania ze słowem. Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w wielkiej akcji wspólnego czytania dzieł wybitnych polskich autorów!

Czytaj więcej
zdjęcie promujące konferencję
02.09.2023

Porozmawiajmy o ocenianiu w szkole i na uczelni – konferencja

Zapraszamy do udziału w XXIX Konferencji Diagnostyki Edukacyjnej „Diagnostyka edukacyjna oceniania szkolnego i akademickiego”.

Czytaj więcej
01.09.2023

List oraz życzenia od ministra Przemysława Czarnka z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024

Życzenia od ministra Przemysława Czarnka  List Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Czytaj więcej
akademia dziedzictwa pamięci
01.09.2023

Edukacja regionalna drogą do budowania własnej tożsamości i kształtowania społeczeństwa obywatelskiego – konferencja

Konferencja „Edukacja regionalna drogą do budowania własnej tożsamości i kształtowania społeczeństwa obywatelskiego”, do udziału w której serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli, rozpocznie II edycję projektu „Akademia Dziedzictwa Pamięci” realizowanego przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Istotą edukacji regionalnej jest wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kulturowego […]

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
09.08.2023

Planowanie pracy szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024 z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa oświatowego – seminarium

Niebawem początek nowego roku szkolnego, a wraz z nim kolejne wyzwania organizacyjne i formalne stojące przed dyrektorami szkół i placówek oświatowych oraz nauczycieli. By lepiej przygotować się do nowych zadań i obowiązków, 28 i 30 sierpnia br. zapraszamy na szkolenie pt.: „Planowanie pracy szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2023/2024 z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa […]

Czytaj więcej
Otwarcie konferencji
04.07.2023

Grywalizacja, jako innowacyjne narzędzie pomocne we wspieraniu zaangażowania i motywacji oraz procesu uczenia się – publikacja pokonferencyjna

Odpowiednio wykorzystane gry edukacyjne i rozwojowe mogą pomóc w pozyskiwaniu i przyswajaniu wiedzy. Dzięki mechanizmom znanym z gier, takim jak: zdobywanie punktów, rankingi, rozwiązywanie zadań, zaliczanie poziomów, zdobywanie nagród i ciekawe wyzwania, itp. odpowiednio przystosowanym do prowadzonych zajęć w szkole – jak potwierdzają badania – można stworzyć interaktywną i angażującą atmosferę w klasie.

Czytaj więcej
Rodzice i dzieci oglądający wystawę prac konkursowych.
23.06.2023

Gala podsumowująca II edycję projektu „Każde dziecko jest zdolne”

Za nami uroczyste podsumowanie II edycji projektu „Każde dziecko jest zdolne” oraz uhonorowanie uczniów i ich opiekunów edukacyjnych – laureatów projektowego konkursu. Wczorajsze spotkanie odbyło się w licznym gronie dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Galę uświetnili swoją obecnością także przedstawiciele władz sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Czytaj więcej
uczestniczy konferencji
09.06.2023

Uczyć matematyki inaczej – publikacja pokonferencyjna

6 czerwca br. nauczyciele matematyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w konferencji zorganizowanej wspólnie przez MCDN Ośrodek w Krakowie oraz  Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli w Krakowie.

Czytaj więcej
grafika promująca konferencję
09.06.2023

Grywalizacja i gry symulacyjne – konferencja

Nie od dziś wiadomo, że gry uczą i pobudzają kreatywność. Nowoczesne techniki gier, przy zastosowaniu współczesnych narzędzi komunikacyjnych i informatycznych to znakomita pomoc edukacyjna oraz wzbogacająca tradycyjne metody dydaktyczne inspiracja dla nauczycieli.

Czytaj więcej
Prelegenci i organizatorzy
06.06.2023

Dobro, prawda i piękno w kręgu myśli Jana Pawła II – publikacja pokonferencyjna

31 maja br. w krakowskim Ośrodku MCDN miało miejsce ważne wydarzenie, którym była – wpisująca się w realizację kierunków polityki oświatowej Państwa w roku szkolnym 2022/23 – konferencja zatytułowana „Dobro, prawda i piękno w kręgu myśli Jana Pawła II”.

Czytaj więcej
30.05.2023

Film krótkometrażowy w praktyce szkolnej – seminarium

Dzieła filmowe to idealne narzędzie dla nauczycieli, którzy chcą w mądry i wartościowy sposób urozmaicić zajęcia w szkole! Filmy krótkometrażowe są ciekawym narzędziem edukacyjnym pobudzającym potencjał twórczy i rozwijającym wyobraźnię artystyczną uczniów. Wypowiedzi filmowe angażują emocjonalnie, otwierając przy tym przestrzeń dla dodatkowych inspiracji poznawczych i wychowawczych.

Czytaj więcej
ruiny zamku w Spiszu
30.05.2023

Nowa odsłona – Akademia Pogranicze 2023

Zapraszamy nauczycieli historii i innych specjalności zainteresowanych problematyką pogranicza polsko-słowackiego do udziału w  Akademii POGRANICZE – WIELOKULTUROWOŚĆ W RELACJACH POLSKO-SŁOWACKICH organizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu w ramach oferty edukacyjnej na rok szkolny 2023/2024.

Czytaj więcej
Plakat promujący 6. edycję Budżetu Obywatelskiego
22.05.2023

BO Małopolska: Pomóż nam rozdzielić 14 mln zł na dobre pomysły!

Rusza głosowanie w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Od połowy maja do połowy czerwca każdy mieszkaniec Małopolski może zdecydować, które zadania będą realizowane w kolejnych latach. Do wyboru jest blisko 200 propozycji! Na wcielenie w życie najlepszych Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy 14 mln zł.

Czytaj więcej
Grafika przedstawia na tytuł konferencji, stylizowany wizerunek Jana Pawła II oraz loga organizatorów oraz patronów.
18.05.2023

Dobro, prawda i piękno w kręgu myśli Jana Pawła II – konferencja

Namysł nad uniwersalnymi wartościami i ich praktyczną realizacją w oparciu o pisma i twórczość Jana Pawła II będzie tematem konferencji hybrydowej zatytułowanej „Dobro, prawda i piękno w kręgu myśli Jana Pawła II” adresowanej do nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych i placówek oświatowo-wychowawczych, która odbędzie się 31 maja.

Czytaj więcej
grafika przedstawia drogowskaz na rozstaju dróg
17.05.2023

Dwie ścieżki dyplomowania – awans zawodowy nauczycieli

Awans zawodowy budzi w bieżącym roku szkolnym dużo pytań i wątpliwości ze względu na znaczące zmiany w przepisach. O stopień nauczyciela dyplomowanego można się ubiegać dwiema różnymi ścieżkami. Która jest odpowiednia?

Czytaj więcej
Wystep słowno-muzyczny dzieci z Przedszkola Publicznego nr 26 w Tarnowie 1
17.05.2023

Ceremoniał szkolny – godne traktowanie symboli narodowych

Ceremoniał szkolny kształtuje postawy patriotyczne oraz uczy szacunku do tradycji narodu polskiego i symboli narodowych. To zbiór zasad, zgodnie z którymi powinna zachowywać się młodzież w trakcie uroczystości szkolnych.

Czytaj więcej
grafika promująca wydarzenie
17.05.2023

Nadzór dyrektora nad klasyfikacją roczną i końcową. Praktyczne wskazówki – Akademia Zarządzania

Zbliżające się zakończenie roku szkolnego wiąże się z koniecznością klasyfikacji uczniów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kadry zarządzającej szkołami w Województwie Małopolskim, zapraszamy na seminarium dotyczące doskonalenia kompetencji dyrektorów w zakresie nadzoru pedagogicznego oraz  praktycznych aspektów klasyfikacji rocznej i końcowej.

Czytaj więcej
Nabór na stanowisko doradcy metodycznego
17.05.2023

Nabór na stanowisko doradcy metodycznego z dnia 10 maja 2023

Kuratorium Oświaty w Krakowie ogłosiło nabór kandydatów na stanowisko doradcy metodycznego dla nauczycieli szkół i placówek znajdujących się na terenie województwa małopolskiego.

Czytaj więcej
Prelegenci konferencji
17.05.2023

Bezpieczeństwie w ruchu drogowym – publikacja pokonferencyjna

16 maja br. w krakowskim Ośrodku MCDN odbyła się II  Konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wyzwania i nowe możliwości” skierowana do nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski. Wzięli w niej udział nauczyciele przeprowadzający egzaminy na kartę rowerową w szkołach podstawowych.

Czytaj więcej
grafika promująca konferencję
17.05.2023

Świadomy konsument – co warto wiedzieć kupując żywność? – konferencja

Zakupy żywności to rutynowy element codzienności każdego z nas. Czy dokonujemy właściwych wyborów żywieniowych, w szczególności wobec olbrzymiej oferty produktów spożywczych dostępnych na rynku? Czy dysponujemy wystarczającą wiedzą, by stać się świadomym konsumentem?

Czytaj więcej
Zdjęcie główne - konferencja pt. Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości- żółty domek na ręce uczestnika konferencji
15.05.2023

Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości – publikacja pokonferencyjna

24 maja br. w oświęcimskim Ośrodku MCDN odbyła się hybrydowa konferencja poświęcona budowaniu i kształtowaniu kompetencji przedsiębiorczości w ramach przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, który od 1 września br. zastąpi w szkołach ponadpodstawowych „Podstawy przedsiębiorczości”.

Czytaj więcej
uczestnicy konferencji
15.05.2023

Motywacja i wyzwania do rozwoju aktywności fizycznej sposobem na podniesienie sprawności ruchowej dzieci i młodzieży – publikacja pokonferencyjna

„To, czy dana osoba podejmie aktywność fizyczną zależy od bardzo wielu czynników. Niektóre osoby zmotywuje strach przed konsekwencjami braku ruchu, inne zareagują na aspekt rywalizacyjny, a jeszcze inne znajdą w ruchu elementy medytacji wpływające również na kondycję psychiczną. Czynniki motywacyjne należą do najważniejszych determinantów podejmowania i uczestnictwa w aktywności fizycznej (…) naszych uczniów.”

Czytaj więcej
13.05.2023

Motywacja i wyzwania do rozwoju aktywności fizycznej sposobem na podniesienie sprawności ruchowej dzieci i młodzieży

Ruch daje nieograniczone możliwości pracy z ciałem oraz emocjami. Badania pokazują, że im dłużej zachowujemy sprawność fizyczną, tym bardziej usprawniamy pamięć, koncentrację i budujemy odporność na stres. Dzięki aktywności fizycznej po prostu czujemy się lepiej. 

Czytaj więcej
antyczna rzeźba - głowa
13.05.2023

Ad fontes! Czyli o edukacji klasycznej w ujęciu międzyprzedmiotowym

Ad fontes – powróćmy do klasycznych źródeł i na sprawdzonych fundamentach budujmy nowoczesną edukację! Zgodnie z założeniami aktualnej polityki oświatowej elementy kształcenia klasycznego można wprowadzać nie tylko w przedmiotach humanistycznych.

Czytaj więcej
Magdalena Droździk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
11.05.2023

Świadomy konsument kupujący żywność – publikacja pokonferencyjna

29 maja br., w krakowskim Ośrodku MCDN odbyła się konferencja pn. „Świadomy konsument – co warto wiedzieć kupując żywność”. W swoich  wystąpieniach prelegenci omówili zagadnienia dietetyki, czytania etykiet na opakowaniach, żywności specjalnego przeznaczenia oraz jakości produktów żywnościowych w Małopolsce.

Czytaj więcej
prawo oświatowe, szkolenie, nauczyciele, akty prawne, prawo, MCDN Ośrodek w Krakowie
11.05.2023

Podstawy prawa oświatowego dla nauczycieli – seminarium

24 maja br. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie zaprasza na szkolenie z zakresu prawa oświatowego dla nauczycieli. Szkolenie będzie miało formę seminarium online, podczas którego przedstawione zostaną aktualne przepisy.

Czytaj więcej
Grafika przedstawiająca informacje o terminie i miejscu szkolenia
11.05.2023

Przygotowanie do zakończenia roku szkolnego – zadania dyrektora – szkolenie

7 czerwca br., w ramach kolejnego spotkania Akademii Zarządzania MCDN, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół dowiedzą się, jak zgodnie z najnowszymi przepisami profesjonalnie przygotować zakończenie roku szkolnego. Spotkanie poprowadzi ekspert prawa oświatowego Izabela Suckiel.

Czytaj więcej
plakat promujący wydarzenie
10.05.2023

Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości

Postawmy na ekonomiczną edukację społeczeństwa i wprowadzajmy do szkół ducha przedsiębiorczości i innowacyjności! 24 maja br. odbędzie się bezpłatna konferencja „Biznes i zarządzanie – praktyczny wymiar przedsiębiorczości” realizowana w formule hybrydowej, adresowana do kadry kierowniczej szkół ponadpodstawowych, nauczycieli przedsiębiorczości, innych zainteresowanych nauczycieli, a także uczniów i studentów.

Czytaj więcej
Młody człowiek prowadzący wykład.
10.05.2023

Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie! – wyniki konkursu

Uczniowie marzą o stworzeniu start – upu? Czy mają innowacyjne pomysły? Wiedzą jakich rozwiązań brakuje w najbliższym otoczeniu, ich małej ojczyźnie? Czy lubią wyzwania i pracę zespołową?

Czytaj więcej
grafika zapraszająca na matematyczną konferencję online
10.05.2023

Moja, twoja, nasza matematyka – konferencja

W matematyce zawsze się rozwiązywało, rozwiązuje i będzie rozwiązywać zadania. Nauczyciel podaje zadanie, uczeń rozwiązuje, nauczyciel omawia i… proponuje kolejne zadanie. I tu pojawia się pytanie: Czy można uczyć matematyki inaczej?

Czytaj więcej
ścieżka turystyczna w lesie
05.05.2023

Zakochajmy się w Małopolsce – o walorach turystycznych naszego regionu

„Zakochajmy się w Małopolsce – o walorach turystycznych naszego regionu” – to konferencja organizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu w dniu 5 czerwca br., podczas której pragniemy Państwa zaprosić do odwiedzenia wielu urzekających i niebanalnych miejsc. Wspólnie przemierzymy parki krajobrazowe Małopolski, odwiedzimy renesansowy Zamek w Suchej Beskidzkiej, odkryjemy bogactwo Doliny Karpia a […]

Czytaj więcej
galaktyka 1
03.05.2023

Kosmiting Summit 2023 – kosmiczne perspektywy edukacji XXI wieku

W nowoczesnej edukacji szczególnie cenne są szerokie horyzonty i dalekowzroczne perspektywy, zwłaszcza te sięgające gwiazd. „Kosmiting Summit 2023 – kosmiczne perspektywy edukacji XXI wieku” to konferencja dotycząca nauczania oraz popularyzacji astronomii wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizowana w dniach 19 i 20 maja br. przez Zespół Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie, we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia […]

Czytaj więcej
Grafika przedstawia tytuł konferencji u góry grafiki, poniżej znajduje się ilustracyjne zdjęcie osób na rowerach oraz data spotkania wraz z logami organizatorów
03.05.2023

Konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wyzwania i nowe możliwości”

Już 16 maja br. w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie nauczyciele zajmujący się przeprowadzeniem egzaminu na kartę rowerową oraz osoby zainteresowane zagadnieniami bezpieczeństwa w ruchu drogowym wezmą udział w konferencji poświęconej tej tematyce. 

Czytaj więcej
grafika przedstawia książkę
26.04.2023

Książka jako remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży

Literatura oddziałuje na ludzi niezależnie od ich wieku, o czym wiedzieli już starożytni, którzy uważali, iż książki są lekiem na dolegliwości duszy. Pomagają redukować stres, wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości, skłaniają do przemyśleń, rozbudzają wyobraźnię, wspierają procesy poznawcze. Pozwalają w wartościowy sposób spędzić czas, uczą empatii i wrażliwości.

Czytaj więcej
Grafika przedstawiająca informacje podstawowe o szkoleniu
25.04.2023

Co musi wiedzieć dyrektor w związku z najnowszymi zamianami Kodeksie Pracy?

Już 26 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademii Zarządzania, w którym zostaną przybliżone zmiany w Kodeksie Pracy i związane z tym obowiązki i zadania dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.

Czytaj więcej
Zdjęcie wspólne
24.04.2023

„Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” – rozstrzygnięcie konkursu na fotoreportaż

Świat w obiektywie aparatu fotograficznego uchwycony okiem młodych ludzi zachęca do refleksji i głębszego namysłu nad otaczającą nas rzeczywistością. Spojrzenie młodych fotografów – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych to zawsze ciekawe, twórcze i inspirujące doświadczenie również dla nas, dorosłych.  

Czytaj więcej
afisz kongres doradztwa zawodowego festiwalu zawodów
20.04.2023

„Z wiedzą po sukces” – wybór szkoły to wyzwanie nie tylko dla ósmoklasisty

Festiwal Zawodów 2023 już wkrótce! Na ósmoklasistów czeka wiele ofert szkół ponadpodstawowych z całej Małopolski. Będzie to okazja, by utwierdzić się w wyborze szkoły lub dokonać zmiany decyzji i spojrzeć na swoją najbliższą przyszłość edukacyjną jako kluczowy etap w projektowaniu ścieżki kariery zawodowej, niejednokrotnie wytyczonej na długie lata życia.

Czytaj więcej
Goście, prelegenci i organizatorzy konferencji
19.04.2023

II Małopolskie Forum Przedmiotów Przyrodniczych rozpoczęte!

12 kwietnia br. ponad 500 nauczycieli edukacji przyrodniczej wzięło udział  w konferencji online pt. „Inspirująco o nauczaniu przedmiotów przyrodniczych – rozwijamy pasje  i zainteresowania przyrodnicze uczniów” inaugurującej cykl wydarzeń w ramach II Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych. Forum trwa do 25 maja, a na Państwa czeka mnóstwo atrakcyjnych propozycji i pomysłów edukacyjnych, które z pewnością zainspirują […]

Czytaj więcej
prelegenci i organizatorzy na wspólnej fotografii po zakończeniu konferencji
17.04.2023

„Chcę być ojcem, chcę być matką – ale komu to dzisiaj potrzebne?” publikacja pokonferencyjna

19 kwietnia kilkudziesięciu nauczycieli, w tym katechetów, pedagogów i wychowawców spotkało się w zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu konferencji „Chcę być ojcem, chcę być matką – ale komu to dzisiaj potrzebne?”

Czytaj więcej
Grafika promująca Akademie Zarządzania
16.04.2023

Jak poprawnie tworzyć protokół z rady pedagogicznej

25 kwietnia odbędzie się seminarium w ramach Akademii Zarządzania dotyczące protokołowania i dokumentowania prac rady pedagogicznej, które adresowane jest do kadry zarządzającej placówek oświatowych oraz osób zajmujących się protokołowaniem zebrań rad.

Czytaj więcej
Grafika 3D samochodu
14.04.2023

Inspiracje do wprowadzania nowoczesnych i innowacyjnych technologii oraz rozwiązań metodycznych w nauczaniu przedmiotów zawodowych – publikacja pokonferencyjna

Nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania wymagają jednocześnie nowoczesnego i innowacyjnego sposobu nauczania – 12 kwietnia br. metodyce przedmiotów zawodowych wobec dynamicznego rozwoju nowych technologii we współczesnym świecie poświęcona była konferencja metodyczna „Inspiracje do wprowadzania nowoczesnych i innowacyjnych technologii oraz rozwiązań metodycznych w nauczaniu przedmiotów zawodowych”.

Czytaj więcej
Plakat promujący XIX Przegląd Twórczości Patriotycznej Młodzieży WM
14.04.2023

XIX Przeglądzie Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego

Po raz kolejny, wspólnie z Małopolskim Centrum Edukacji „MEC” oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zapraszamy młodzież z małopolskich placówek oświatowych do wzięcia udziału w XIX Przeglądzie Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego.

Czytaj więcej
grafika przedstawiająca chłopca czytającego książkę w bibliotece
14.04.2023

Spotkaj się z wydawcą i poznaj nowe podręczniki

Bez wątpienia każdy nauczyciel i uczeń docenia dobrze napisany, przystępny i ciekawy podręcznik do nauki przedmiotu. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele różnych podręczników zgodnych z obowiązującą podstawą programową. Jakimi kryteriami ostatecznie się kierować w ich wyborze – na to pytanie odpowiemy podczas konferencji „Festiwal podręczników”.

Czytaj więcej
Grafika przedstawiająca kobietę i mężczyznę trzymających w ręku zdjęcie z USG, pokazujące dziecko.
11.04.2023

Konferencja pedagogiczna „Chcę być ojcem, chcę być matką – ale komu to dzisiaj potrzebne?”

Już 19 kwietnia Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu zaprasza katechetów, wychowawców i pedagogów, a także dyrektorów szkół i placówek oświatowych na konferencję pod nieco prowokacyjnym tytułem Chcę być ojcem, chcę być matką – ale komu to dzisiaj potrzebne? Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest serial telewizyjny The Chosen będący twórczą adaptacją motywów ewangelicznych […]

Czytaj więcej
Obrazek przedstawia pajęczą sieć na której są postaci ludzi , którzy tworzą zespół.
07.04.2023

„Dyrektor w sieci” – druga odsłona

Zapraszamy dyrektorów/wicedyrektorów szkół i przedszkoli do udziału w cyklu spotkań „Dyrektor w sieci”, których celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, jak również wymiana doświadczeń w kontekście wieloaspektowej pracy szkoły.

Czytaj więcej
Młody człowiek prowadzący wykład.
07.04.2023

Zapraszamy do udziału w konkursie „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej Ojczyźnie!”

Uczniowie marzą o stworzeniu start – upu? Macie innowacyjne pomysły? Wiecie jakich rozwiązań brakuje w Waszym najbliższym otoczeniu, małej ojczyźnie? Lubicie wyzwania i pracą zespołową? Ten konkurs jest dla Was!

Czytaj więcej
07.04.2023

Elementy jogi na lekcjach wychowania fizycznego

Potocznie przyjmuje się, iż joga to głównie zajęcie medytacyjne. Nic bardziej mylnego! Umiejętnie poprowadzona joga stanowi znakomity trening fizyczny, niezwykle skutecznie rozwijający sprawność fizyczną. Wprowadzenie elementów jogi do lekcji wychowania fizycznego z pewnością urozmaici i uatrakcyjni szkolny program zajęć sportowych, a jednocześnie zaciekawi uczniów zainteresowanych wszechstronnym rozwojem sprawności fizycznej.

Czytaj więcej
grafika promująca konferencję z tytułem, datą oraz kodem qr do skanowania.
07.04.2023

Zaproszenie na II Małopolskie Forum Przedmiotów Przyrodniczych

Przed nami kolejna edycja Małopolskiego Forum Przedmiotów Przyrodniczych – inspirująco o nauczaniu przedmiotów przyrodniczych!  Cykl spotkań rozpoczynamy konferencją online w dniu 12 kwietnia 2023 r.

Czytaj więcej
06.04.2023

„Z duchowej śmierci do pełni życia…”

„Skoro bowiem śmierć przyszła przez człowieka, przez człowieka przyszło też zmartwychwstanie umarłych.” I Koryntian 15:21

Czytaj więcej
Laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii IV - VIII, Dyr. GOKu Magdalena Siedlik, Wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła, Sołtys Śmigna Renata Sadowy
05.04.2023

Gala Konkursu Ekologicznego „Recyklingowe stwory”

30 marca w Auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Tarnowie odbyła się Gala podsumowująca Konkursy Ekologiczne „Recyklingowe Stwory”.

Czytaj więcej
05.04.2023

O wiedzy teoretycznej i praktycznej – publikacja pokonferencyjna

MCDN Ośrodek w Tarnowie 31 marca był organizatorem konferencji pt. „Zaburzenia percepcji słuchowej a rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności czytania i pisania.”

Czytaj więcej
Grafika z materiałami edukacyjnymi z języka angielskiego
03.04.2023

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – z nami to łatwe!

Jak przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty z użyciem bezpłatnych materiałów on-line? Ekspert British Council omówi oraz zaprezentuje przykłady ćwiczeń, poszczególnych sprawności językowych w odniesieniu do arkuszy egzaminacyjnych.

Czytaj więcej
Prelegentki wraz z wicedyrektor ds. Ośrodka w Krakowie
31.03.2023

Publikacja po konferencji poświęconej projektowi „Wybitni Naukowcy”

Moc inspiracji podczas realizacji projektów w szkole, działania innowacyjne oraz wymiana doświadczeń – to efekty wydarzenia, które miało miejsce 29 marca 2023 r. Około 200 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych wymieniło się doświadczeniami ze zrealizowanego projektu „Wybitni Naukowcy” w trakcie hybrydowej konferencji zorganizowanej przez MCDN Ośrodek w Krakowie.

Czytaj więcej
Dyrektor MCDN dr Łukasz Cieślik
31.03.2023

Publikacja po konferencji – XII Salon Edukacyjny

Pozytywna motywacja podstawą ocenienia – to myśl przewodnia „XII Salonu Edukacyjnego. Perspektywy Polskiej Edukacji – o ocenianiu inaczej” – konferencji, zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie, która odbyła się 28 marca br.

Czytaj więcej
Prelegentka nadkom. Joanna Biel-Radwańska
30.03.2023

Konferencja o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

BRD – wspólnie dbamy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na ulicach i drogach Małopolski! W dniu 29 marca 2023 r. odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wyzwania i nowe możliwości” skierowana do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych.

Czytaj więcej
Dyrekcja i prelegenci
28.03.2023

Ogólnopolska konferencja „Wolontariat w praktyce szkolnej” – publikacja pokonferencyjna

23 marca w Auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Tarnowie w formie hybrydowej odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w praktyce szkolnej”.

Czytaj więcej
Uczestnicy konferencji
28.03.2023

Dziękujemy za wspólne uczestnictwo w III Małopolskim Kongresie Szkolnego Doradztwa Zawodowego!

Promocja kultury fizycznej i sportu w połączeniu z procesem edukacyjnym – zarówno tym w szkole, jak i poza nią – to gwarancja postępu i rozwoju nowoczesnego, sprawnego i zdrowego społeczeństwa!

Czytaj więcej
prace - Wybitni naukowcy
28.03.2023

Nauczyciele – Nauczycielom…

Serdecznie zapraszamy 29 marca 2023 r. na konferencję hybrydową: „WYBITNI NAUKOWCY – Przyrodnicze projekty edukacyjne w szkole”, podczas której nauczyciele zainspirują nauczycieli.

Czytaj więcej
Grafika przedstawia tytuł konferencji u góry grafiki, poniżej znajduje się ilustracyjne zdjęcie osoby przechodzącej przez przejście dla pieszych oraz data spotkania wraz z logami organizatorów.
17.03.2023

Konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wyzwania i nowe możliwości”

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w świetle obowiązków szkoły, bezpieczeństwa w szkole oraz nowych przepisów, to temat zbliżającej się konferencji, podczas której dyrektorzy, ich zastępcy oraz nauczyciele zajmujący się tematyką BRD spotkają się, by poświęcić czas i uwagę na niezwykle istotne dla uczniów, rodziców oraz grona pedagogicznego zagadnienia związane z bezpieczeństwem.

Czytaj więcej
Grafika przedstawia baner promocyjny konferencji, na którym znajduje się nazwa konferencji, data i miejsce oraz imiona i nazwiska prelegentów wraz z ich zdjęciami.
17.03.2023

XII Salon Edukacyjny. Perspektywy Polskiej Edukacji – o ocenianiu inaczej

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie ma przyjemność po raz kolejny zaprosić na XII Salon Edukacyjny pn. „Perspektywy Polskiej Edukacji – O ocenianiu inaczej”, który odbędzie się dniu 28 marca. Tematem konferencji będzie system oceniania i jego fundamentalne znaczenie dla procesu edukacyjnego i sukcesu pedagogicznego.

Czytaj więcej
Prelegentki podczas konferencji wraz z wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie
16.03.2023

Wychowanie… Dorastanie… Życie… – publikacja pokonferencyjna

15 marca odbyła się konferencja, której celem było przybliżenie znaczenia i roli lekcji Wychowania do życia w rodzinie (WDŻ), jako wsparcia w wychowaniu do dorosłego, odpowiedzialnego życia, opartego na uniwersalnych wartościach.

Czytaj więcej
15.03.2023

III Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego – już wkrótce!

W czerwcu 2023 roku POLSKA stanie się SERCEM SPORTU, a Małopolska przyjmie sportowców, którzy będą rywalizować w ramach Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Czytaj więcej
dłonie
10.03.2023

Ogólnopolska konferencja „WOLONTARIAT W PRAKTYCE SZKOLNEJ”

23 marca zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję „Wolontariat w praktyce szkolnej”, która odbędzie się w Auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Tarnowie w formie hybrydowej. 

Czytaj więcej
10.03.2023

Zapraszamy do udziału w projekcie „AKADEMIA DZIEDZICTWA PAMIĘCI”

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach zaprasza nauczycieli do udziału w projekcie „Akademia Dziedzictwa Pamięci”, którego celem jest zachowanie pamięci o wydarzeniach z przeszłości oraz wzbudzenie zainteresowania nauczycieli i edukatorów rolą muzeów i miejsc pamięci w zachowaniu naszego dziedzictwa.

Czytaj więcej
Plakat przedstawiający na pierwszym planie zarys głowy dziecka z układanką puzzli i znakiem zapytania, na planie drugim otwartą książkę z wpisaną datą konferencji.
09.03.2023

Konferencja wiedzy teoretycznej i praktycznej – Zaburzenia percepcji słuchowej a rozwój kompetencji językowych oraz umiejętności czytania i pisania

Wiele przypadków trudności w nauce, takich jak trudności w pisaniu i czytaniu, a także zaburzeń artykulacji i problemów językowych oraz często współistniejących z nimi zaburzeń emocjonalnych, ma swe źródło w trudnościach przetwarzania dźwięku na poziomie centralnym.

Czytaj więcej
Grafika - Klasa szkolna składająca się z pięciu uczniów. Dwóch uczniów z niepełnosprawnościami.
08.03.2023

Cykl warsztatów dla nauczycieli pracujących w szkołach ogólnodostępnych z dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego „Inny nie znaczy gorszy…”

Nauczyciele w szkołach ogólnodostępnych pracując z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poszukują skutecznych metod nauczania i form pracy. Podejmowane przez nich działania mają gwarantować, że wszystkie dzieci nauczą się tego, czego się od nich oczekuje i będą przygotowane na pełne uczestnictwo w życiu społecznym.

Czytaj więcej
Zdjęcie z Dyrektorami, na którym widać dyr. Z. Fryczka – Obserwujący wystawę uczestnicy seminarium dla dyrektorów szkół „Megatrend w zarządzaniu”
08.03.2023

Owocna i twórcza współpraca pomiędzy Ośrodkiem MCDN w Nowym Sączu a Zespołem Szkół Katolickich im. bł. P. J. Frassati w Nowym Sączu

7 marca w siedzibie MCDN w Nowym Sączu dokonano uroczystego otwarcia wystawy uczniów Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. P.J. Frassati w Nowym Sączu. Prezentowana wystawa jest częścią Projektu „Szkoła u włoskich mistrzów”, w ramach którego uczniowie wzięli udział w 10-dniowych stażach zawodowych z zakresu fresku w Rawennie oraz jubilerstwa sakralnego we Florencji. Efektem tej […]

Czytaj więcej
Skarbonka świnka
08.03.2023

Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje

Współcześnie edukacja ekonomiczna odgrywa istotną rolę w nowoczesnej szkole. Połączenie wiedzy, umiejętności i postaw wpływa na rozwój osobowy uczniów. Dlatego ważne jest, aby nauczyciele podejmowali zintegrowane i kompetentne działania wspierające ten proces.

Czytaj więcej
Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg Uniwrsytet Jagielloński
08.03.2023

„Sprawiedliwością nazwano to, co sprzyja najbardziej temu, co może najmniej” – Wincenty Kadłubek, Kronika Polska I, 5.

W 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego zwanego Kadłubkiem 8 marca 2023 roku w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodku w Nowym Sączu odbyła się konferencja zatytułowana „Z dziejów historiografii. Mistrz Wincenty i jego kronika”.

Czytaj więcej
Plakat zapraszający na webinar, który odbędzie się 15 marca 2023 roku. Na plakacie znajdują się nazwiska prelegentów oraz sytuacyjna grafika. Poniżej loga podmiotów zaangażowanych w wydarzenie.
07.03.2023

Książka ma moc… Supermoc

Liczby nie kłamią. Układają się w historie o lękach, depresji, dysfunkcjach psychicznych, zaniedbaniach emocjonalnych.  Za każdą z nich kryje się opowieść o dziecku, być może o tym, które mijamy codziennie w drodze do pracy lub spotykamy w sali na zajęciach.

Czytaj więcej
Joanna Cybulska
07.03.2023

„Rola edukacji muzealnej w zachowaniu dziedzictwa pamięci” – materiał pokonferencyjny

W konferencji pt. „Rola edukacji muzealnej w zachowaniu dziedzictwa pamięci” zorganizowanej w dniu 7 marca przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach wzięło udział około 200 nauczycieli, dyrektorów szkół, przedstawicieli organów prowadzących szkoły, ale także muzealników i edukatorów z całej Polski. Uczestnicy konferencji mieli […]

Czytaj więcej
Plakat konkursu przedstawiający stwory przypominające zużyte przedmioty w postaci butelek, puszek i innych śmieci.
07.03.2023

Konkurs ekologiczny „RECYKLINGOWE STWORY”

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Urząd Gminy w Lisiej Górze oraz Szkoła Podstawowa w Śmignie serdecznie zapraszają nauczycieli i uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Tarnowa oraz gminy Lisia Góra do udziału w konkursach ekologicznych „Recyklingowe stwory”: Ekologicznym Konkursie Plastycznym, Konkursie Strojów Ekologicznych.

Czytaj więcej
Grafika promująca wydarzenie. Na górze na czerwonym pasku jest nazwa konferencji. Poniżej data, kiedy się odbędzie. Tłem grafiki są kolorowe kredki.
07.03.2023

Konferencja na temat WDŻ w szkole

Już niebawem – 15 marca 2023 r. , podczas konferencji poświęconej tematyce WDŻ  w szkole pt.: „Wychowanie… Dorastanie… Życie…- Lekcje Wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) w szkole” będziemy rozmawiać o wartościach, wychowaniu młodego pokolenia i kształtowaniu postaw mających wpływ na całość dorosłego życia. 

Czytaj więcej
Logo składające z kwadratów na białym tle wraz z tytułem konferencji
07.03.2023

Konferencja „UczyMy otwartości. Edukacja włączająca”

Edukacja włączająca jako nowoczesne podejście w procesie kształcenia i wychowania, którego celem jest zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich osób uczących się poprzez zapewnianie im warunków do rozwijania indywidualnego potencjału – to podstawa tworzenia ogólnodostępnej szkoły na miarę XXI wieku!

Czytaj więcej
Dwóch mężczyzn przedstawiających dokumentację siedzącej kobiecie - dyrektor.
07.03.2023

Dyrektor szkoły jako kreator jej autorskiego modelu

Zapraszamy dyrektorów i wicedyrektorów szkół i placówek oświatowych na warsztaty z zarządzania w oświacie. Spotkanie online będzie okazją do omówienia zagadnień związanych z rolą dyrektora we współczesnej szkole.

Czytaj więcej
Uczestnicy konferencji
03.03.2023

Konferencja „Rozwijamy potencjał zawodowy” w Białym Kościele

6 marca 2023 roku odbyła się konferencja „Rozwijamy potencjał zawodowy”. Była trzecim już wydarzeniem realizowanym w ramach współpracy naszej placówki z Gminą Wielka Wieś. Znając zatem potrzeby odbiorców, mogliśmy przygotować konferencję, której tematyka wpisywała się w rozwój zawodowy i bazowała na potencjale uczestników..

Czytaj więcej
prelegenci konferencji: prof. Małgorzata Bogunia-Borowska, dr Joanna Rzońca, dr Łukasz Tomczyk, dr Aldona Guzik oraz vice-dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Małgorzatka Dutka-Mucha w sali konferencyjnej
28.02.2023

Spotkaliśmy się w „Szkole wartości”!

Jak rozmawiać z młodzieżą o wartościach? Co dla dzisiejszych młodych ludzi jest ważne, a co trudne? Czy we współczesnej szkole jest miejsce na kształtowanie uczniowskich postaw? Jaka jest w tym rola nauczyciela? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi prelegenci konferencji „Szkoła wartości. Fundamenty dobrego społeczeństwa”, która odbyła się 28 lutego 2023 r. w Ośrodku […]

Czytaj więcej
Grafika gry MINECRAFT
27.02.2023

EDUKACYJNA MOC MINECRAFTA – druga edycja

Minecraft to środowisko dobrze znane uczniom w każdym wieku, które wzbudza ich naturalne zaciekawienie. Dlaczego więc nie wykorzystać go w szkolnej edukacji?

Czytaj więcej
Mistrz Wincenty Kadłubek w tle budynek kościoła
27.02.2023

Z dziejów historiografii. Mistrz Wincenty i jego kronika – konferencja

Któż z nas nie słyszał o królu Kraku, Smoku Wawelskim czy królewnie Wandzie. Dzięki Mistrzowi Wincentemu znamy wiele szczegółów z początków państwa polskiego. W tym roku przypada 800- letnia rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka – biskupa i kronikarza.

Czytaj więcej
21.02.2023

Rola edukacji muzealnej w zachowaniu dziedzictwa pamięci

Czym zajęcia w muzeum różnią się od tradycyjnej lekcji w klasie? Czy edukacja muzealna to przedstawianie gotowej opowieści o dziedzictwie, czy też budowanie przyjaznego miejsca, by tę opowieść współtworzyć? Co może się zdarzyć, gdy do muzealnej „kuchni” wpuścimy młodzież? – to pytania, na które spróbujemy odpowiedzieć już 7 marca podczas konferencji „Rola edukacji muzealnej w […]

Czytaj więcej
Zrzut z ekranu komputera, osób prowadzących seminarium
20.02.2023

Spokojna praca nad maturą na dwa miesiące przed startem? Udowodniliśmy, że to możliwe!

Jak skutecznie przygotować swoich uczniów do nowej matury z języka angielskiego 2023- 2024? Eksperci British Council omówili oraz zaprezentowali przykłady ćwiczeń poszczególnych sprawności językowych w odniesieniu do arkuszy maturalnych. Stworzyli również liczne możliwości do wymiany doświadczeń w mniejszych grupach oraz na forum. Forma została oceniona bardzo wysoko przez uczestników.

Czytaj więcej
Dzieci romskie w szkole
20.02.2023

Jak uczyć historii o II wojnie światowej? Zagłada Romów i Sinti w Europie

28 lutego 2023 r. wraz z Biurem Edukacji Narodowej IPN w Łodzi zapraszamy nauczycieli historii na warsztaty online, które będą okazją do zapoznania się z losami społeczności romskiej i Sinti w czasie II wojny światowej oraz historii pamięci/ niepamięci o ich zagładzie w powojennej Europie.

Czytaj więcej
Wspólne zdjęcie wszystkich uczestników
20.02.2023

IX Powiatowy konkurs taneczny „NASZ POLONEZ” Olkusz 2023

Ośrodek w Krakowie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli był partnerem organizacji IX Powiatowego Konkursu Tanecznego „Nasz polonez”, który odbył się 23 lutego w Zespole Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu.

Czytaj więcej
Grafika przedstawiajaca chmure wyrazów
20.02.2023

Biznes i zarządzenie – nowy przedmiot w polskich szkołach

W związku z wprowadzeniem nowego przedmiotu do szkół zapraszamy dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w seminarium online „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje”.

Czytaj więcej
20.02.2023

Nowa siedziba MCDN w Oświęcimiu otwarta !!!

22 lutego 2023 r. została otwarta nowa siedziba MCDN Ośrodka w Oświęcimiu. W uroczystościach wziął udział Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Iwona Gibas – członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Czytaj więcej
dr Łukasz Cieślik, Dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
20.02.2023

Nowoczesne kształcenie w technikach i szkołach branżowych

Interesująca konferencja dotycząca kształcenia zawodowego już za nami. Ponad 200 osób uczestniczyło w dniu 22.02.2023 r.  w hybrydowej konferencji „Nowoczesne kształcenie w technikach i szkołach branżowych” organizowanej przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu. Konferencja była już czwartą edycją wydarzenia kierowanego do dyrektorów szkół, nauczycieli, specjalistów, pracowników JST oraz uczniów szkół branżowych i techników.

Czytaj więcej
Wspólny taniec
19.02.2023

Warsztaty tańca w krakowskim Ośrodku

Poznawanie świata i jego różnorodności kulturowej poprzez taniec było głównym założeniem warsztatów, w których uczestniczyli nauczyciele muzyki i edukacji wczesnoszkolnej.

Czytaj więcej
Plakat promujący konferencję "Szkoła wartości fundament dobrego społeczeństwa"
19.02.2023

Spotkajmy się w „Szkole wartości”!

Jak rozmawiać z młodzieżą o wartościach? Co dla dzisiejszych młodych ludzi jest ważne, a co trudne? Czy we współczesnej szkole jest miejsce na kształtowanie uczniowskich postaw? Jaka jest w tym rola nauczyciela? Na te i inne pytania szukać będziemy odpowiedzi w dniu 28 lutego podczas konferencji pt. „Szkoła wartości. Fundamenty dobrego społeczeństwa”.

Czytaj więcej
Dzieci czytające książkę wraz z babcią.
12.02.2023

Jak psuć dzieci Boecjuszem i Platonem

Czy filozof psuje młodzież, a zatem – tym bardziej – dzieci?

Czytaj więcej
Grafika przedstawiająca tytuł, termin oraz nazwisko prelegenta. Na grafice mężczyzna w okularach.
12.02.2023

Przed nami czas konkursów na stanowiska dyrektorów…

Zapraszamy 20 lutego do uczestnictwa w seminarium online pn.: Jak się przygotować do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej? Spotkanie organizowane jest ramach Akademii Zarządzania.

Czytaj więcej
Robot - zabawka stojacy na dywanie w kolorze czerwonym.
07.02.2023

To już, tuż, tuż! – „Nowoczesne kształcenie w technikach i szkołach branżowych”

Zapowiadana konferencja odbędzie się w dniu 22 lutego br. Skierowana jest do kadry kierowniczej techników, szkół branżowych oraz szkół podstawowych, doradców zawodowych, pedagogów, psychologów szkolnych, przedstawicieli JST, wszystkich zainteresowanych nauczycieli oraz innych osób związanych z edukacją zawodową, a także uczniów.  

Czytaj więcej
Stół konferencyjny, krzesła, monitory, pieniądze
06.02.2023

O ekonomii dla ciekawych…

Czy ekonomia może porwać? Jakie przygody spotkały małego Dżeka? Jak łatwo i przyjemnie poznać tajniki biznesu? – już 16 lutego zapraszamy dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na konferencję „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje”, organizowaną we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości.

Czytaj więcej
Grafika przedstawiająca dziewczynkę i chłopca pracujących na ekranie.
01.02.2023

Dostępność cyfrowa w przedszkolu, szkole i placówce oświatowej

Niektórzy z nas wciąż pamiętają czasy, w których aplikacje mobilne, interfejs użytkownika, kody dostępu, a nawet strony internetowe brzmiały tajemniczo. Dziś to codzienność niemalże wszystkich: od malucha do seniora. Dlatego seminarium „Dostępność cyfrowa w przedszkolu, szkole i placówce oświatowej”, które odbędzie się 16 marca br. w oświęcimskim ośrodku MCDN, to znakomita propozycja szkoleniowa adresowana w […]

Czytaj więcej
Zestaw materiałów edukacyjnych z języka angielskiego
31.01.2023

Jak skutecznie przygotować swoich uczniów do nowej matury z języka angielskiego 2023- 2024?

Jak skutecznie przygotować swoich uczniów do nowej matury z języka angielskiego 2023- 2024? Eksperci British Council omówią oraz zaprezentują przykłady ćwiczeń poszczególnych sprawności językowych w odniesieniu do arkuszy maturalnych.

Czytaj więcej
Prowadzący konferencję a jednocześnie prelegent dr Karol Dudek-Różycki
30.01.2023

Jak przygotować uczniów do egzaminu maturalnego z chemii? – rekordowa konferencja Ośrodka w Krakowie

W dniu 26 stycznia 2023 r. około 1000 nauczycieli  chemii z całej Polski wzięło udział w konferencji Nauczanie chemii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Jak przygotować uczniów do egzaminu maturalnego z chemii? organizowanej przez Ośrodek w Krakowie.

Czytaj więcej
Stoisko popularyzujące czytelnictwo
29.01.2023

Raz, dwa, trzy… sztuka i Ty

W jakim stopniu muzyka, literatura, teatr, sztuki piękne i szeroko pojęta kreatywność stymulują rozwój człowieka od najmłodszych lat? – dyskutowali o tym prelegenci podczas konferencji 18 stycznia w Ośrodku w Krakowie.

Czytaj więcej
Mariusz Kękuś, Szymon Strzelichowski, - wiceprezesi zarządu MARR, dr Łukasz Cieślik - dyrektor MCDN Barbara Ledwoń - wicedyrektor Ośrodka w Oświęcimiu
29.01.2023

Rozwój edukacji i przedsiębiorczości w Małopolsce

Razem z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego połączyliśmy siły na rzecz rozwoju edukacji i przedsiębiorczości w regionie.

Czytaj więcej
grafika promująca projekt
29.01.2023

Małopolski Program Wspierania Uczniów — zaproszenie dla szkół podstawowych do udziału w projekcie

Zapraszamy do udziału w projekcie „Małopolski Program Wspierania Uczniów”, Komponent 2: „Przygotowanie rozwiązań programowych oraz narzędzi diagnostycznych dotyczących uczniów zdolnych z syndromem nieadekwatnych osiągnięć a także wsparcie w tym zakresie kadry szkół podstawowych i uczniów tych szkół oraz ich rodziców.”

Czytaj więcej
Grafika przedstawiająca osobę pracującą na komputerze
28.01.2023

Programujemy – nie tylko w ramach postanowień noworocznych

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach poświęconych nauce programowania, które odbędą się w styczniu i lutym 2023 roku.

Czytaj więcej
25.01.2023

GEO-nauczanie z AGH

W dniach 20–21 stycznia we współpracy z Wydziałem Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadziliśmy pierwszą edycję warsztatów dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Czytaj więcej
Flaga Ukrainy wokół niej kolorowe dłonie
12.01.2023

Nauczanie i uczenie się w trudnych czasach – jak wspierać odporność na stres ucząc języka?

Czy uczenie języka może być terapią wzmacniającą odporność na stres i wojenną traumę? Eksperci British Council przekonują, że to możliwe. Zapraszamy polskich i ukraińskich nauczycieli uczących języka angielskiego, pracujących z uczniami z Ukrainy na trzydniowe warsztaty organizowane przez British Council.

Czytaj więcej
Otwierająca konferencję: Małgorzata Dutka-Mucha oraz prowadzący: Mariusz Stinia i Marta Szałach
12.01.2023

Edukacja włączająca w szkole

„Dziękuję za przypomnienie, co jest priorytetem dla ucznia i jego rodziny w sytuacji choroby”, „Bardzo ciekawy wykład, omówione zostały istotne kwestie”, „Dziękuję za świetną konferencję, sporą dawkę wiedzy i inspirujące dobre praktyki”, „Bardzo dziękuję za bardzo ważne spotkanie, wszystkie inspirujące słowa; to był dobrze spędzony czas!”.

Czytaj więcej
Zdjęcie do konkursu
30.12.2022

KONKURS NA FOTOREPORTAŻ „PATRZERY – PRZYGODA ZACZYNA SIĘ TUŻ ZA PROGIEM”

Wspólnie z Tarnowskim Gościem Niedzielnym, Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Zespołem Szkół nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica zapraszamy nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego i podkarpackiego do udziału w konkursie na fotoreportaż pod hasłem „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem”.

Czytaj więcej
Puzle
28.12.2022

„Inkluzja” – edukacja włączająca w szkole – konferencja online

Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych to codzienność w pracy nauczyciela. W ramach konferencji będzie można usłyszeć nie tylko o teoretycznych podstawach edukacji włączającej, czy wdrażającym jej szczególnie trudne elementy programie pilotażowym, ale przede wszystkim poznać dobre praktyki innych nauczycieli reprezentujących wszystkie etapy edukacyjne.

Czytaj więcej
24.12.2022

Program edukacyjny dla nauczycieli, rodziców, dyrektorów, pedagogów i psychologów – cykl audycji już na antenie Radia Kraków

Od czerwca do grudnia br. we współpracy z Radiem Kraków realizowany będzie cykl audycji, mających na celu wsparcie kompetencji wychowawczych i psychologicznych w kontekście wyzwań współczesnej szkoły.

Czytaj więcej
23.12.2022

Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej, stało się – między ludzi wszedł Mistrz – Wiekuisty

Czytaj więcej
arrow
Facebook
YouTube