13.12.2023

Przygotuj uczniów na przyszłość: Gamifikacja, STEAM i Kompetencje XXI wieku – publikacja pokonferencyjna

dr Stefan Nowicki, prelegent

5 grudnia br. MCDN Ośrodek w Nowym Sączu gościł nauczycieli kształcenia ogólnego oraz kadrę zarządzającą szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa małopolskiego podczas – realizowanej w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna – konferencji pt. „Przygotuj uczniów na przyszłość: Gamifikacja, STEAM i Kompetencje XXI wieku”.

Konferencja podzielona była na część wykładową i warsztatową. W pierwszej części uczestnicy wysłuchali czterech prelekcji, z których każda dotyczyła rozwijania kompetencji XXI wieku. Dr Stefan Nowicki z Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżył założenia gamifikacji, Arkadiusz Nalepka – nauczyciel konsultant przeanalizował możliwości wykorzystania narzędzi AI, Wojciech Papaj – wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Nowym Sączu zachęcił do stosowania metody STEAM, a Kazimierz Bobko – nauczyciel konsultant ukazał praktyczne sposoby wykorzystania sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”.

W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję potrenować praktyczne umiejętności wykorzystania środowiska Minecraft Education oraz pogłębili wiedzę z zakresu komunikacji ze współczesnymi nastolatkami. Warsztaty prowadzili: dr Stefan Nowicki oraz Barbara Zelek – psycholog. Konferencję zorganizowała i prowadziła Magdalena Bubula – nauczyciel konsultant.