Zapraszamy do udziału w III edycji projektu edukacyjnego „AKADEMIA DZIEDZICTWA PAMIĘCI”, realizowanego we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Edukacja w Polsce jest mocno zakorzeniona w wielokulturowości, regionalizmie i tradycji patriotycznej. Szkoła przygotowuje młodych ludzi do życia w wielokulturowym świecie, uczy akceptacji, współpracy i właściwych relacji z ludźmi różnych kultur. W ten sposób wzmacnia się społeczeństwo obywatelskie.
Wychodząc naprzeciw zgłaszanym przez Państwa oczekiwaniom, tematem przewodnim naszych spotkań będą zagadnienia wielokulturowości w naszym regionie.
Wydarzenie kierujemy do nauczycieli II i III etapu edukacyjnego, edukatorów oraz uczestników poprzednich edycji Akademii.
W ramach projektu zaplanowaliśmy dwie wycieczki edukacyjne oraz pięć spotkań, w czasie których odbędą się spacery edukacyjne, warsztaty i wykłady. Już we wrześniu zapraszamy Państwa do udziału w całodniowej wycieczce edukacyjnej, podczas której zwiedzimy przyparafialną szkołę w Starej Wsi znajdującą się na szlaku Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, odwiedzimy Muzeum Koronki Koniakowskiej oraz Kurną Chatę Kawuloka w Istebnej. W październiku uczestnicy Akademii odbędą spacer historyczny po Cmentarzu Żydowskim w Chrzanowie, a w listopadzie podążą śladami żydowskiej przeszłości Oświęcimia i zwiedzą zabytkową synagogę Chewra Lomdei Misznajot. W lutym czeka nas spotkanie z Romami – obywatelami świata. Zaplanowaliśmy dla Państwa zwiedzanie wystawy pt. „Romowie – historia i kultura” w oświęcimskiej siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce. Marzec to spotkanie z kulturą wilamowską – zatytułowaliśmy je „Chodźmy razem po śmierguście” – wilamowicka mowa, zwyczaje dawniej i dziś. Wizyta w Muzeum Kultury Wilamowskiej. W kwietniu zaplanowaliśmy dla Państwa drugą wycieczkę edukacyjną – „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur – Cieszyn i Śląsk Cieszyński w ekspozycji stałej Muzeum Śląska Cieszyńskiego”. III edycję Akademii Dziedzictwa Pamięci chcemy zakończyć w maju tradycyjnym już spotkaniem przy ognisku w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach połączonym z wykładem poświęconym gwarze Małopolski Zachodniej oraz zwiedzaniem wystawy pt. „Labirynty. Klisze Pamięci Mariana Kołodzieja” znajdującej się w podziemiach kościoła.
Ponadto, już w grudniu zapraszamy Państwa wraz z uczniami do udziału w spotkaniu mikołajkowym promującym planszową grę edukacyjną „Rowerowa Odyseja – szlakiem Małopolski Zachodniej” powstającą w ramach projektu edukacyjnego pt. „Akademia Dziedzictwa Pamięci”. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie.
Harmonogram spotkań i możliwość zapisów: III edycja Akademii Dziedzictwa Pamięci
Osoba do kontaktu:
Ewa Kantyka – nauczyciel konsultant MCDN Ośrodek w Oświęcimiu e-mail: e.kantyka@mcdn.edu.pl, tel. 33 844 43 14
Załączniki:
Instrukcja BHP
Załącznik – oświadczenie