logo MCDN i Małoposki

Akademia jest odpowiedzią na rekomendację zapisaną w nowej podstawie programowej (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz.U. z 2017 poz. 356), dotyczącej wychowania patriotycznego w szkole uwzględniającego wycieczki z młodzieżą do ważnych miejsc historycznych dawnej Rzeczypospolitej, także znajdującymi się obecnie poza granicami państwa.

Akademia POGRANICZE. POLACY – RUSINI – SŁOWACY – WĘGRZY finansowana jest w całości z budżetu Województwa Małopolskiego. Projekt jest realizowany w ramach oferty edukacyjnej MCDN w okresie od stycznia do czerwca 2025roku.

W ramach Akademii organizator zapewnia wyspecjalizowaną i naukową opiekę merytoryczną i szkoleniową. Nauczyciele uczestniczący w całym cyklu zajęć otrzymają zaświadczenie o udziale
w doskonaleniu zawodowym oraz dostęp do platformy edukacyjnej MOODLE, gdzie znajdą materiały edukacyjne związane z tematyką kursu oraz forum dyskusyjne.

CELE AKADEMII: pogłębienie umiejętności i wiedzy nauczycieli w zakresie wielokulturowego dziedzictwa historyczno-kulturalnego pogranicza polsko-słowackiego.

ADRESAT: dyrektorzy i nauczyciele małopolskich szkół pracujący z młodzieżą.

AKADEMIA obejmuje – kurs dla nauczycieli (20 godzin) oraz dwudniowy wyjazd edukacyjny szlakiem miejsc pamięci w południowej Małopolsce „Od Krynicy do Niedzicy”.

Miejsce: MCDN – Ośrodek w Nowym Sączu – kurs online (MS Teams)

Treści programowe:

  • Święta Kinga w dziejach Polski, Słowacji i Węgier
  • Kurierzy Tatrzańscy i Sądeccy w czasie II wojny światowej
  • Malarstwo Pogranicza – Nikifor Krynicki
  • Władysław Hasior i jego twórczość
  • Janos Esterhazy i relacje polsko-słowacko-węgierskie
  • Dwudniowy wyjazd edukacyjny szlakiem miejsc pamięci południowej Małopolski „Od Krynicy do Niedzicy”

Prowadzący: pracownicy naukowi wyższych uczelni, specjaliści muzealnictwa.

Termin realizacji: styczeń – czerwiec 2025 r.

Zajęcia w ramach kursu odbywać się będą raz w miesiącu online w godzinach od 16:00 do 19:00.

Szczegółowy harmonogram został opublikowany w naszym serwisie pod linkiem:

https://mcdn.edu.pl/wp-content/uploads/2024/11/Harmonogram-kursu-Akademia-POGRANICZE-II-edycja.pdf

Kontakt: Andrzej Janczura MCDN Ośrodek w Nowym Sączu, Tel. 18 443 71 72 wew. 22, kom. 508 837 919  a.janczura@mcdn.edu.pl;  akademiapogranicze@mcdn.edu.pl; bok.nowysacz@mcdn.edu.pl

Warunkiem udziału w Akademii jest akceptacja i przestrzeganie Regulaminu Akademii POGRANICZE. Polacy-Słowacy-Rusini-Węgrzy.

Termin przyjmowania zgłoszeń – do 20 grudnia 2024 roku.

ZGŁOSZENIA on-line – przez System Rezerwacji Szkoleń: https://srs.mcdn.edu.pl/nowy-sacz/akademia-pogranicze-polacy-rusini-slowacy-wegrzy/

Załączniki:

Regulamin Akademii POGRANICZE. Polacy-Słowacy-Rusini-Węgrzy

Harmonogram Akademii POGRANICZE – II edycja

 

 

 

arrow
Facebook
YouTube