13.05.2023

Ad fontes! Czyli o edukacji klasycznej w ujęciu międzyprzedmiotowym

antyczna rzeźba - głowa

Ad fontes – powróćmy do klasycznych źródeł i na sprawdzonych fundamentach budujmy nowoczesną edukację! Zgodnie z założeniami aktualnej polityki oświatowej elementy kształcenia klasycznego można wprowadzać nie tylko w przedmiotach humanistycznych.

Podczas seminarium „Ad fontes! Czyli o edukacji klasycznej w ujęciu międzyprzedmiotowym”, które odbędzie się 23 maja br. w formie online, przedstawimy środki i warunki niezbędne do realizacji jednego z założeń polityki oświatowej Państwa od roku szkolnego 2022/2023, czyli „działania na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy”. Wbrew pozorom do źródeł naszej kultury i filozofii możemy sięgać nie tylko na przedmiotach humanistycznych. W trakcie seminarium przedstawimy treści i metody umożliwiające wykorzystanie elementów edukacji klasycznej i języka łacińskiego na wielu rodzajach zajęć oraz w przestrzeni szkolnej.

Spotkanie organizowane przez MCDN Ośrodek w Tarnowie poprowadzi Waldemar Chrobak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, autor tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii. Prowadzący współpracuje z uczelniami wyższymi, instytucjami kultury oraz mediami, by popularyzować historię w środowiskach młodzieżowych i lokalnych. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów XIX wieku i historii prasy polskiej i mediów oraz jej wykorzystania w dydaktyce. W swojej edukacyjnej działalności wykorzystuje innowacyjne podejście, poprzez które uwrażliwia słuchaczy na uniwersalny przekaz dziedzictwa kulturowego Europy, choć czasem nieoczywisty i niedostrzegalny wprost.

Mamy nadzieję, iż dzięki wymianie poglądów uczestników naszego seminarium, wspólnie dokonamy również przeglądu już podjętych w tym zakresie działań, co może stać się inspiracją do ich kontynuacji lub wdrażania w innych placówkach szkolnych.

Szczegółowe informacje wraz z możliwością zapisu: https://mcdn.edu.pl/tarnow/ad-fontes-czyli-o-edukacji-klasycznej-w-ujeciu-miedzyprzedmiotowym/