23.04.2024

Apetyt na antyk – publikacja pokonferencyjna

Zwycięzca I miejsca - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paleśnicy

Subtelna myśl antyku leżąca u podstaw koncepcji człowieka i jego roli w świecie istotnie wpływa na kształt współczesności. Starożytna retoryka, literatura, filozofia, sztuka, w tym sztuka użytkowa, sport, historia i matematyka to przykłady dziedzictwa kulturowego, bez którego cywilizacyjnie bylibyśmy obecnie w zupełnie innym miejscu. Dlatego warto nieustannie pogłębiać wiedzę uczniów na temat naszych korzeni i wciąż żywych źródeł kultury starożytnej.

18 kwietnia br. MCDN Ośrodek w Tarnowie we współpracy z Instytutem Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Ziemi Tarnowskiej zorganizował konferencję naukowo-dydaktyczną dla nauczycieli  szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Apetyt na antyk – inspiracje edukacyjne dla nauczycieli”.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane rozwiązania metodyczno-interpretacyjne dotyczące realizacji spuścizny kultury antycznej w procesie edukacyjno-wychowawczym.

Dr Kamil Kopij  z Instytutu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił prelekcję na temat przemówień rzymskich we współczesnym kinie historycznym z uwzględnieniem  wykorzystania nowoczesnych technologii.

Dr Małgorzata Wilgucka, doradca metodyczny PCEN w Rzeszowie przedstawiła propozycje interpretacyjne utworu A. Stasiuka pt. „Miejsce” w kontekście antropologii kultury.

Z kolei Barbara Bułdys z Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprezentowała spacer edukacyjny  po Tarnowie, który zachęcał nauczycieli i uczniów do kreatywnego  obcowania z kulturą.

Na koniec zostały przedstawione przykłady dobrych praktyk ze szkół, które realizowały konkurs na projekt edukacyjny „Antyczne wariacje”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za inspirujące spotkanie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube