05.04.2024

Świat małego dziecka – literackie inspiracje, praktyczne rozwiązania – publikacja pokonferencyjna

Uczestnicy konferencji

Czytanie zbliża, łączy pokolenia, daje siłę – przekonywały prelegentki konferencji pt. ”Świat małego dziecka – literackie inspiracje, praktyczne rozwiązania”, która odbyła się 10 kwietnia br. w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ośrodku w Krakowie. Nauczyciele często prowadzą dyskusję o tym, na ile czytanie rozwija uczniów, jakie lektury im proponować i przede wszystkim: co zrobić, by zachęcać dzieci do czytania książek.

Podczas konferencji nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej uzyskali szereg wskazówek dotyczących źródeł, z jakich można korzystać i jak pracować z książkami. Była mowa o biblioteczce-apteczce, o żywych książkach i o zasobach przydatnych w pracy z dziećmi.

Dr Wanda Matras-Mastalerz w wykładzie „Książka uczy, bawi, wychowuje i leczy czyli o korzyściach płynących z lektury” – mówiąc o funkcjach książki jej roli wychowawczej i społecznej – zwróciła także uwagę na logowizualność różnych pozycji.

Dr Małgorzata Swędrowska wygłosiła bardzo dynamiczny wykład o charakterze warsztatów, w którym na podstawie własnych książek i publikacji innych autorek, pokazywała różne odsłony czytania wrażeniowego. Uczestnicy konferencji chętnie podjęli wyzwanie wspólnego czytania: grupa kilkudziesięciu osób czytała głośno tę samą książkę. Zaskoczyło nas, że niektóre pozycje są przydatne nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale można w oparciu o nie efektywnie pracować także z ósmoklasistami.

Zwieńczeniem konferencji był wykład „matki chrzestnej smoków”. Taką rolę odgrywała Anna Machacz, gdy pracowała w Teatrze Groteska i zajmowała się przygotowaniem Wielkiej Parady Smoków. Na konferencji prelegentka wcieliła się w rolę szefowej wydawnictwa i autorki książek dla dzieci. Była mowa o bajkach filozoficznych, które uczą myślenia i zachęcają do zadawania pytań – ulubionej aktywności dzieci.

Rozmawialiśmy także o potencjale odbiorców i kreatywności dzieci uwalnianej poprzez czytanie i zabawę w teatr. Dzieci stają się twórcami różnych teatralnych rekwizytów, radośnie tworząc, rozwijają się i wyrażają siebie. Maskotki, kukiełki i pacynki, sposoby ich wykonania oraz lekcje poświęcone wrażliwym bajkom są tym, co maluchy uwielbiają.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość spotkania z autorkami książek dla dzieci.

Konferencja odbyła się w ramach cyklu zajęć: „Otwórz książkę, otwórz umysł” propagującego rozwój czytelnictwa wśród dzieci i najmłodszych uczniów. Obcowanie z literaturą wspiera rozwój kompetencji komunikacyjnych i językowych, pobudza wyobraźnię, inspiruje do kreatywności, wzmacnia rozwój poznawczy i społeczny dzieci, buduje więzi oraz rozwija inteligencję emocjonalną.

Aktualne wydarzenia dostępne w ramach tej akcji dostępne są pod linkiem:

Otwórz książkę, otwórz umysł! – Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (mcdn.edu.pl)