28.11.2023

Wirtualne zbiory i archiwa wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli – warsztaty online

Archiwa i zbiory stanowią wyjątkową przestrzeń, zawierającą bogactwo wiedzy i kultury. Korzystanie z nich w celu pozyskiwania informacji ułatwiają kluczowe umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii. 

W dniu 13 grudnia br. proponujemy warsztaty online dotyczące wykorzystania ogólnodostępnych zbiorów cyfrowych, archiwów i źródeł materialnych w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Uczestnicy szkolenia poznają szereg instytucji prowadzących działalność w sieci, polegającą na tworzeniu archiwów cyfrowych i digitalizacji obiektów. Przedstawimy ofertę wirtualnych zbiorów muzealnych, archiwów państwowych i społecznych — w tym Polonę, Wirtualne Archiwa Małopolski, Muzeum Warszawy, portal Warszawa Zapamiętana, kolekcje Muzeum Narodowe Cyfrowe, Mufo, Szukaj w Archiwach, wirtualne magazyny i archiwa polskich instytucji kultury.

Przewidziane są także ćwiczenia i zadania w oparciu o platformy i bazy instytucji popularyzujących zdigitalizowane zbiory. Warsztaty będzie prowadzić Maria Pawlak — stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalistka ds. edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która jest także edukatorką i koordynatorką projektów w wielu warszawskich instytucjach kultury. Od lat współpracuje z muzeami i organizacjami pozarządowymi jako prowadząca szkolenia i spotkania dla dzieci i dorosłych. W 2023 roku realizuje działania w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego -„Wirtualne archiwa i zbiory – nowy głos o przeszłości dla przyszłości.”

Program warsztatów wraz z możliwością zapisu

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube