26.04.2023

Książka jako remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży

grafika przedstawia książkę

Literatura oddziałuje na ludzi niezależnie od ich wieku, o czym wiedzieli już starożytni, którzy uważali, iż książki są lekiem na dolegliwości duszy. Pomagają redukować stres, wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości, skłaniają do przemyśleń, rozbudzają wyobraźnię, wspierają procesy poznawcze. Pozwalają w wartościowy sposób spędzić czas, uczą empatii i wrażliwości.

Lektura ciekawej książki pozwala dzieciom i młodzieży oderwać się od codziennych problemów, wyciszyć się, ale przede wszystkim rozwinąć intelektualnie i emocjonalnie. Czytanie książek wspomaga koncentrację, co wpływa na jakość procesów uczenia się. Czy współcześnie książka może stać się remedium na problemy dzieci i młodzieży? – odpowiedzi na to pytanie poszukają specjaliści zaproszeni na konferencję online organizowaną przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie – Filia w Oświęcimiu, w dniu 8 maja br.

Dr Wanda Matras-Mastalerz – nauczyciel akademicki, autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki i biblioterapii, spróbuje przekonać Państwa, iż literatura może być formą wsparcia dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych. O terapeutycznej mocy książek opowie z kolei dr Barbara Janda – nauczyciel bibliotekarz. Małgorzata Swędrowska – pedagog, autorka książek dla dzieci oraz publikacji dla dorosłych, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego zaprezentuje wykład pt. „Czytanie jako spotkanie. Rola dorosłego i dobór odpowiedniej książki do aktualnych potrzeb dzieci i młodzieży”.
Z kolei o miejscu książki w nowych wyzwaniach edukacyjnych opowie dr Lidia Ippoldt – nauczyciel bibliotekarz.

Zaproszenie na konferencję kierujemy do dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, bibliotekarzy, psychologów, pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych nauczycieli.

Program konferencji wraz z możliwością zapisu: Książka jako remedium na współczesne problemy dzieci i młodzieży

 

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube