17.04.2023

„Chcę być ojcem, chcę być matką – ale komu to dzisiaj potrzebne?” publikacja pokonferencyjna

prelegenci i organizatorzy na wspólnej fotografii po zakończeniu konferencji

19 kwietnia kilkudziesięciu nauczycieli, w tym katechetów, pedagogów i wychowawców spotkało się w zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu konferencji „Chcę być ojcem, chcę być matką – ale komu to dzisiaj potrzebne?”

Konferencja zachęcała uczestników do wspólnej z uczniami refleksji nad rodziną i powołaniem do rodzicielstwa. Inspirację do debaty stanowił przekaz ewangeliczny w odniesieniu do doświadczeń pedagogicznych oraz badań psychologicznych. Nie zabrakło także nawiązań do kultury współczesnej reprezentowanej przez popularny serial telewizyjny „The Chosen”.

Perspektywę biblijną nakreślił ks. dr. hab. P. Łabuda, prof. UP JPII w Krakowie, który podkreślił, iż kultura popularna może wspierać proces dydaktyczno-wychowawczy w zakresie dyskusji kontekstualnej, natomiast podstawę katechezy stanowi Objawienie. Znaczenie wolności i odpowiedzialności jako podstawy samorozwoju, jak również relacji interpersonalnych dla kształtowania osobowości młodych ludzi w duchu integralnego wychowania akcentował z kolei ks. dr A. Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii diecezjalnej. Psychologiczny aspekt tych procesów, a szczególnie potrzebę kształtowania określonych umiejętności osobistych i społecznych składających się na zdolność adekwatnego reagowania na różnorodne sytuacje i kryzysy życiowe scharakteryzował ks. dr. J. Partyka, wykładowca psychologii w tarnowskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Dzięki – co podkreślali uczestnicy – kompetentnym prelegentom i aktualnej tematyce konferencja osiągnęła swój cel, jakim było dostarczenie nauczycielom i wychowawcom materiału dydaktycznego, psychologicznego oraz ewangelicznego do refleksji nad wychowaniem rozumianym jako nadrzędny element dialogu międzypokoleniowego. Mocno wybrzmiały również treści akcentowane szczególnie w bieżącym roku szkolnym jako kierunki polityki oświatowej, zwłaszcza kwestia wychowania „zmierzającego do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji”. Nie zabrakło także odniesień do „wspomagania wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowania do życia w rodzinie”.

Konferencja objęta była honorowym patronatem ks. dr Andrzeja Jeża, biskupa tarnowskiego oraz Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego.