08.03.2023

Owocna i twórcza współpraca pomiędzy Ośrodkiem MCDN w Nowym Sączu a Zespołem Szkół Katolickich im. bł. P. J. Frassati w Nowym Sączu

Zdjęcie z Dyrektorami, na którym widać dyr. Z. Fryczka – Obserwujący wystawę uczestnicy seminarium dla dyrektorów szkół „Megatrend w zarządzaniu”

7 marca w siedzibie MCDN w Nowym Sączu dokonano uroczystego otwarcia wystawy uczniów Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. P.J. Frassati w Nowym Sączu. Prezentowana wystawa jest częścią Projektu „Szkoła u włoskich mistrzów”, w ramach którego uczniowie wzięli udział w 10-dniowych stażach zawodowych z zakresu fresku w Rawennie oraz jubilerstwa sakralnego we Florencji. Efektem tej pracy eksponowanej na wystawie są wyroby jubilerskie oraz ekspozycja fresków.

15 uczniów uczyło się w instytucji szkoleniowej SISAM Ravenna – pod okiem prof. Valentino Montanariego – sztuki realizacji fresku oraz enkaustyki, a także techniki strappo stanowiącej formę konserwacji fresku i polegającej na przenoszeniu wierzchniej warstwy fresku na inne podłoże, np. płótno. Nauka powyższych technik przebiegała w oparciu o tradycyjne i sprawdzone włoskie receptury technologiczne. Powyższe kursy stanowiły doskonałe uzupełnienie umiejętności nauczanych w ramach standardowych zajęć szkolnych z zakresu rysunku i malarstwa oraz tradycyjnych technik malarskich i pozłotniczych. W czasie wolnym uczniowie korzystali z możliwości malowania pejzaży marynistycznych.

Druga grupa – 12 uczniów w Scuola d’Arte Sacra we Florencji zgłębiała arkana sztuki jubilerskiej, pod kątem ich zastosowania w realizacji zadań z zakresu jubilerstwa sakralnego i sztuki sakralnej. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się wykonywać:

• wisiorki ażurowe z kamieniem typu kaboszon;
  • elementy zdobnicze z wykorzystaniem techniki cesello;
  • obrączki grawerowane wykonane z blachy;
  • medaliony zdobione emalią ogniową champleve.

Projekt został dofinansowany z Funduszy Unii Europejskiej.

W dniach 3-14 października 2023 uczniowie Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. P.J. Frassati w Nowym Sączu uczestniczyli w kolejnych, organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe projektach wspierających działania w zakresie mobilności uczniów w ramach programu Erasmus+.