03.09.2023

Narodowe czytanie polskiej literatury

kadr z filmu "Nad Niemnem"

Dawne i współczesne arcydzieła polskiej literatury stanowią nie tylko dobro narodowe, ale czytelnikom – zarówno młodszym, jak i starszym przynoszą radość obcowania ze słowem. Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w wielkiej akcji wspólnego czytania dzieł wybitnych polskich autorów!

9 września br. w tarnowskim Muzeum Ratusza – Galerii Sztuki inaugurujemy kolejną edycję akcji „Narodowego Czytania”. Do udziału w wydarzeniu objętym honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, zapraszamy wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Akcja corocznego wspólnego czytania polskich lektur ma za sobą wieloletnią tradycję. Zainicjowana została w Warszawie, w 2012 roku lekturą kanonicznego dla polskiej kultury dzieła – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w kolejnych latach, w wielu polskich miastach czytaliśmy m.in. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz wiele innych pereł polskiej literatury pięknej. W zeszłym roku odbyło się czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

W tym roku oddajemy hołd kolejnej wielkiej postaci z kręgu literatury pozytywistycznej – Elizie Orzeszkowej, której lekturą książki „Nad Niemnem” inaugurujemy 12. Odsłonę akcji Narodowego Czytania.

Tegoroczne wydarzenie współorganizowane jest przez Instytucje Województwa Małopolskiego: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce, Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji, a odważnych do zaprezentowania fragmentu powieści przed zgromadzoną publicznością.

Szczegóły wydarzenia

plakat wydarzenia w pionie

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube