Dawne i współczesne arcydzieła polskiej literatury stanowią nie tylko dobro narodowe, ale czytelnikom – zarówno młodszym, jak i starszym przynoszą radość obcowania ze słowem. Zachęcamy wszystkich Polaków do wzięcia udziału w wielkiej akcji wspólnego czytania dzieł wybitnych polskich autorów!
9 września br. w tarnowskim Muzeum Ratusza – Galerii Sztuki inaugurujemy kolejną edycję akcji „Narodowego Czytania”. Do udziału w wydarzeniu objętym honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, zapraszamy wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
Akcja corocznego wspólnego czytania polskich lektur ma za sobą wieloletnią tradycję. Zainicjowana została w Warszawie, w 2012 roku lekturą kanonicznego dla polskiej kultury dzieła – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w kolejnych latach, w wielu polskich miastach czytaliśmy m.in. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz wiele innych pereł polskiej literatury pięknej. W zeszłym roku odbyło się czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
W tym roku oddajemy hołd kolejnej wielkiej postaci z kręgu literatury pozytywistycznej – Elizie Orzeszkowej, której lekturą książki „Nad Niemnem” inaugurujemy 12. Odsłonę akcji Narodowego Czytania.
Tegoroczne wydarzenie współorganizowane jest przez Instytucje Województwa Małopolskiego: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce, Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji, a odważnych do zaprezentowania fragmentu powieści przed zgromadzoną publicznością.
10 kwietnia 2025 roku w Muzeum Narodowym w krakowskich Sukiennicach odbędzie się konferencja naukowa poświęcona 500-leciu hołdu pruskiego. Wydarzenie organizowane przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zgromadzi czołowych badaczy i ekspertów, którzy wprowadzą nas w burzliwy – a zarazem znaczący dla współczesnego kształtu Europy – okres przemian dziejowych.
Ze względu na duże zainteresowanie oraz prośby uczestników, termin nadsyłania zgłoszeń na konkursy i warsztaty organizowane z okazji Jubileuszu 1000-lecia Królestwa Polskiego został przedłużony do 15 marca. To doskonała okazja, by w kreatywny sposób zgłębić historię Polski i wziąć udział w rywalizacji z cennymi nagrodami. Serdecznie zachęcamy do udziału!