28.03.2023

Dziękujemy za wspólne uczestnictwo w III Małopolskim Kongresie Szkolnego Doradztwa Zawodowego!

Uczestnicy konferencji

Promocja kultury fizycznej i sportu w połączeniu z procesem edukacyjnym – zarówno tym w szkole, jak i poza nią – to gwarancja postępu i rozwoju nowoczesnego, sprawnego i zdrowego społeczeństwa!

W dniach od 22 do 24 marca br. odbył się III Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego organizowany przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Uczestnikami trzydniowej konferencji byli małopolscy nauczyciele, dyrektorzy szkół, doradcy zawodowi i metodyczni, nauczyciele, sportowcy, działacze sportowi, trenerzy oraz wszyscy edukatorzy, dla których sport stanowi naturalne wsparcie procesu edukacyjnego uczniów, a także perspektywę ich rozwoju zawodowego w przyszłości.

Wśród prelegentów gościliśmy znakomitości ze świata sportu m.in.: Marka Koźmińskiego – znanego działacza sportowego i byłego piłkarza polskiej reprezentacji, Tomasza Rząsę – byłego piłkarza, a obecnie dyrektora sportowego Lecha Poznań, Romana Kołtonia – dziennikarza i komentatora sportowego, Pawła Palusińskiego – byłego piłkarza młodzieżowych drużyn Wisły Kraków sportowego, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat roli sportu jako elementu formującego charakter i pozytywnie wpływającego na osobowość, a także będącego motywacją do osiągnięcia sukcesu zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z relacji naszych znakomitych gości dowiedzieliśmy się również jak zmieniał się sport w Polsce i na świecie na przestrzeni lat oraz jakie perspektywy rysują się przed młodymi adeptami sportu lub osobami, które pragnęłyby wykorzystać swoją sportową pasję w pracy zawodowej.

Niezwykle cenne i inspirujące okazały się wykłady prelegentów na co dzień zajmujących sportem lub/i działających w branżach okołosportowych. Sport to nie tylko wąski krąg czynnych sportowców, ale także bogata oferta zajęć adresowana do pasjonatów kultury fizycznej: dlatego trenerzy poszczególnych dyscyplin, fizjoterapeuci, trenerzy personalni to zawody, przed którymi otwiera się realna szansa na pracę.

W tym kontekście, Adam Biernat – kierownik Zespołu Badań, Analiz i Programowania Rynku Pracy WUP w Krakowie scharakteryzował funkcjonowanie branży sportowej na rynku pracy oraz pokazał zapotrzebowanie na specjalistów: trenerów personalnych, dietetyków, pracowników branży fitness. Aktywność fizyczna staje się modna i ten trend przekłada się na sposób życia oraz oferty i miejsca pracy.

Rolę szkoły w promowaniu aktywnego stylu życia i rozwijaniu zainteresowań sportowych podkreślała Anna Górka – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bibicach, która nie będąc szkołą o profilu sportowym wychowała wielu przyszłych mistrzów sportowych.

Zamiłowanie do sportu można też wykorzystywać w wielu profesjach okołosportowych takich jak fizjoterapia, psychologia sportu oraz dziennikarstwo sportowe. O tych ostatnich zawodach jak i o popularyzacji sportu na kanale YT i doświadczeniach komentatorskich opowiedział Roman Kołtoń.

Nie od dziś wiadomo, iż sport nie tylko uczy i bawi, ale przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla zdrowia i rozwoju sprawności fizycznej. Należy szczególnie podkreślić terapeutyczną rolę sportu w problemach zdrowotnych, a niejednokrotnie bardzo poważnych dysfunkcjach organizmu oraz we wsparciu osób niepełnosprawnych – o tym przekonywali m.in. przedstawiciele Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Kongresowa sesja specjalna odbędzie się także podczas Festiwalu Zawodów 2023. Szczegóły już wkrótce. Zapraszamy!

Galeria zdjęć:  Dzień 1  Dzień 2  Dzień 3  Dzień 4

1. Wywiad z Markiem Koźmińskim