08.03.2023

„Sprawiedliwością nazwano to, co sprzyja najbardziej temu, co może najmniej” – Wincenty Kadłubek, Kronika Polska I, 5.

Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg Uniwrsytet Jagielloński

W 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego zwanego Kadłubkiem 8 marca 2023 roku w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodku w Nowym Sączu odbyła się konferencja zatytułowana „Z dziejów historiografii. Mistrz Wincenty i jego kronika”.

Nicią przewodnią wydarzenia były słowa zapisane w kronice Mistrza Wincentego „Sprawiedliwością nazwano to, co sprzyja najbardziej temu, co może najmniej”, do których odniósł się otwierający konferencję wicedyrektor ds. Ośrodka w Nowym Sączu Zygmunt Fryczek, a także pozostali zaproszeni goście.

Ponad 100 nauczycieli z Małopolski i innych województw uczestniczyło w spotkaniu, w którym prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawił temat „Kronika Mistrza Wincentego i jej recepcja w dziejach dawnej Rzeczypospolitej”. Prezentacja postaci Mistrza Wincentego na kanwie historii dzięki ciekawemu i inspirującemu ujęciu tematu, wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy.

W drugiej części konferencji Andrzej Janczura – nauczyciel konsultant ds. historii w Ośrodku MCDN
w Nowym Sączu przybliżył – ad memoriam – sylwetki 11 historyków z XIX i XX wieku będących profesorami Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszej polskiej uczelni.

W końcowej części konferencji ks. dr Paweł Kochaniewicz – dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu odniósł się do tematyki konferencji w kontekście wartości, które powinny być propagowane w edukacji. Przedstawił także relację z wyjazdu grupy młodzieży do Włoch w ramach programu Erasmus, czego efektem jest wystawa prac uczniowskich w holu budynku MCDN Ośrodka w Nowym Sączu.

Z kolei Bogusława Duda – m.in. prezes Towarzystwa Miłośników Biecza i Ziemi Bieckiej nawiązała w kilku słowach do tematyki konferencji, podkreślając wagę wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży.

Konferencje podsumował i zakończył Wicedyrektor ds. Ośrodka w Nowym Sączu Zygmunt Fryczek.

Nagranie z konferencji

Zygmunt Fryczek wicedyrektor ds. Ośrodka w Nowym SączuAndrzej Janczura nauczyciel konsultant ds. historii MCDN ONS