Konferencja o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Prelegentka nadkom. Joanna Biel-Radwańska

BRD – wspólnie dbamy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na ulicach i drogach Małopolski! W dniu 29 marca 2023 r. odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wyzwania i nowe możliwości” skierowana do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych.

Konferencja zorganizowana została w ramach Akademii Zarządzania przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie oraz Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak –  Małopolski Kurator Oświaty.

Uczestników konferencji – dyrektorów i nauczycieli małopolskich szkół podstawowych powitali Małgorzata Dutka-Mucha – wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Paweł Mucha – Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie. W wydarzeniu udział wzięli także zaproszeni goście: Małgorzata Wassermann – poseł na Sejm RP, Łukasz Smółka –  Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Rafał Kosowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego, Dariusz Domajewski – Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Krakowa, Sebastian Waloszczyk  – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Paweł Kucharczyk – Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, mł. insp. Maciej Rymar – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, podinsp. Tomasz Jemczura –  Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Pierwszy z tematów konferencji „Wychowanie komunikacyjne w szkołach – zadania dyrektora wynikające ze zmian w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej” omówiła Katarzyna Dobrzańska-Junco – sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przedstawione zostały ostatnie zmiany w podstawie  programowej szkół podstawowych dotyczące przedmiotu technika i tzw. „wychowania komunikacyjnego”, które obowiązywać będą od roku szkolnego 2023/2024. Omówiono rolę szkoły tj. dyrektorów, nauczycieli  oraz rodziców w edukacji młodych ludzi, a także cele kształcenia oraz wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 lutego 2023 roku.

Nowe przepisy i regulacje w przygotowaniu dzieci do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym dotyczące m.in. dzieci jako pieszych, rowerzystów czy kierujących elektrycznymi hulajnogami zaprezentowała nadkom. Joanna Biel-Radwańska, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Problematykę bezpieczeństwa dzieci w obrębie szkoły, bezpiecznego przewozu dzieci, kształcenia nauczycieli zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz wybranych zagadnień związanych z kartą rowerową  przedstawił  Grzegorz Wysopal – Kierownik Działu Szkoleń Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.

Dzięki formie hybrydowej z możliwością połączenia on-line, w konferencji wzięło udział ok. 200 dyrektorów i nauczycieli z Małopolski oraz innych regionów kraju. Z uwagi na ogromne zainteresowanie tematem i potrzebę przygotowania się szkół podstawowych do nadchodzących zmian, organizatorzy już zapowiedzieli kolejne edycje konferencji.