10.11.2023

Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona Edukacja i Innowacje – publikacja pokonferencyjna

Arkadiusz Nalepka

Konferencja „Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona Edukacja i Innowacje”, która odbyła się 7 listopada 2023 r. w tarnowskim Ośrodku MCDN, zgromadziła prawie pół tysiąca uczestników.

Podczas konferencji gościliśmy znakomitych prelegentów, którzy odsłonili przed słuchaczami tajniki uniwersum cyfrowego oraz przedstawili konsekwencje i zagrożenia wynikające z zależności pomiędzy światem realnym a wirtualnym.

Prof. dr hab. Tomasz Grzyb rozwinął temat związku psychologii z grami komputerowymi, ujawniając, jak twórcy wykorzystują tę wiedzę. W swoim wystąpieniu przedstawił subtelne zależności pomiędzy rozrywką a ludzkim zachowaniem. Łukasz Gierek skupił się na socjotechnice i formach cybermanipulacji w przestrzeni cyfrowej, rzucając światło na zagadnienia istotne dla codziennego użytkownika. Arkadiusz Nalepka z kolei podzielił się praktycznym doświadczeniem poprzez ukazanie, w jaki sposób sztuczna inteligencja może efektywnie wspierać procesy edukacyjne oraz jakie zagrożenia wiążą się z rozwojem AI.

Konferencja stanowiła inspirującą platformę do zacieśnienia współpracy i rozwijania cyberświadomości wśród dyrektorów szkół i nauczycieli oraz oficjalnie zainicjowała projekt „Cyberświadomi w domu i szkole”. Na początku konferencji dr Łukasz Cieślik – dyrektor MCDN oraz Ewa Sojat – wicedyrektor ds. Ośrodka MCDN w Tarnowie zapoznali uczestników z już realizowanymi i planowanymi w ramach cyklu działaniami w projekcie.  Do zgromadzonych gości zwrócili się w swoich przemówieniach: Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty i Anna Mikosz – radna Województwa Małopolskiego. Słuchacze mieli również możliwość zapoznania się z wybranymi materiałami filmowymi wypracowanymi w ramach działań projektowych.

Spotkanie było także okazją do zaproszenia do udziału w najbliższych wydarzeniach w ramach cyklu „Cyberświadomi” m.in. konkursu dla uczniów szkół podstawowych na najlepszą infografikę oraz do debaty oksfordzkiej pt. „Rozwój mediów społecznościowych przyniósł nam więcej szkód niż pożytku”, która odbędzie się we współpracy z Tarnowską Ligą Debatancką 14 grudnia br., w tarnowskim Ośrodku MCDN.

Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objęli:  Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.
Patronat medialny objęli: Radio Kraków i Tarnowska TV.