06.11.2023

Cyberświadomi w domu i szkole – kampania informacyjna

Współczesny świat jest jednocześnie światem wirtualnym i od tego nie ma już ucieczki. Jedyne, co nam – dorosłym pozostaje do zrobienia, to mądre korzystanie ze współczesnych technologii, tak by dzieci i młodzież mogły rozwijać się nowocześnie i bezpiecznie zarazem.

Właśnie ruszyła wielowymiarowa kampania MCDN adresowana do nauczycieli, rodziców i uczniów na temat profilaktyki i przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z wykorzystania nowych technologii i narzędzi komunikacyjno-informacyjnych, w ramach projektu „Cyberświadomi w domu i szkole”. W tym roku skupiamy się głównie wokół mediów społecznościowych oraz środowiskach graczy komputerowych.

Już 7 listopada br. kampanię inaugurujemy konferencją „Bezpieczeństwo Cyfrowe w Erze Sztucznej Inteligencji. Ochrona, Edukacja i Innowacje”, dzięki której dowiemy się więcej na temat świadomego i właściwego   – ze względu na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – poruszania się w sieci oraz o mechanizmach mediów społecznościowych i korzystaniu z narzędzi sztucznej inteligencji.

W ramach naszej kampanii zaprosiliśmy specjalistów, którzy w unikatowym cyklu podcastów „Cyberświadomi w domu i szkole” skierowanym do nauczycieli, rodziców i uczniów wskazują, jak bezpiecznie istnieć w sieci oraz mądrze i krytycznie czerpać z zasobów Internetu. Podcasty zostały podzielone ze względu na odbiorców – rodziców i nauczycieli oraz uczniów

Wszyscy – nauczyciele, rodzice i uczniowie – jesteśmy uczestnikami świata wirtualnego, dlatego tak istotne jest, by każda z tych grup podchodziła do narzędzi i treści publikowanych w mediach społecznościowych w sposób zdroworozsądkowy i przynoszący korzyści, ale umiejętnie eliminujący wszelkie niebezpieczeństwa. Odpowiednie podejście do Internetu i narzędzi cyfrowych jest możliwe – a jak to zrobić, by zostać aktywnym przewodnikiem naszych dzieci opowie Jasiek Mela, podróżnik, mówca motywacyjny i działacz społeczny w trzech pierwszych podcastach z cyklu, dostępnych już na platformie You Tube.

Projekt realizowany jest we współpracy z Departamentem Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

zwiastun podcastów cyberświadomi w domu i szkole

Podcasty dla nauczycieli i rodziców:
Jasiek Mela – nauczyciel we współczesnym świecie … także cyfrowym
Jasiek Mela – jak sobie poradzić w cyfrowym świecie
dr Joanna Rzońca – Patotreści – Czy wiesz jak pomóc swojemu dziecku?

Podcast dla uczniów:
Jasiek Mela – myśl krytycznie i bądź autentyczny