16.03.2023

Wychowanie… Dorastanie… Życie… – publikacja pokonferencyjna

Prelegentki podczas konferencji wraz z wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie

15 marca odbyła się konferencja, której celem było przybliżenie znaczenia i roli lekcji Wychowania do życia w rodzinie (WDŻ), jako wsparcia w wychowaniu do dorosłego, odpowiedzialnego życia, opartego na uniwersalnych wartościach.

Konferencja wpisała się w kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023. Prelegentka Anna Powązka, wieloletni nauczyciel WDŻ, pracownik wydziału wychowania i profilaktyki w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, trener wojewódzki programu „Wektory życia”, przypomniała, jak wielka jest potrzeba realizacji zajęć WDŻ w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kolejna prelegentka Greta Gutkowska, wieloletni nauczyciel wychowania do życia w rodzinie, doradca metodyczny w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu, trener wojewódzki programu „Wektory życia”, podzieliła się przykładem lekcji mających na celu kształtowanie w uczniach postaw ukierunkowane na dobro, prawdę i piękno, uzdalniających do podejmowania dojrzałych decyzji w codziennym życiu.

Podczas konferencji nauczyciele praktycy, Edyta Stolińska, Joanna Kantor – Malik, Antonina Świeży i Joanna Wołoszyn zaprezentowali przykłady dobrych praktyk dotyczące sposobów organizacji i realizacji treści na lekcjach WDŻ i nie tylko. Udzielili wskazówek, gdzie szukać inspiracji i pomysłów, jak czynić lekcje WDŻ ciekawymi i wyjątkowymi.

Pozostawiamy wszystkim do refleksji i namysłu słowa Ryszarda Kapuścińskiego: „Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia, świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło”.

Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube