Publikacja po konferencji – XII Salon Edukacyjny

Dyrektor MCDN dr Łukasz Cieślik

Pozytywna motywacja podstawą ocenienia – to myśl przewodnia „XII Salonu Edukacyjnego. Perspektywy Polskiej Edukacji – o ocenianiu inaczej” – konferencji, zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Krakowie, która odbyła się 28 marca br.

Tematem spotkania był proces oceny uczniów, którego teoretyczne i praktyczne aspekty zostały omówione przez znakomitych prelegentów ze świata nauki i edukacji. Zgodnie z dwunastoletnią tradycją Salonów, wydawnictwa i autorzy prezentowali swoje publikacje edukacyjne oraz pomoce dydaktyczne. Dodatkową atrakcją  był konkurs z nagrodami „Z ocenianiem za pan brat”. W tym roku Salon gościł małopolskich dyrektorów oraz nauczycieli szkół i placówek edukacyjnych w Auli Wydziału Chemii UJ znajdującej się na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otwarcia konferencji dokonał Dyrektor MCDN dr Łukasz Cieślik podkreślając rolę i rangę wydarzenia. Dzięki wykładom uczestnicy usłyszeli nie tylko o teoretycznych aspektach oceniania, ale również otrzymali wiele praktycznych wskazówek i rozwiązań.

Profesor Przemysław Bąbel zwrócił szczególną uwagę na stosowanie wzmocnień pozytywnych jako gwarancji skutecznego oceniania oraz podkreślił wpływ określonych zachowań nauczyciela na motywację ucznia. Marzena Kędra oraz Katarzyna Cieciura – dyrektorki szkół i nauczycielki z wieloletnim doświadczeniem odniosły się do konkretnych przykładów dobrych praktyk w motywowaniu do uczenia się oraz podały przykłady informacji zwrotnej. Moderujący spotkanie dr Karol Różycki – Dudek –  doradca metodyczny MCDN Ośrodka w Krakowie, w swoim żywiołowym wykładzie na temat struktury i treści prowadzonych zajęć, powołał się na przykład umiejętnego doboru tematyki projektu jako pozytywnego wzmocnienia życiowych wyborów ucznia.

Uczestnikom XII Salonu Edukacyjnego towarzyszyły następujące wydawnictwa: Moje Bambino, WIR, Wydawnictwo Wrażlive oraz Pani Izabela Michta ze swoim autorskim stoiskiem, prezentując interesujące publikacje o tematyce edukacyjnej. Przeprowadzono również konkurs „Z ocenianiem za pan brat”, w którym wzięła udział większość uczestników. Sponsorami nagród dla zwycięzców były ww. wydawnictwa oraz MCDN.

To wyjątkowe na mapie Małopolski wydarzenie  nawiązało do swoich najlepszych tradycji, wyznaczając zarazem nowe trendy edukacyjne.