28.03.2023

Ogólnopolska konferencja „Wolontariat w praktyce szkolnej” – publikacja pokonferencyjna

Dyrekcja i prelegenci

23 marca w Auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Tarnowie w formie hybrydowej odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w praktyce szkolnej”.

Współorganizatorami wydarzenia był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej. Konferencja została doceniona i tym samym, objęta patronatem honorowym przez Jego Ekscelencję Biskupa Diecezjalnego ks. dr Andrzeja Jeża, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Małopolską Kurator Oświaty Barbarę Nowak oraz patronatem medialnym RDN Małopolska i Nowy Sącz, Tarnowski Gość Niedzielny. W wydarzeniu wzięło udział około 500 osób: 80 stacjonarnie i 420 w formie online.

Naszą ofertę skierowaliśmy do nauczycieli, którzy pełnią rolę opiekunów Klubów Wolontariackich, Szkolnych Kół Caritas, Samorządów Uczniowskich, innych organizacji zajmujących się działaniami z zakresu wolontariatu, wychowawców klas, świetlic, burs szkolnych, pedagogów szkolnych oraz wszystkich zainteresowanych osób.

Ideą konferencji było przybliżenie nauczycielom i wychowawcom potrzeby wychowania dzieci i młodzieży do wolontariatu, właściwej formacji młodego pokolenia do wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, kształtowanie potrzeby zrozumienia i szacunku dla działań podejmowanych w ramach szeroko pojętego wolontariatu na rzecz osoby i wspólnoty osób. Program niniejszej konferencji mocno wpisał się w kierunki polityki oświatowej państwa, a zwłaszcza w postulat dotyczący wychowania zmierzającego do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji. W programie konferencji znalazło się nietypowe wydarzenie, a mianowicie prezentacja działań z zakresu wolontariatu pt. „Podnieś głowę” realizowanych w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia Bożego” w wykonaniu wychowanków Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie pod opieką Renaty Stadnickiej-Żuchowskiej. Konferencja „Wolontariat w praktyce szkolnej” to nie tylko wydarzenie intelektualne związane z zagadnieniami wolontariatu, ale także przykład praktycznych działań, prezentujących bogactwo form pracy z dziećmi i młodzieżą w celu budzenia i kształtowania wrażliwości na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, w ten sposób ubogacając także samego siebie.

Wśród znamienitego grona prelegentów znaleźli się: dr Marek Smoła – wykładowca Wydziału Humanistycznego Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie; Izabela Bryzik – koordynatorka programu wolontariatu, praktyk i staży w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie; Maria Hajduk – długoletnia nauczycielka, pedagog szkolny, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Tarnowie, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie; Anetta Święch – dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Tarnowie; ks. dr Andrzej Jasnos –dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie; dr Andrzej Grudziński – adiunkt badawczo-dydaktyczny w Instytucie Nauk o Wychowaniu Akademii Ignatianum w Krakowie oraz dr Kinga Kusiak-Witek – doradca metodyczny w MCDN w Krakowie Ośrodek w Tarnowie.

Konferencję uświetnili swoją obecnością: Anna Mikosz-Radna Województwa Małopolskiego, wizytator Monika Bochenek-Król z Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie, Magdalena Osiak-Prodziekan Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Małgorzata Kołpa – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Lidia Marzec-Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Małgorzata Rzepa – Wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu, ks. Zbigniew Pietruszka – Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Krzysztof Majerczak – Wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. dr Jakub Kuchta – diecezjalny wizytator religii oraz ks. Zbigniew Wielgosz- Kierownik Tarnowskiego Oddziału Gościa Niedzielnego.