05.04.2024

Myślę globalnie – działam lokalnie

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu zaprasza w dniu 15 kwietnia br. na niezwykłą konferencję online „ Myślę globalnie – działam lokalnie”, podczas której nasi prelegenci podejmą zagadnienia zmian klimatycznych i ekologii w obszarze lokalnych potrzeb i działań.

Konferencję rozpocznie Agnieszka Bajtyngier, ekspertka ds. edukacji i technologii kosmicznych w ESERO-Polska, w programie edukacyjnym realizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wprowadzi nas w zagadnienia wykorzystania ziemskich „oczu na orbicie” i możliwości analizowania danych z bezpłatnych baz informacji satelitarnych w kontekście zmian zachodzących na Ziemi.

Kolejny prelegent Natalia Gajewska, klimatolog, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz doradczyni ds. Klimatu i Środowiska miasta Kraków przedstawi konkretne narzędzia skutecznej edukacji ekologicznej i klimatycznej będące częścią metodologii opracowanej przez instytucje Unii Europejskiej.

Na przykładzie bogatych doświadczeń dwóch miast Krakowa i Katowic poznamy projekty i plany regionalnych działań dla klimatu oraz aktywności podejmowane w ramach Centrów Edukacji Klimatycznej oraz Ekologicznej. Anna Machacz, koordynatorka Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej zainspiruje nas kreatywnymi warsztatami w duchu ekologii. Natomiast Dawid Masło,  doktorant Instytutu ochrony Przyrody PAN w Krakowie omówi działania edukacyjne prowadzone przez Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” w Krakowie, którego jest kierownikiem. Grażyna Burek, Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice zaprezentuje Miejski Program Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice”. Edyta Burman, doradca ds. klimatu i środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu wprowadzi nas w tajniki regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Środowiska na przykładzie powiatu oświęcimskiego.

Nauczyciele Zespołu Szkół w Libiążu z powiatu chrzanowskiego zaprezentują wyposażenie swojej nowoczesnej pracowni OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Konferencja ma na celu inspirować i aktywizować nie tylko szkoły i placówki, ale przede wszystkim lokalną społeczność. Zaprezentujemy wiele ciekawych materiałów, pomysłów, działań i przedsięwzięć. Zmieniamy się, dbamy o Błękitną Planetę, o Nasz Dom. Zapraszamy na spotkanie z naszymi gośćmi.

Link do zapisu:

Myślę globalnie – działam lokalnie

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube