Uczyć matematyki inaczej – publikacja pokonferencyjna

uczestniczy konferencji

6 czerwca br. nauczyciele matematyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w konferencji zorganizowanej wspólnie przez MCDN Ośrodek w Krakowie oraz  Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli w Krakowie.

Otwarcia konferencji pt. „Moja, Twoja, Nasza Matematyka” dokonała Małgorzata Dutka-Mucha wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Krakowie, która podkreśliła znaczenie rozwoju metodyki nauczycieli w kształceniu kompetencji matematycznych uczniów.

By dowiedzieć się, jak postrzegana jest „Królowa Nauk”, uczestnicy wypełnili krótką ankietę online odpowiadając na pytanie: „Jaka jest Twoja Matematyka?”

– Stawia wyzwania i mobilizuje do wysiłku.

– Jest surowa i wymagająca, nieprzystępna i niesympatyczna.

– Pomaga sprawnie funkcjonować w wielu dziedzinach codziennego życia.

– Posługuje się skomplikowanym językiem, ciężko ją zrozumieć.

Dr Wacław Idziak propagował uczenie się w ruchu i zabawie. Przekonywał, iż żonglowanie i matematyka mają wiele wspólnego, gdyż ćwiczą nieszablonowe myślenie, sprawność działania i kreatywność, a przed wszystkim wymagają intensywnego treningu.

Barbara Dubiecka-Kruk zaprezentowała sposoby zastosowania na lekcjach matematyki popularnej wśród uczniów gry Minecraft Education. Na konkretnych przykładach pokazała, jak sześcienny świat tej gry może stać się pracownią matematyki, w której uczniowie w atmosferze zabawy kształtują i rozwijają zdolności logicznego i analitycznego myślenia.

Dr Zdzisław Pogoda profesor UJ udowodnił, że można wykorzystać każdą okazję, żeby pokazać, że z matematyką mamy do czynienia na każdym kroku i w dowolnym miejscu. Wycieczki mogą być źródłem inspiracji  w odkrywaniu matematyki w architekturze, sztuce, przyrodzie, a nawet na skrzyżowaniach ulic. Warto też pamiętać, że matematyka jest nauką logicznego myślenia, umiejętności wyciągania wniosków z danych faktów.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami w tak licznym gronie. Jest to dla nas zaszczyt
i motywacja do dalszych działań.