„Wspaniała konferencja!”, „super wykłady”, „bardzo potrzebna i inspirująca” – oto niektóre wypowiedzi uczestników opisujące konferencję zatytułowaną „Po co? i dlaczego? – przeciwdziałanie kryzysom egzystencjalnym młodzieży w oparciu o koncepcję logoterapii i logoprofilaktyki”, która w dniu 9 listopada br. zgromadziła ponad 200 nauczycieli.
Podczas konferencji poznaliśmy raport z badań przeprowadzonych przez Fundację Archezja dotyczący kondycji psychicznej dzieci i młodzieży z województwa małopolskiego. Z ankiet wynika niestety, że kondycja psychiczna dzieci i młodzieży wymaga szczególnej uwagi i troski ze strony otoczenia. Brak poczucia sensu życia, uzależnienia behawioralne (głównie od Internetu), a także nastroje depresyjne – to zjawiska odznaczające się wysokimi i niepokojącymi wskaźnikami. Istnieje wiele powodów takiej sytuacji, a źródłem nie wszystkich jest pandemia, tym niemniej – związana z nią izolacja społeczna – uwypukliła pewne trendy. Pomocni w odkrywaniu sensu życia i sensu każdej sytuacji mogą być rodzice, nauczyciele, terapeuci.
Raport zawiera także pozytywne strony, które jasno i konsekwentnie (rok po roku) wskazują na fakt, że młodzi ludzie mają marzenia, a najważniejszymi wartościami dla nich są miłość i przyjaźń.
Podsumowaniem konferencyjnych rozważań, refleksji i dyskusji niech będzie myśl Victora Frankla – twórcy logoterapii: „Nawet, gdy nie jesteśmy w stanie zmienić sytuacji powodującej cierpienie, wciąż możemy wybrać postawę, jaką względem niej zajmiemy”.
Od nas samych zależy więcej, niż może nam się wydawać. Źródłem motywacji do osiągnięcia dobrostanu psychicznego i samorozwoju ukryte jest we wnętrzu każdego człowieka – nauczyciela, ucznia, rodzica. Jak je odkryć i zrozumieć, by lepiej żyć, pracować i uczyć się dowiemy się podczas konferencji poświęconej roli i znaczeniu nawyków w codziennej aktywności.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w stacjonarnym spotkaniu uczestników ogólnopolskiego projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich”.