14.04.2023

Inspiracje do wprowadzania nowoczesnych i innowacyjnych technologii oraz rozwiązań metodycznych w nauczaniu przedmiotów zawodowych – publikacja pokonferencyjna

Grafika 3D samochodu

Nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania wymagają jednocześnie nowoczesnego i innowacyjnego sposobu nauczania – 12 kwietnia br. metodyce przedmiotów zawodowych wobec dynamicznego rozwoju nowych technologii we współczesnym świecie poświęcona była konferencja metodyczna „Inspiracje do wprowadzania nowoczesnych i innowacyjnych technologii oraz rozwiązań metodycznych w nauczaniu przedmiotów zawodowych”.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji Łukasz Cieślik – dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaakcentował rangę szkolnictwa zawodowego oraz podkreślił adekwatność działań zmierzających do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.

Celem wydarzenia było poznanie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w szerokim spektrum dziedzin wiedzy, co ma pozwolić nauczycielom przedmiotów zawodowych na zdobycie aktualnych informacji oraz nowych umiejętności metodycznych  – niezbędnych w kształceniu kolejnego pokolenia młodzieży zafascynowanej najnowszymi technologiami i szukającej realizacji w profesjach, które dziś określane są zawodami przyszłości. Podczas konferencji omówione zostały m.in. zasady wprowadzania innowacji pedagogicznych, kształtowanie umiejętności zawodowych w procesie kształcenia technicznego i informatycznego, zastosowanie symulatorów w różnorodnych dziedzinach nauki i przemysłu takich jak transport kolejowy, pojazdy szynowe czy stacje kosmiczne.

Z uwagi na fakt, iż konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wydarzenie może stać się inspiracją do wdrażania innowacji pedagogicznych w nauczaniu przedmiotów zawodowych w szkołach branżowych oraz technikach korzystających z aktualnych osiągnięć technologicznych i poszukujących nowoczesnych podejść metodycznych.

Szczególne słowa podziękowania składamy prelegentom –  znamienitym przedstawicielom nauki i praktykom wdrażającym innowacyjne, nowoczesne i oryginalne rozwiązania edukacyjne oraz partnerom konferencji, którymi byli: prof. Jan Gertz z Politechniki Krakowskiej, dr Agata Kołodziejczyk z Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej, dr inż. Piotr Migo z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, mgr inż. Kazimierz Turcza reprezentujący Natura Tour- Grupa PKP- Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe w Krakowie, mgr inż. Zbigniew Porada – MCDN Ośrodek w Krakowie – prowadzący konferencję.