Kosmiting Summit 2023 – kosmiczne perspektywy edukacji XXI wieku

galaktyka 1

W nowoczesnej edukacji szczególnie cenne są szerokie horyzonty i dalekowzroczne perspektywy, zwłaszcza te sięgające gwiazd. „Kosmiting Summit 2023 – kosmiczne perspektywy edukacji XXI wieku” to konferencja dotycząca nauczania oraz popularyzacji astronomii wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizowana w dniach 19 i 20 maja br. przez Zespół Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie, we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Do udziału w konferencji zapraszamy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, ale także innych zainteresowanych nauczycieli i edukatorów. Spotkanie obejmuje 3 główne obszary tematyczne: nauczanie astronomii oraz działalność kół astronomicznych, budowa oraz organizacja pracy szkolnych i edukacyjnych obserwatoriów astronomicznych, a także zacieśnianie współpracy pomiędzy instytucjami edukacyjnymi i naukowymi. W trakcie dyskusji panelowej, do udziału w której zaproszono znakomitych specjalistów m.in.: Roberta Szaja – dyrektora TVP Nauka, Dominika Pasternaka – dyrektora Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Damiana Jabłekę – wicedyrektora Planetarium Śląskiego, Marcina Cikałę – kierownika Obserwatorium na Lubomirze, prof. dr hab. Stanisława Zołę z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego czy prof. dr hab. Łukasza Wyrzykowskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy astronomia w szkole jest potrzebna i po co budować obserwatoria astronomiczne. Uczestnicy konferencji wezmą również udział w sesjach „Współpraca nauki z oświatą” oraz „Ciemne Niebo” a także w innych tematycznych dyskusjach, warsztatach i pokazach.

Konferencja w formule stacjonarnej odbędzie się 19 maja br. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, a 20 maja w siedzibie Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Iwony Gibas – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Tomasza Żaka – Burmistrza Andrychowa.

Szczegóły wydarzenia wraz z możliwością zapisu: www.kosmiting.pl