24.04.2023

„Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” – rozstrzygnięcie konkursu na fotoreportaż

Zdjęcie wspólne

Świat w obiektywie aparatu fotograficznego uchwycony okiem młodych ludzi zachęca do refleksji i głębszego namysłu nad otaczającą nas rzeczywistością. Spojrzenie młodych fotografów – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych to zawsze ciekawe, twórcze i inspirujące doświadczenie również dla nas, dorosłych.

19 kwietnia br. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbyła się gala ogłoszenia wyników konkursu na fotoreportaż „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Organizatorami konkursu byli: „Tarnowski Gość Niedzielny”, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica.  Efekty pracy uczniów tj. zapis fotograficzny miejsc, wydarzeń, zjawisk przyrodniczych oraz ludzi napotkanych w życiu codziennym lub podczas eskapad czy wędrówek można potraktować jako swoistą podróż edukacyjną, pełną niebanalnych odkryć i intuicji metafizycznych. Prace uczestników, wykonywane podręcznymi smartfonami, były udostępniane na stronie internetowej Tarnowskiego Gościa Niedzielnego: https://tarnow.gosc.pl/Patrzer/prace-konkursowe.

Podczas gali laureatów konkursu uhonorowali: JE ks. bp. Stanisław Salaterski, Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty, Ewa Sojat wicedyrektor ds. Ośrodka MCDN w Tarnowie, ks. dr Andrzej Jasnos dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ks. red. Zbigniew Wielgosz kierownik Tarnowskiego Gościa Niedzielnego, Bożena Nowak starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie, Agnieszka Kania dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustków-Osiedle, Anita Stinia kierownik Działu Doskonalenia i Doradztwa w MCDN Ośrodek w Tarnowie. Obecni byli także przedstawiciele mediów: RDN Małopolska i Nowy Sącz, Tarnowski Gość Niedzielny oraz Synaj TV. Najważniejszymi uczestnikami gali rozdania nagród byli uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele – opiekunowie naukowi uczestników konkursu.

Laureaci konkursu na fotoreportaż „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” w kategorii szkół podstawowych:

• I miejsce – Mikołaj Sterkowicz za fotoreportaż „Rodzina”, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni,
  • II miejsce – Sebastian Kosiński za fotoreportaż „Bohater dnia codziennego”, uczeń Szkoły Podstawowej nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy,
  • III miejsce – Zuzanna Dmuchała za fotoreportaż „Moja codzienna droga do świętości”, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Piątka w Paszczynie,

Laureaci konkursu na fotoreportaż „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” w kategorii szkół ponadpodstawowych:

• I miejsce – Natalia Pajor za fotoreportaż „Moje spotkanie ze św. Ritą”, uczennica Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu,
  • II miejsce – Małgorzata Kmiecicka za fotoreportaż „Przystanek końcowy”, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie,
  • III Miejsce – Adam Marecik za fotoreportaż (Nie)codzienność, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku,

Zwycięzcami w głosowaniu Internautów zostali: Małgorzata Kmiecicka – 1125 odsłon  oraz Sebastian Kosiński – 1139 odsłon na stronie Tarnowskiego Gościa Niedzielnego. Laureatom Nagród Internautów serdecznie gratulujemy popularności i pomysłu na interesujący patrzer.

Nagrodę specjalną Księdza Biskupa Stanisława Salaterskiego otrzymał Mikołaj Sterkowicz.

Opiekunowie naukowi otrzymali podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu, a szkoły za udział w konkursie. Cieszymy się, iż uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych odpowiedzieli na naszą propozycję i podjęli wyzwania konkursowe. Pragniemy także podziękować pomysłodawcy konkursu – ks. red. Zbigniewowi Wielgoszowi oraz koordynatorowi całego przedsięwzięcia – Elżbiecie Cibor doradcy metodycznemu MCDN Ośrodek w Tarnowie.

Konkurs objęty został patronatem honorowym przez ks. dr Andrzeja Jeża biskupa tarnowskiego, Przemysława Czarnka  Ministra Edukacji i Nauki, Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego, Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Barbarę Nowak Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym przez RDN Małopolska i Nowy Sącz oraz Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.