04.03.2024

O prawidłowym odżywianiu dzieci i młodzieży oraz wpływie aktywności fizycznej na ich optymalny rozwój – publikacja pokonferencyjna

Zdjęcie prelegentów

6 marca br. w tarnowskim Ośrodku MCDN odbyła się konferencja online pt.: „Zasady prawidłowego komponowania posiłków w diecie dzieci i młodzieży oraz wpływ aktywności fizycznej na rozwój chorób cywilizacyjnych wśród dzieci”.

Konferencja poświęcona była tematyce zdrowego odżywiania i aktywności ruchowej dzieci i młodzieży szkół i przedszkoli, a swoimi doświadczeniami dzielili się: Ewelina Wojdak – dietetyk kliniczny, doradcy metodyczni edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz wychowania fizycznego.

Ewelina Wojdak w swoim wykładzie przedstawiła ogólne zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży, poinformowała jakich składników nie może zabraknąć w diecie dziecka oraz analizowała w przykładowych jadłospisach najczęściej popełniane błędy. Ponadto zwróciła uwagę na rolę aktywności fizycznej w rozwoju dzieci z cukrzycą, opowiedziała także o chorobach wieku dojrzałego mające podłoże w otyłości dziecięcej.

Małgorzata Ciukaj podkreśliła znaczenie edukacji żywieniowej opartej na zdrowym modelu w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych u dzieci w wieku przedszkolnym. Przedstawiła pozytywne lub negatywne nastawienie dzieci do jedzenia oraz podzieliła się swoimi dobrymi praktykami – tworzenie „kolorowych talerzyków” w przedszkolu.

Z kolei dr Kinga Kusiak-Witek zaprezentowała znaczenie zbilansowanej diety w życiu dziecka niepełnosprawnego, scharakteryzowała najczęściej występujące trudności związane z żywieniem dzieci niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie oraz przedstawiła propozycje wspierania dziecka ze specjalnymi potrzebami intelektualnymi w realizacji prawidłowych nawyków żywieniowych.

Następnie Renata Polek zwróciła uwagę na kwestię sprawności fizycznej dzieci z nadwagą i otyłością oraz udziału uczniów w zajęciach wychowania fizycznego. Zapoznała także uczestników konferencji z rolą i działaniami nauczyciela wychowania fizycznego motywującego uczniów z nadwagą i otyłością do aktywności ruchowej.

Prelegentom, jak i uczestnikom konferencji dziękujemy za udział i nadesłane opinie.