Porozmawiajmy o wartościach – cykl konferencji

dłonie z puzzlami

MCDN Ośrodek w Nowym Sączu zaprasza dyrektorów szkół i nauczycieli do udziału w konferencji „Świat wartości szkoły – wyzwania i dylematy” inaugurującej cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o wartościach”.

W ramach planowanego cyklu będziemy analizować – w kontekście wyzwań współczesności – wartości ważne dla szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Zastanowimy się wspólnie nad hierarchią wartości nadrzędnych dla danej społeczności szkolnej oraz dostosowaniem do nich określonego procesu wychowania.

W przestrzeni aksjologicznej szkoły znajduje się zarówno wspólny obszar wartości obowiązujących dla wszystkich placówek oświatowych (wynikających z prawa oświatowego i polityki edukacyjnej państwa) jak i te, istotne dla danej szkoły/placówki, które wynikają z w wypracowanej przez nią kultury organizacyjnej. Uwrażliwienie na wartości stanowi fundament społeczności i przyczynia się do konsolidacji tożsamości szkoły/placówki, kształtując postawy i zachowania jej członków oraz styl sprawowania nadzoru edukacyjnego. Mówiąc o obecności wartości w życiu danej placówki, skupiamy się nie tylko na dokumentach czy deklaracjach, ale przede wszystkim na podejmowanych działaniach.

Przedmiotem obrad pierwszej konferencji będzie świat wartości szkoły, postrzegany pod kątem zarówno wyzwań edukacyjnych, jak i codziennych dylematów. Zgodnie z przyjętą formułą wszystkich spotkań cyklu „Porozmawiajmy o wartościach”, pierwsza część konferencji będzie miała charakter wykładowy, część druga zaś – praktyczny. Podczas dyskusji moderowanej – w ramach analizy przykładów dobrej praktyki – zastanowimy się wspólnie nad tym, w jaki sposób wprowadzać w życie określony system wartości, by nadać im konkretny i wymierny charakter, uwzględniając specyfikę danej szkoły/placówki.

Czekamy na dyrektorów szkół i nauczycieli (szczególnie na kandydatów na dyrektorów oraz osoby wspierające dyrektorów w procesie zarządzania szkołą/placówką) 23 stycznia 2024 r., w Ośrodku MCDN w Nowym Sączu lub zapraszamy do połączenia online.

Program konferencji wraz z możliwością zapisów