19.03.2024

IV Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego już za nami! — publikacja pokonferencyjna

Kolaż zdjęć z konferencji

IV Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego pod znakiem „czwórki” dobiegł końca. Za nami cztery konferencyjne dni, a każdego z nich z interesującymi wykładami wystąpiło przynajmniej czterech prelegentów.

Cyfra „4” reprezentuje cztery żywioły: powietrza, ognia, wody i ziemi oraz cztery kierunki geograficzne: Północ, Południe, Wschód i Zachód. Staraliśmy się, ażeby tematyka tegorocznego Zjazdu była zróżnicowana i obejmująca zarazem wszystkie najważniejsze aspekty współczesnej problematyki pracy, czyli zagadnień dotyczących praktycznie nas wszystkich.

Podczas sesji inauguracyjne wystąpił prof. Andrzej Blikle – wykładowca czterech uniwersytetów, przybliżył słuchaczom idę „turkusowej organizacji” – filozofii, w myśl której satysfakcja i radość pracownika płynąca z wykonywanych obowiązków pozytywnie wpływa nie tylko na jego osobisty dobrostan, ale przede wszystkim przyczynia się do stałego rozwoju i wielowymiarowego sukcesu firmy czy przedsiębiorstwa, dla którego pracuje.

W trakcie Kongresu poznaliśmy świat pracy na przykładzie branży logistyczno-transportowej. W podróży i transporcie szczególnie istotnym jest, by wiedzieć, gdzie się poruszamy i w jakim kierunku zmierzamy.

Przedstawione zostały także rozwiązania w edukacji na poziomie technikum. Szkolni doradcy zawodowi zaznajomili się z metodami pracy z uczniami opartymi na rozwiązaniach cyfrowych jako bardzo przydatnych i wspierających proces rozwoju zawodowego i osobistego.

Uczestnicy Kongresu poznali stanowiska, na jakie rekrutuje PKP i dowiedzieli się, kto jest potrzebny na lotnisku i jak wygląda proces weryfikacji kwalifikacji i wymaganych kompetencji kandydatów na większości stanowisk. Pracodawcy przedstawili ścieżkę kariery w branży oraz omówili aktualne tendencje i zmiany wpływające na kształt współczesnego transportu i turystyki.

W sesji z udziałem pracodawców gościliśmy:

• przedstawicieli firmy Welcome Airports Academy Sp. z o.o: Renatę Sagan, specjalistę ds. rekrutacji i Pawła Barczyka, specjalistę ds. szkoleń;
  • przedstawicieli PKP, Zakład Linii Kolejowych w Krakowie: Annę Twardosz – naczelnika działu spraw pracowniczych i Adama Kutę – instruktora ds.inżynierii ruchu;
  • przedstawiciela Virtus Logistic Sp. z o.o: Dawida Podhajnego – Regionalnego Dyrektora Virtus Logistic Sp. z o.o Oddział Kraków.

Uczestnicy IV MKSzDZ z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali także prelekcji na temat etyki pracy doradczej uczestników oraz wystąpienia o narzędziach i metodach pracy z grupą. Poruszona została również tematyka rozwoju Sztucznej Inteligencji, która w perspektywie planowania przyszłości i roku 2035, może wzbudzać powszechny niepokój.

Prelegenci pokazali nam, jak wygląda współczesny rynek, co wynika z analiz branż i zawodów, przypomnieli modele pracy doradcy kariery oraz omówili wyzwania procesu kształcenia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie podzielili się z nami gruntowną wiedzą o rynku pracy i z zakresu doradztwa kariery. Dzięki atrakcyjnej formie prezentacji tematów, uczestnicy Kongresu zdobyli aktualną i wszechstronną wiedzę.

Byliście Państwo z nami i za to serdecznie dziękujemy.

IV MKSzDZ w liczbach:

• wydarzenie trwało cztery dni,
  • odbyły się cztery tematyczne sesje dzienne i jeden warsztat,
  • wykłady i warsztaty trwały łącznie 23 godziny dydaktyczne,
  • zrealizowano 17 tematów z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego i rynku pracy,
  • udział wzięło 18 prelegentów,
  • liczba uczestników IV MKSzDZ przekroczyła 500 osób.

Organizatorami IV Małopolskiego Kongresu Szkolnego Doradztwa Zawodowego byli: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek w Krakowie i Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego i dr Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty.