Apetyt na antyk – inspiracje edukacyjne dla nauczycieli — konferencja

Obrazek przedstawia różne elementy kultury materialnej

Ponadczasowa aktualność starożytności i współczesna potrzeba sięgania po kulturowe toposy  antyku to myśl przewodnia konferencji naukowo-dydaktycznej dla nauczycieli organizowanej 18 kwietnia br. przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie we współpracy z Instytutem Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Podczas konferencji pt. „Apetyt na antyk – inspiracje edukacyjne dla nauczycieli” zostaną zaprezentowane rozwiązania metodyczno-interpretacyjne dotyczące realizacji spuścizny kultury antycznej w procesie edukacyjno-wychowawczym. Przedsięwzięcie umożliwi stworzenie inspirującej przestrzeni do wymiany myśli i doświadczeń służących promowaniu wiedzy na temat fundamentów europejskiej kultury, jakimi bez wątpienia są korzenie antyczne.

Doświadczenie i wiedza zaproszonych przez nas prelegentów pozwolą zgłębić praktyczne aspekty wykorzystania dorobku kultury antycznej w tworzeniu interesującego środowiska dla pracy ucznia. Dr Kamil Kopij z Instytutu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi prelekcję na temat przemówień rzymskich we współczesnym kinie historycznym i wykorzystania nowoczesnych technologii. Dr Małgorzata Wilgucka, doradca metodyczny PCEN w Rzeszowie przedstawi propozycje interpretacyjne utworu A. Stasiuka pt. „Miejsce” w kontekście antropologii kultury. Z kolei Barbara Bułdys z Muzeum Ziemi Tarnowskiej w „spacerze edukacyjnym” zachęci nauczycieli i uczniów do kreatywnego obcowania z kulturą. Przedstawimy również przykłady dobrych praktyk ze szkół, które realizowały konkurs na projekt edukacyjny „Antyczne wariacje”. Jego treści dotyczyły różnych kręgów tematycznych np. retoryka, literatura, filozofia, sztuka, sport, sztuka użytkowa, historia i matematyka z uwzględnieniem wykorzystania sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości.

Zapisz się i bądź częścią tego interesującego wydarzenia!

Zapraszamy serdecznie stacjonarnie lub on-line.