29.02.2024

Małopolski Turniej Chrześcijańskich Gier Planszowych w Tarnowie — relacja z wydarzenia

rozgrywki grupowe 2

„Wydawać by się mogło, że w dobie cyfryzacji, barwnych obrazów multimedialnych pełnych dynamiki i zagadek gier komputerowych, gry planszowe są mało atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego, czy zdobywania nowych umiejętności. A dzisiaj, patrząc na aulę wypełnioną przez Was młodych ludzi, utwierdzam się w przekonaniu, że planszówki mają swoich miłośników i potrafią fascynować, a poprzez ciekawą fabułę i intrygujące zadania wprowadzać w świat ekscytujących przygód” – tymi słowami Ewa Sojat, wicedyrektor ds. Ośrodka w Tarnowie rozpoczęła oficjalne otwarcie Małopolskiego Turnieju Chrześcijańskich Gier Planszowych.

Głównymi organizatorami wydarzenia było Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Zespół Dobre Gry. Turniej został objęty honorowym patronatem przez ks. bp. Stanisława Salaterskiego, który w swoim przemówieniu podkreślił, że „[…] przejście przez taki turniej daje możliwość zastosowania w praktyce nabytej tutaj wiedzy, a później w życiu, w argumentach i dyskusjach, bo myślę, że to jest taka droga, żeby nauczyć młodych obrony swoich wartości, swojej wiedzy i prawdy.”

Ks. dr Andrzej Jasnos podkreślił, że „[…] cieszy ta odezwa młodych ludzi, którzy zechcieli przybyć, co więcej niektórzy katecheci byli zmotywowani przez młode osoby, aby się tutaj znaleźć. Myślę, że ten duch rywalizacji, ale przede wszystkim duch tworzenia wspólnoty i przekazywania wartości jest dzisiaj bardzo ważny.”

Prowadzący rozgrywki turniejowe Tomasz Bastkowski podkreślał natomiast, że „[…] gry są  odpowiedzią na wymagania i wyzwania nowoczesnej edukacji, ponieważ dzieciaki zanurzone w technologii i w mediach, potrzebują takiego powrotu do świata żywego. Oprócz rywalizacji, ciekawej fabuły, historii biblijnych i wspaniałych prawd kościelnych, łączymy to wszystko jeszcze z elementem relacji, jakie nawiązują dzieciaki przy stołach, a przy okazji dzieci grając uczą się nie wiedząc, że następuje proces dydaktyczny.”

W turnieju wzięli udział uczniowie z 25 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw: małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Do rozgrywek przystąpiło 48 zespołów uczniowskich, z których wyłoniono dwie drużyny reprezentujące nasz region w Ogólnopolskim Turnieju Chrześcijańskich Gier Planszowych w Konstancinie Jeziornej – drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni oraz drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.

6 marca br. aula MCDN przy ul. Nowy Świat 30 wypełniła się uczestnikami turnieju po brzegi. Rozgrywkom towarzyszyły rozmowy, uśmiechy i okrzyki radości. Młodzi ludzie chętnie dzielili się swoimi refleksjami z fotoreporterami lokalnych mediów: RDN Małopolska i Nowy Sącz, Tarnowskim Gościem Niedzielnym, Portalem Diecezji Tarnowskiej, Tarnowską TV oraz szkolną ekipą telewizyjną z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

Więcej szczegółów z wydarzenia można znaleźć w artykułach i fotorelacjach:

  • RDN

https://rdn.pl/239377/planszowki-z-chrzescijanskim-przeslaniem-w-tarnowie-trwa-i-malopolski-turniej-chrzescijanskich-gier-planszowych/?fbclid=IwAR1SUmURObhU84vI04FVUHCegrOnBbEXkWEwkUrAlVQ7rX4JHCpkgG08X2k

  •  Portal Diecezji Tarnowskiej — Galeria zdjęć

https://www.flickr.com/photos/diecezjatarnow/53570219962/in/album-72177720315266136/?fbclid=IwAR16ivdf7nCTPBH8YFZ-HqILRg7huk912fWT3aGFXpgWPGJfa5ePU7jholI

  •  Tarnowski Gość Niedzielny

https://tarnow.gosc.pl/doc/8697810.Sporo-mlodych-ludzi-gra-w-planszowki-ale-w-takie-wiekszosc-po?fbclid=IwAR31GfyZ-WFnw63szeNX9dyHVQk1xPAISZLMAJ2S0Hxup_7uqk_bqM3MhdY

  •  Tarnowska TV

https://www.tarnowska.tv/artykul/18524,malopolski-turniej-chrzescijanskich-planszowek-w-tarnowie?fbclid=IwAR3DoTrSJds3vwOKtjFH240QwOzC1UysDOYY2y-Ao1tKIjrLwqG9xECKrMM#ltgr982vepbsf1ksyr

  Galeria zdjęć

wróć do listy aktualności
arrow
Facebook
YouTube