Publikacja po konferencji poświęconej projektowi „Wybitni Naukowcy”

Prelegentki wraz z wicedyrektor ds. Ośrodka w Krakowie

Moc inspiracji podczas realizacji projektów w szkole, działania innowacyjne oraz wymiana doświadczeń – to efekty wydarzenia, które miało miejsce 29 marca 2023 r. Około 200 nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych wymieniło się doświadczeniami ze zrealizowanego projektu „Wybitni Naukowcy” w trakcie hybrydowej konferencji zorganizowanej przez MCDN Ośrodek w Krakowie.

Zarówno podczas konferencyjnych wystąpień, jak i w ramach sesji posterowej dla uczestników zapisanych stacjonarnie,  zaprezentowano projektowe efekty pracy uczniów i nauczycieli. W swoim wystąpienia „Przełomowe odkrycia i dokonania w dziejach ludzkości z zakresu nauk przyrodniczych” mgr Mateusz Wilk omówił przebieg zrealizowanych zajęć warsztatowych łączących wiedzę o przełomowych odkryciach z praktycznym udziałem uczniów. Dr Kinga Wierzbicka –  organizatorka konferencji, a zarazem nauczyciel-doradca metodyczny ds. biologii i przyrody wskazała, iż zainteresowania oraz pasje uczniów można realizować np. podczas tworzenia prac plastycznych, gier planszowych czy gazetek szkolnych. „Znani nieznani. Polscy biolodzy i przyrodnicy oraz ich wkład w rozwój nauki” to tytuł wystąpienia mgr Dominika Hanusiak, w którym prelegentka przedstawiła działania prowadzone na terenie szkoły, mające na celu propagowanie wśród społeczności szkolnej postaci wybitnych polskich biologów i przyrodników. Mgr Agata Grabowska zaprezentowała „Polskich Biologów – Polskich Bohaterów”, których odkrycia miały istotny wpływ na życie i zdrowie ludzkie, którzy swoją pracą przybliżyli także bogaty i złożony świat zwierząt. W czasie prezentacji mgr Katarzyny Chmist „Odkrywamy parazytologię” przedstawiono m.in. modele pasożytów, artykuł z gazetki szkolnej, rebusy, krzyżówki oraz efekty testu wiedzy. Podczas wystąpienia „Gry i eksperymenty z Wybitnymi Naukowcami w przedmiotach matematyczno–przyrodniczych” mgr Ewelina Sułowicz omówiła gry, zabawy i inne aktywności w tym: interdyscyplinarne koło fortuny, kody QR, krzyżówki, quizy, lapbooki i makiety. „Wybitni biolodzy w Zachwycającym świecie zwierząt”  to tytuł prezentacji mgr Anny Iskry, która opisała zadania przeprowadzone w szkołach m.in. międzyszkolny konkurs oraz zaprezentowała najciekawsze prace uczniów w ramach innowacyjnych działań.