W nowoczesnej edukacji szczególnie cenne są szerokie horyzonty i dalekowzroczne perspektywy, zwłaszcza te sięgające gwiazd. „Kosmiting Summit 2024 – kosmiczne perspektywy edukacji XXI wieku” to konferencja dotycząca nauczania oraz popularyzacji astronomii wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Do udziału w tegorocznej edycji konferencji, organizowanej w dniach 17 i 18 maja br. przez Zespół Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie we współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zapraszamy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, opiekunów szkolnych kół i obserwatoriów astronomicznych oraz wszystkie zainteresowane osoby.
W piątek 17 maja zaplanowano m.in.: dyskusję panelową pt. „Przepis na sprawnie działające edukacyjne obserwatorium astronomiczne” oraz Mini Piknik Naukowy, podczas którego uczestnicy porozmawiają o najciekawszych sposobach popularyzowania astronomii. Zaplanowaliśmy także sesje referatowe obejmujące następujące obszary tematyczne: projekty edukacyjne, uczniowskie projekty naukowe, współpraca pomiędzy nauką a oświatą, działalność edukacyjna organizacji i obserwatoriów astronomicznych, ciemne niebo, sprzęt astronomiczny. W drugim dniu konferencji – oprócz serii wykładów – będzie można zwiedzić szkolne obserwatorium astronomiczne w Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie.
Konferencja w formule stacjonarnej odbędzie się 17 maja br. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, a 18 maja w siedzibie Zespołu Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Planetarium – Śląski Park Nauki.
Patronat medialny sprawuje czasopismo oraz portal „Urania – Postępy Astronomii”.
Inspirujmy się nawzajem, reaktywujmy zapomniane obserwatoria i wykorzystujmy każdy wolny teleskop w celu popularyzacji astronomii!
Szczegóły wydarzenia wraz z możliwością zapisu
10 kwietnia 2025 roku w Muzeum Narodowym w krakowskich Sukiennicach odbędzie się konferencja naukowa poświęcona 500-leciu hołdu pruskiego. Wydarzenie organizowane przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zgromadzi czołowych badaczy i ekspertów, którzy wprowadzą nas w burzliwy – a zarazem znaczący dla współczesnego kształtu Europy – okres przemian dziejowych.
Ze względu na duże zainteresowanie oraz prośby uczestników, termin nadsyłania zgłoszeń na konkursy i warsztaty organizowane z okazji Jubileuszu 1000-lecia Królestwa Polskiego został przedłużony do 15 marca. To doskonała okazja, by w kreatywny sposób zgłębić historię Polski i wziąć udział w rywalizacji z cennymi nagrodami. Serdecznie zachęcamy do udziału!