19 marca 2025 roku odbyła się kolejna odsłona „Polonistycznego przekładańca”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka. Była to druga edycja poświęcona niezwykle istotnemu zagadnieniu, jakim jest edukacja regionalna.
Prelegenci podjęli wiele interesujących tematów, których wspólnym mianownikiem była właśnie edukacja regionalna. Jest ona jednym z fundamentów kształtowania świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa – społeczeństwa, które z szacunkiem odnosi się do dziedzictwa przodków i znajduje w nim inspirację do działań na przyszłość. Po raz kolejny dokonano refleksji nad rolą, jaką edukacja regionalna odgrywa w budowaniu mostu między przeszłością a teraźniejszością.
Otwarcia konferencji dokonała dr Małgorzata Dutka-Mucha, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka w Krakowie, która podkreśliła kluczową rolę edukacji regionalnej w wychowaniu do wartości – w duchu rodzimej tradycji i kultury. Program konferencji realizował priorytety polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025.
Prelegenci i sesje tematyczne:
Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za aktywny udział.
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9. Wydarzenie zorganizowane wspólnie z małopolskimi uczelniami, instytutami naukowymi i branżowymi centrami umiejętności dla uczniów szkół ponadpodstawowych studentów/doktorantów oraz wszystkich osób dorosłych zainteresowanych rozwojem zawodowym.
Biznes i zarządzanie to przedmiot, który zastąpił w szkołach ponadpodstawowych podstawy przedsiębiorczości. W jego ramach uczniowie rozwijają kluczowe kompetencje przyszłości – współpracę, komunikację, kreatywność oraz innowacyjne podejście do wyzwań gospodarczych i społecznych.