Akademia Młodego Polaka – czyli edukacja patriotyczna dla najmłodszych

Rusza nowy projekt edukacyjny „Akademia Młodego Polaka” skierowany do dzieci i młodzieży z Małopolski. To wspólne przedsięwzięcie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskiego Centrum Edukacji „MEC” oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

27 kwietnia podczas konferencji prasowej dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, dr Michał Daszczyszak, prezes Stowarzyszenia Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” oraz Cecylia Radoń, zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest realizacja wspólnego przedsięwzięcia edukacyjnego „Akademia Młodego Polaka”. W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli udział Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz Rafał Kosowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.

– Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, przygotowuje młode pokolenie do pełnienia ról prospołecznych. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, mając na względzie działalność dydaktyczno-wychowawczą przedszkoli i szkół, przygotowało w partnerstwie z Stowarzyszeniem Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” oraz Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie specjalną ofertę edukacji patriotycznej, która ma służyć najmłodszemu pokoleniu – wyjaśnia dr Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Celem projektu „Akademia Młodego Polaka” jest realizacja działań wspierających kształtowanie postaw obywatelskich i budowanie świadomości patriotycznej młodego pokolenia, a także kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz integracja dzieci i młodzieży. Realizacja zadania oparta jest na treściach zawartych w planie pracy dla przedszkoli.

– Akademia Młodego Polaka jest skierowana nie tylko do najmłodszych. W ramach projektu będą realizowane także warsztaty dla małopolskich nauczycieli z wykorzystaniem publikacji „Polskie Symbole Narodowe”, których celem jest wzmocnienie kompetencji nauczycieli w obszarze edukacji obywatelskiej i patriotycznej – powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Projekt został zainaugurowany seminarium informacyjnym, w którym wzięło udział około 200 nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczycieli szkół podstawowych. W trakcie spotkania online uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami związanymi z realizacją projektu „Biało-czerwona dla przedszkolaka” oraz materiałami o treściach patriotycznych, przeznaczonymi do wykorzystania podczas prowadzenia zajęć z dziećmi, opracowanymi przez IPN z serii „Historia w kolorach”. Poznawanie symboliki narodowej przez dzieci ma odbywać się podczas spotkań mających formę zabawy, prowadzonych przez uczniów starszych klas szkół podstawowych.

W ramach projektu odbędą się warsztaty dla nauczycieli, które będą przeprowadzane w ośrodkach MCDN lub filiach bibliotek, w małych grupach liczących od 10 do 15 osób. Podczas warsztatów, które będą realizowane od maja 2021 r., rozdane zostaną książeczki „Polskie Symbole Narodowe”. Szczegółowe informacje oraz formularze zapisu będą zamieszczane w naszej ofercie.